Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauczyciele metody na zjeździe

Przedstawiciele naszej diecezji uczestniczyli w ogólnopolskim zjeździe INER w Kalwarii Zebrzydowskiej.

[ TEMATY ]

naturalne metody

INER

Instytut Naturalnego Planowania Rodziny

metoda NPR

Sebastian Kwaśny

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Uczestnicy zjazdu mieli czas na zwiedzanie.

Instytut Naturalnego Planowania Rodziny INER skupia ludzi, którzy chronią życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Są związani z metodą NPR austriackiego lekarza prof. Josefa Rötzera, umożliwiającą rozpoznanie okresów płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym. Tę metodę poznają również słuchacze diecezjalnego Studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej.

Na szkoleniowo-integracyjny weekendowy zjazd w październiku wybrała się nauczycielka NPR metody Rötzera Ilona Kwaśny, która posługuje jako doradca rodzinny w Katolickiej Poradni Rodzinnej w parafii św. Urbana w Brzeszczach. Towarzyszył jej mąż Sebastian.

Na zjeździe mieliśmy okazję porozmawiać z ludźmi z różnych stron Polski, integrować się przy grillu, wymienić doświadczeniem. Cieszę się, że mogłam poznać osobiście nauczycieli i instruktorów, których znam z telekonferencji czy spotkań zdalnych. Udział we Mszach św., Apel Jasnogórski i nawiedzenie sanktuarium Maryjnego nadały duchowy charakter spotkaniom i przypomniały o początku i celu naszych starań – mówi Niedzieli Ilona Kwaśny.

Reklama

Szczególnie zapadło jej w pamięć spotkanie z Elizabeth Rötzer, córką prof. Josefa Rötzera. – To niesamowite, że możemy czerpać wiedzę u samych źródeł, by potem przekazywać ją dalej. Elizabeth poprowadziła główny wykład, interpretowała wraz z nami ciekawe karty obserwacji cyklu i odpowiadała na pytania – dopowiada p. Ilona.

Na zjeździe towarzyszyłem żonie pierwszy raz. Mnie również w pamięć zapadła pani doktor, która uczyła się metody u samego prof. Rötzera. Opowiadała o nim to, czego nie można znaleźć w książkach. Nie mówiąc już o tym, że jedliśmy kolację w towarzystwie pani Elizabeth – dodaje Sebastian Kwaśny.

Zjazd zorganizował Zarząd INER oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

2022-10-31 20:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To styl życia

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 42-43

[ TEMATY ]

NPR

metoda NPR

Opracowanie: Studio Graficzne Niedzieli na podstawie archstl.org

Czy skrót NPR coś ci mówi? A wiesz, że pod tą nazwą kryje się znacznie więcej, niż może się wydawać?

Naturalne metody planowania rodziny (NPR) od lat kojarzyły się niemal wyłącznie z rozpoznawaniem dni płodnych. Okazuje się, że to bardzo wąskie spojrzenie. – Metoda ma nam pomóc w oswojeniu się z naszym ciałem, w zaprzyjaźnieniu się z nim – mówi Teresa Niewiadomska, diecezjalna doradczyni życia małżeńskiego i rodzinnego archidiecezji gnieźnieńskiej. – Jeżeli podchodzimy do niej wyłącznie jak do sposobu odkładania poczęcia, to metoda staje się narzędziem. A tymczasem powinno się na nią spojrzeć szerzej. Może się stać stylem życia, w który wpisana jest znajomość własnego ciała. W trosce o swoje zdrowie korzystamy z porad różnych specjalistów, trenerów personalnych itd., jest to dla nas oczywiste. Czymś oczywistym może być również zwrócenie się do doradcy rodzinnego, kiedy troszczymy się o nasze zdrowie prokreacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję