Reklama

Świat

Kard. Tagle: Ryzykujemy rozwój "pokolenia bez empatii"

Korzyści, ale i pułapki dla rozwoju młodych ludzi związane z mediami społecznościowymi oraz ich wpływ na ewangelizację były tematem przemówienia kard. Luisa Antonio Tagle do uczestników Konferencji Generalnej Federacji Konferencji Biskupów Azji (FABC) w Bangkoku. Filipiński kardynał, legat papieski na konferencję przemawiał w sobotę rano do zgromadzonych ponad 200 biskupów z całego kontynentu.

[ TEMATY ]

media

kard. Tagle

Ks. Paweł Kłys

Kard. Luis Antonio Tagle

Kard. Luis Antonio Tagle

Kard. Tagle szczególnie omówił rolę sieci społecznych, określając je jako "błogosławieństwo dla świata", ponieważ umożliwiły one przekroczenie granic "grup elitarnych" przez przekaz informacji. "Nie tylko to, sieci społecznościowe pozwoliły nam pozostać w kontakcie podczas pandemii, a wielu rodziców zaczęło sobie uświadamiać, że są także nauczycielami i katechetami" - przypomniał przewodniczący Caritas Internationalis.

Ostrzegł jednak, że "musimy być ostrożni, ponieważ korzystanie z mediów społecznościowych zmienia również nasze spojrzenie na osobę ludzką w bardzo subtelny sposób". Wpływa to na nasze relacje i "zaangażowanie w przemiany społeczne". To samo dotyczy sztucznej inteligencji, która "wykonuje pracę człowieka", i sprawiając, że niektóre aspekty pracy ludzkiej są już przestarzałe. Kard. Tagle przytoczył konkretne przykłady: sprawdzanie pisowni przez komputerowe programy zastąpiło sztukę ortografii i składni; kalkulatory wykonują nasze rachunki; pisanie na maszynie czy komputerze doprowadziło do tego, że pismo ręczne stało się mniej czytelne, a być może w ogóle zanikło. Ale kardynał wskazał też na pułapki: istnieje niemal nowa forma analfabetyzmu, która prowadzi do niedorozwoju, z możliwością zaniku krytycznego myślenia, powiedział kard. Tagle.

Omawiając wpływ sieci społecznościowych na młodych ludzi kardynał posłużył się informacjami z ankiety przeprowadzonej przez Papieską Fundację Gravissimum educationis. Pierwsze pytanie dotyczyło tego, jak młodzi ludzie postrzegają siebie i jak widzą „innych”. W odniesieniu do "ja" "tożsamość, która wyłoniła się [w badaniu], była iluzją samowystarczalności. Iluzją ponieważ opierała się na otrzymanych potwierdzeniach na opublikowane zdjęcia. "To forma przymusu: musisz się reklamować" - powiedział kard. Tagle, która doprowadza do tego, że zamieszcza się nawet prowokacyjne zdjęcia, wszystko po to, by zobaczyć "ile osób je polubi", by otrzymywać polubienia "nieustannie od swojego kręgu". To prowadzi do przymusu - zauważył kardynał. "Media społecznościowe stają się narzędziem tzw. iluzorycznej samowystarczalności". Następnie młodzi ludzie budują swój świat z tymi, którzy ich "lubią", eliminując tych, którzy ich "nie lubią".

Reklama

„W ten sposób tłumy gromadzą się, ale tak naprawdę wcale nie są obecne.” - powiedział kard. Tagle. Zamiast tego pozostajemy "wyizolowanymi jednostkami" nawet w obecności innych. „Dzisiejsze społeczeństwo charakteryzuje już nie tłum, ale samotność” – zaznaczył kard. Tagle

Filipiński kardynał wyjaśnił dalej, że z badań wynika również, że ludzie są bardziej złączeni, ale "paradoksalnie coraz mniej zależy nam na innych". "Nie komunikujemy się bezpośrednio, a to prowadzi do braku empatii wobec innych, wobec tych, których nie znamy, wobec "nich". Natomiast media społecznościowe napędzają poszukiwanie lojalności w małej grupie znajomych. W gruncie rzeczy, jeśli inni mnie nie lubią, "to mnie to nie obchodzi". "Będę się nimi interesował tylko wtedy, gdy dołączą do mojego kręgu. Ci, którzy do niego nie należą, zakłócają moją samowystarczalność. To jest świat, który nauczyli się zamieszkiwać" – mówił kard. Tagle.

Zachęcił do refleksji nad rolą Kościoła zaangażowanego w posługę edukacyjną i wychowawczą. „To właśnie edukacja jest punktem kontaktu z młodymi ludźmi", zauważył kard. Tagle, podkreślając, że wielu młodym ludziom brakuje dziś krytycznego myślenia i empatii z powodu korzystania z obecnych technologii. „Psychologowie i neurolodzy wykazali również, że w rezultacie wielu młodych ludzi nie umie już czytać. Możemy myśleć o technologii jako o zewnętrznym narzędziu, ale zmienia ona świadomość" – podkreślił kard. Tagle.

Papieski delegat ostrzegł, że jeśli nie zrozumiemy tego, co dzieje się z rozwojem naszej młodzieży, to w przyszłości będziemy mieli do czynienia z ludźmi, którzy nie potrafią myśleć krytycznie, będzie to także pokolenie bez empatii. "Czy dbamy o rozwój obywateli, którzy będą rozwijać krytyczną inteligencję połączoną z empatią dla tych, których nie znają?" - pytał kardynał uczestników FABC i zachęcił do "ewangelizowania" samych mediów społecznościowych, bo są one wszechobecne na całym świecie.

2022-10-29 17:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. L. A. Tagle – nowy prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów

[ TEMATY ]

kard. Tagle

Paweł Kęska/facebook.com

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało 8 grudnia, że papież Franciszek mianował arcybiskupa Manili kard. Luisa Antonio Taglego nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Piastujący dotychczas ten urząd kard. Fernando Filoni został wielkim mistrzem Rycerskiego Zakonu Grobu Pańskiego, zastępując na tym stanowisku Amerykanina kard. Edwina Fredericka O’Briena, który 8 kwietnia br. skończył 80 lat. Kard. Tagle jest drugim purpuratem z Azji, stojącym na czele tego urzędu, po kard. Ivanie Diasie z Indii (1936-2017), który pełnił to stanowisko w latach 2006-11.

Kard. L. Tagle jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Kościoła nie tylko w swej ojczyźnie, ale w całej Azji i na świecie. Gdy 24 listopada 2012 na ostatnim, jak się później okazało, konsystorzu Benedykta XVI odbierał z rąk obecnego papieża-seniora oznaki godności kardynalskiej, miał 55 lat i był wówczas najmłodszym członkiem Kolegium Kardynalskiego, wyglądał zresztą jeszcze młodziej. Potwierdzeniem tego był anegdotyczny fakt z okresu przed konklawe w marcu 2013, które wybrało nowego Ojca Świętego: otóż ówczesny kard. Jorge M. Bergoglio, czyli obecny Franciszek, spotkawszy młodego purpurata w windzie Domu św. Marty, zapytał go, ile ma lat, sądził bowiem, że jest to jakiś młody ksiądz, pracujący w Kurii Rzymskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję