Reklama

Kościół

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął diecezję płocką

Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

[ TEMATY ]

Płock

bp Szymon Stułkowski

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kanoniczne objęcie diecezji płockiej przez bp. Szymona Stułkowskiego poprzedziła Modlitwa przedpołudniowa w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, z udziałem biskupa nominata Szymona Stułkowskiego, administratora apostolskiego diecezji płockiej bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, biskupów seniorów: Piotra Libery i Romana A. Marcinkowskiego, członków Kolegium Konsultorów z bp. Mirosławem Milewskim, wikariuszem generalnym oraz pracowników instytucji diecezjalnych.

Po modlitwie ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej, odczytał komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 22 października 2022 roku o tym, że Ojciec święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocnicznego archidiecezji poznańskiej bp. Szymona Stułkowskiego - biskupem płockim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie odbyło się podpisanie protokołu z kanonicznego objęcia diecezji płockiej przez bp. Szymona Stułkowskiego. Podpisy pod protokołem złożyli: bp Wiesław Śmigiel, ustępujący administrator apostolski diecezji płockiej, bp Szymon Stułkowski, nowo mianowany biskup płocki oraz członkowie Kolegium Konsultorów.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Wiesław Śmigiel, dotychczasowy administrator apostolski diecezji płockiej zaznaczył, że diecezja płocka otrzymuje nowego pasterza, „pastoralistę, człowieka wielkiego serca, a przede wszystkim człowieka zakochanego w duszpasterstwie”. Został nim jednak nie po to, aby odbierać zaszczyty, ale by „dać przykład odpowiedzialności, miłości pasterskiej, troski o Kościół płocki”.

Reklama

Bp Szymon Stułkowski powiedział, że decyzję papieża Franciszka o mianowaniu na biskupa płockiego przyjął z wiarą, że „Pan Bóg kolejny raz przekreśla jego stabilizację i daje kolejne zadania do realizacji”. Zaznaczył, że na jego obrazku prymicyjnym znalazły się słowa z powołania proroka Jeremiasza: „Pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę” (Jer 1,7). Od tego czasu słowa te niosą go do różnych zadań, których sam by sobie nie wybrał, Bóg daje mu siłę do ich wykonywania, a czasami pozwala też oglądać owoce.

- W duchu słów z powołania proroka Jeremiasza biorę dziś odpowiedzialność za Kościół, który od wieków żyje w diecezji płockiej. Jestem świadom jego wielowiekowych korzeni z których wyrasta i chcę zrobić wszystko, z kapłanami, biskupami, diakonami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby podjąć to dziedzictwo i dalej je rozwijać – zapewnił nowy biskup płocki.

Reklama

Odwołał się też do obrazu z przeszłości, kiedy to prowadził rekolekcje w jednej z parafii w Kutnie. Na tamtejszym dworcu PKP znajdowała się kaplica. Gdy sprawował Eucharystię i głosił słowo Boże, za plecami słyszał pociągi relacji Berlin – Moskwa. Zabrał stamtąd obraz dotyczący życia wspólnoty, związany z jazdą pociągiem.

- Kościół, który żyje na Mazowszu, na terenie diecezji płockiej jest jak pociąg, który od prawie 950 lat jest w drodze, w ruchu ku wieczności, ku niebu. Ja dzisiaj dosiadam do tego pociągu, otwieram drzwi, przedział, i widzę, że jest wolne miejsce. Dosiadam się do tej wspólnoty i proszę o życzliwe przyjęcie. Od tego momentu nie jest to tylko wasz pociąg, ale także mój - czyli nasz pociąg. Chce służyć Panu Bogu i wam najlepiej jak potrafię. Zdaję sobie sprawę, że biorę odpowiedzialność za zbawienie ponad 800 tysięcy ludzi, którzy tu żyją. Proszę o współpracę w dziele budowania tu i teraz królestwa Bożego. Gorąco proszę o modlitwę w mojej intencji - zwrócił się do obecnych w katedrze.

Poprosił też o wstawiennictwo patronów diecezji płockiej: św. Zygmunta, św. Stanisława Kostkę, św. Faustynę Kowalską, bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego.

W imieniu Kolegium Konsultorów ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, podziękował bp. Wiesławowi Śmiglowi za dotychczasowe administrowanie diecezją płocką. Złożył też życzenia nowemu pasterzowi.

- Przychodzi ksiądz biskup do nas jako pasterz, a zadaniem pasterza jest, jak mówi Ojciec święty, stawanie pośród owiec. Trafia ksiądz biskup do Kościoła i diecezji takiej, jaka ona jest. Mamy wiele zalet, wad tylko kilka, ale mimo wszystko królestwo Boże ma się realizować tutaj z takimi ludźmi, jakimi jesteśmy – stwierdził rektor.

Reklama

Uroczystość formalnego objęcia rządów w diecezji płockiej zakończyła się błogosławieństwem pasterskim, udzielonym przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

Wydarzenie było transmitowane on-line przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej (na antenie radiowej oraz za pośrednictwem KRDP TV).

Ingres, czyli liturgiczna uroczystość rozpoczynająca posługę pasterską bp. Szymona Stułkowskiego odbędzie się 26 listopada o godz. 11.00 w katedrze płockiej. Poprzedzi go wieczorne spotkanie biskupa z kapłanami z diecezji 25 listopada o godz. 20.00, również w katedrze.

Bp Szymon Stułkowski przejął rządy w diecezji płockiej z rąk biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, administratora apostolskiego diecezji płockiej. Tenże sprawował je od 4 czerwca, kiedy to poprzedni biskup płocki Piotr Libera, z powodów zdrowotnych, przeszedł na emeryturę.

2022-10-31 16:26

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję