Reklama

Niedziela Częstochowska

Do KSM Archidiecezji Częstochowskiej dołączyło 10 kolejnych osób

– Tylko w Chrystusie jest tożsamość prawdy, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Podczas Eucharystii do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej przeżywającego święto patronalne włączonych zostało dziesięcioro kandydatów, którzy przyrzekali pracować nad sobą, aby wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

– Ostatnia niedziela roku liturgicznego odsłania przed nami wielką tajemnicę wiary, którą jest Osoba Syna Bożego Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego, integralnego człowieka – zaznaczył w homilii abp Depo. Przypomniał, że „On jest Pierworodnym spośród umarłych, bo zmartwychwstał, aby życie miało sens, pomimo przemijania i śmierci”.

Maciej Orman/Niedziela

– Nie da się zdławić w ludzkim sercu tęsknoty za Bogiem prawdziwym, objawionym w Jezusie Chrystusie, który nigdy nie przemawia językiem siły, ale wyraża się w miłości, trudnej prawdzie śmierci na Golgocie i świadectwie zmartwychwstania – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do słów św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptor hominis”, wskazał, że warunkiem zrozumienia siebie do końca jest przybliżenie się do Chrystusa i niejako wejście w Niego ze swym niepokojem, niepewnością, słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią. – Wejść w życie Jezusa oznacza zgodzić się na trudną twórczość wiary, jak również niepokój sumienia, które za łaską Boga nie pozwolą nam zatrzymać się jedynie w wymiarach doczesności, ale ukażą nam perspektywę wiecznego życia w Bogu – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się do czytania z listu św. Pawła do Kolosan, hierarcha zwrócił uwagę, że zbawcza miłość Boga do ludzi i do świata objawiła się w Chrystusie „za sprawą Jego krwi i ofiary z życia”. – Przez nią Bóg wyznaczył granicę dla panoszenia się zła w świecie. Śmierć Chrystusa wpisała się nie tylko w historię narodu wybranego, dla którego stała się ona zgorszeniem i skałą upadku, ale również dla wszystkich ludów, języków i narodów, które były i które będą pisały swoją historię – tak jak Piłat – poza Chrystusem i poza prawdą, która jest w Nim – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zauważył, że umieszczony na krzyżu napis: „To jest Król żydowski” miał być tytułem winy Chrystusa i pokazaniem Jego uzurpacji władzy religijnej i politycznej. – Tymczasem historia świata potwierdza, że tylko w Chrystusie jest tożsamość prawdy, łaski i życia. On nie eksperymentował, nie głosił zasad prób i błędów ani kompromisów. Wobec Piłata wyraźnie zaznaczył: „Tak, jestem Królem, ale królestwo moje nie jest z tego świata. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” – powiedział abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie powtórzył za św. Janem Pawłem II: „Proszę was, abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która objawiła się w krzyżu Chrystusa, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni ani sensu”.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Chrystusa Króla w parafii św. Barbary

[ TEMATY ]

uroczystość Chrystusa Króla

Zofia Białas

Minęło 91 lat od chwili ustanowienia przez papieża Piusa XI encykliką „Quas primas” uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, uroczystości, która kończy rok liturgiczny w Kościele. W tym szczególnym roku, jakim był Święty Rok Miłosierdzia w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Ojciec Święty Franciszek zamknął uroczyście Drzwi Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra i zakończył Rok Jubileuszowy, przez wielu nazywany Rokiem Łaski. W Polsce, która w tym samym roku obchodziła Jubileusz 1050-lecia Chrztu w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata we wszystkich świątyniach katolickich odczytano jubileuszowy Akt zawierzenia i poddania się Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata wszystkich członków wspólnot parafialnych, włączonych w nie przez sakrament chrztu. Jemu zawierzono życie osobiste, rodzinne i narodowe wszystkich Polaków, wcześniej, 19 listopada, uroczysta proklamacja Aktu odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczyste zawierzenie miało także miejsce w parafii św. Barbary. Do jego przyjęcia wierni przygotowali się Nowenną. Pozostaje pytanie, czy przyjęliśmy akt z wiarą i czy rzeczywiście będziemy potrafili rozpoznać Chrystusa Króla w naszych bliźnich – głodnych, spragnionych, bezdomnych, obdartych, prześladowanych? Ks. Jan Twardowski napisał: „ Trzeba ze wzruszeniem rozpoznać niewidzialnego Króla – w biedakach oczekujących od nas miłości. Ile jest cichych uroczystości Chrystusa Króla bez wspaniałych procesji. Każde zwycięstwo nad własną słabością, każde nawrócenie – to dyskretne święto tego króla”.

Sam Jezus mówił: „Królestwo Moje jest w was”. Będzie tak, jeśli w naszych sercach będzie miłość, sprawiedliwość i pokój i tak naprawdę pozostaniemy wierni krzyżowi. Wtedy też z radością wejdziemy w nowy rok liturgiczny i swoim życiem będziemy głosić Chrystusa, zgodnie z hasłem „Idźcie i głoście”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję