Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: IMPULS Forum Świeckich w Kościele

W czasie, kiedy narracja o Kościele bywa nie tyle różnorodna, co przede wszystkim sprzeczna, warto posłuchać, co jest jego tożsamością - zachęcają organizatorzy IMPULSU. To druga edycja Forum Świeckich w Kościele, które już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze i potrwa do niedzieli. Spotkanie wpisuje się w zainicjowaną przez papieża drogę synodalną. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością, aktywną rolą świeckich oraz „impuls” do twórczego działania.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

BPJG

- Pytanie o tożsamość zawsze jest pierwsze, a więc pytanie o to, kim jestem jako uczeń Chrystusa, jako ten, który został wszczepiony w Kościół dzięki sakramentowi chrztu świętego. To jest nasza pierwsza identyfikacja - bycie uczniem Chrystusa, papież Franciszek mówi, że z niej wynika ta druga, czyli bycie misjonarzem. Uczeń i misjonarz Chrystusa, to jest zdanie, o którym trzeba mówić łącznie, czyli nie można być uczniem Chrystusa, nie będąc misjonarzem i odwrotnie - wyjaśnia temat spotkania abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce.

Forum ma też m.in. inspirować „jak twórczo rozwijać się i wzrastać, żyjąc pełnią chrześcijańskiego życia w Kościele wielu przemian, oczyszczeń, kryzysów i przeobrażeń”.

W programie trzydniowego spotkania: znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

Reklama

Forum rozpocznie w piątek, 18 listopada, Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

W pierwszym dniu mowa będzie m.in. o tym, co znaczy wierzyć w Kościół Chrystusowy, jak twórczo przeżyć „popołudnie chrześcijaństwa”, o zintegrowanym rozwoju w chrześcijańskim małżeństwie, o drodze do bycia liderem w Kościele. Odbędzie się panel dyskusyjny: "Tożsamość kobiety a powołanie w Kościele".

W sobotę, 19 listopada oprócz paneli dyskusyjnych: „Tożsamość mężczyzny - dar i zadanie” oraz „Dokąd zmierzamy, czyli o tym, jaki będzie Kościół przyszłości” zaplanowano też wykłady o tożsamości chrześcijanina, kapłana.

W ostatnim dniu Forum, w niedzielę, 20 listopada, znajdzie się m.in. refleksja o powołaniu do bycia razem w Kościele, chrześcijaninie mistyku i charyzmatyku. Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia o 15.00 oraz Apel Jasnogórski.

2022-11-17 16:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Bankowców

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem ok. 5 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 34. Pielgrzymka Bankowców. Spotkanie wpisało się w 100-lecie założenia polskiego banku uniwersalnego, znanego jako Powszechna Kasa Oszczędności, a także w 100-lecie nadania polskiej walucie nowej nazwy – złotego.

- Chcieliśmy podkreślić, jak ważne w naszym życiu społecznym i narodowym są banki polskie, i złoty – deklarowała Ewa Popowska z warszawskiego duszpasterstwa, emerytowany pracownik Narodowego Banku Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję