Reklama

Europa

Abp Szewczuk: wojna zadaje wielkie rany Ukrainie

„«Zniszczyć» – to jedyne słowo, które najlepiej opisuje wszystko, co obecnie rosyjski okupant przyniósł na naszą ziemię” – mówi w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Na Ukrainie wzdłuż linii frontu trwają ciężkie walki i znowu ucierpiała ludność cywilna od ostrzałów agresora. Zagrożona wewnętrzną destabilizacją w wyniku ataków jest też Zaporoska Elektrownia Jądrowa, którą odcięto wczoraj od zewnętrznych dostaw energii, a miejscowym generatorom starczy paliwa jedynie na kilkanaście dni.

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

wojna na Ukrainie

PAP/HANNIBAL HANSCHKE

„Przykro nam słyszeć, że nawet te formuły pokoju, jakie dzisiaj Rosja wymyśla, to nic innego jak pacyfikacja kolonii, którą oni pragną znów zniszczyć jako państwo, zniszczyć jako naród” – podkreśla zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. „Ta wojna zadała i dalej zadaje wielkie rany ukraińskiemu ludowi” – dodaje hierarcha i dlatego proponuje rozważania, co można robić na rzecz uzdrowienia jego ojczyzny oraz współobywateli.

„Ukraińscy pracownicy medyczni, zwłaszcza teraz, podczas wojny, znaleźli się na pierwszej linii frontu humanitarnego. Widzimy, jak wiele fizycznych i moralnych cierpień przyniosła wojna. Zranieni oraz wynędzniali od razu znaleźli się w szpitalach, a medycy napotkali olbrzymią liczbę okaleczonych ludzi. Ranni zapełnili nasze klasztory, domy rekolekcyjne, a nawet mieszkania naszych hierarchów. Podczas pandemii COVID-19 owe rany zadawał niewidzialny wróg, nowy wirus, a dziś tymi ranami są cierpienia i krew – mówi abp Szewczuk. – Robimy wszystko, żeby skupić wysiłki służb medycznych i naszych duszpasterzy na pomaganiu cierpiącym. Ukraińskie społeczeństwo powinno obecnie zrozumieć, iż lekarze to też ludzie potrzebujący naszego wsparcia oraz empatii, aby mogli wypełniać swoją służbę. Wzywamy was wszystkich do modlitwy za naszych medyków, a równocześnie wzywamy medyków do modlitwy oraz zaufania Bożej Opatrzności. Drodzy pracownicy medyczni, za każdym razem, kiedy widzicie chorego, uświadomcie sobie, że dotykacie ran samego cierpiącego Zbawiciela (…). Dzisiaj wyjątkowo objawia się rola kapelanów medycznych. Ich obecność w cywilnych i wojskowych szpitalach jest tak ważna. Bo duchowe lekarstwa pozwalające uzdrowić ludzką duszę oraz ciało to sakramenty Kościoła. Niech Bóg na nas wejrzy, niech przyjdzie do nas jako Lekarz i Uzdrowiciel naszych dusz i ciał”.

2022-11-03 18:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karawana Pokoju w Ukrainie: tchórzliwy i nieludzki atak w Mikołajowie

[ TEMATY ]

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

Karawana Pokoju

PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

„Tchórzliwy i nieludzki atak”. Tak powiedział Alberto Capannini ze Wspólnoty Papieża Jana XXIII, przebywający w Odessie, o wczorajszym ataku na budynek w ukraińskim mieście Mikołajów, w wyniku którego zginęło pięć osób, a pięć zostało rannych.

Pocisk spadł na kilka godzin po spotkaniu wolontariuszy humanitarnej Karawany Pokoju o nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast” (#stopthewarnow), Caritas i lokalnych instytucji.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję