Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Przedstawiono kandydatów do święceń

Jak już informowaliśmy na łamach „Niedzieli Świdnickiej”, od października br. alumni naszej diecezji kształcą się we wrocławskim seminarium. Jednak w połowie listopada zawitali ponownie do Świdnicy.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

wsd świdnica

kandydatura

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu wraz z przełożonymi

Kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu wraz z przełożonymi

Powodem przybycia tym razem do katedry świdnickiej alumnów wraz przełożonymi, był obrzęd prezentacji lokalnemu Kościołowi kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu z roku piątego.

Nowa jakość

- Już kilka tygodni minęło od rozpoczęcia formacji do kapłaństwa. Pojawiła się nowa jakość w tym procesie formacyjnym. Albowiem nasi alumni, którzy przez lata zdobywali odpowiednie wykształcenie w świdnickim seminarium, od 1 października tego roku zostali dołączeni do studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, aby w większej wspólnocie dojrzewać do kapłaństwa - mówił przewodniczący bp Marek Mendyk, pozdrawiając rektora wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca, który 12 listopada przedstawił świdnickich kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa. - Ufając jego opinii, a także jego najbliższych współpracowników postanowiłem, że ci oto bracia są gotowi, aby przyjąć ich do grona do święceń – dodał biskup świdnicki przekonując o nowej jakości, która pojawiła się nie tylko w procesie formacyjnym, ale i z pewnością w sercach i umysłach alumnów, którzy zmienili środowisko, poznając we Wrocławiu nowych kolegów i nowych przełożonych.

ks. Mirosław Benedyk

Reklama

Gotowi, by służyć

- Razem z obecnymi wiernymi zwracamy się do was, drodzy bracia, którzy rozpoczęliście już swoje przygotowanie. Staraliście się coraz wierniej służyć Ewangelii i wzrastać w wierze, nadziei i miłości. Ćwicząc się w cnotach pogłębialiście ducha modlitwy oraz pragnienie zdobywania wszystkich ludzi dla Chrystusa. Kierowani Jego miłością i umocnieni przez wewnętrzne działanie Ducha Świętego, pragniecie publicznie wyrazić gotowość oddania się na służbę Bogu i ludziom. Tę waszą gotowość chcemy z radością przyjąć – mówił biskup świdnicki do Mateusza Bandury z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku, Ireneusza Cymborskiego z parafii Bożego Ciała w Międzylesiu i Janusza Małysiaka z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie (diecezja bielsko-żywiecka), podkreślając, że od tego momentu kandydaci winni coraz gorliwiej rozwijać swoje powołanie, korzystając przy tym ze środków i pomocy, jakich może im udzielić wspólnota Kościoła. - Obejmujemy wszystkich naszych braci naszą serdeczną modlitwą prosząc jednocześnie Pana Boga o nowych, świętych kandydatów do kapłaństwa, a także o łaskę wytrwania dla tych, którzy wybrali tę drogę – dodał.

Każdy z kandydatów przeszedł właściwy dla siebie okres formacji ludzkiej, duchowej intelektualnej i duszpasterskiej. Na sobotniej uroczystości obecni

2022-11-12 22:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

alumni

rok propedeutyczny

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Moment podpisania porozumienia

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian poznając ich codzienne życie.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję