Reklama

Aspekty

W Sanktuarium w Jakubowie uroczyście dziękowano za Jubileuszowy Święty Rok Jakubowy

18 listopada 2022 r. w Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie zebrani wierni i księża wraz z biskupem Adrianem Putem dziękowali Panu Bogu za dar Jubileuszowego Roku Jakubowego.

[ TEMATY ]

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

Jubileuszowy Rok Jakubowy

Bp Adrian Put

ks. Stanisław Czerwiński

Michał Wieczorek

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Zakończenie Roku Jakubowego w diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Starszego

Głównym wydarzeniem diecezjalnych uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem bpa Adriana Puta, podczas której wprowadzono do kościoła relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Róży Czackiej. Kustosz i proboszcz ks. kan. Stanisław Czerwiński łączy dziękczynienie za Rok Jakubowy z wdzięcznością Panu Bogu za zakończenie drugiego etapu prac przy odbudowie domu parafialnego po pożarze.

Obchody zakończenia Roku Świętego rozpoczęły się spotkaniem w głogowskiej Kolegiacie. Następnie odbyły się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym dwa wykłady. Ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz podsumował Rok Jakubowy, natomiast dyrektor muzeum Waldemar Hass opowiedział o głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba, wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Kończący się Rok Święty Jakubowy odbył się w Kościele w Polsce po raz drugi. Pierwszy rok był obchodzony w 2010 r. Kolejny Rok Święty Jakubowy ma być w 2027 r.

Namacalnym znakiem Roku Jakubowego stał się krzyż Cruceiro, który 21 września 2021 r. został pobłogosławiony przez abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas jego wizyty w Sanktuarium w Jakubowie. Nuncjusz pobłogosławił wtedy również figurę św. Jakuba. Rok Święty Jakubowy rozpoczął się w Kościele powszechnym 1 stycznia 2021 r. i po raz pierwszy w historii, decyzją papieża Franciszka, został przedłużony wyjątkowo do końca 2022 r.

2022-11-18 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję