Reklama

Franciszek

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

To historyczne wydarzenie nastąpiło 12. dnia 12. miesiąca 12. roku nowego tysiąclecia podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. O godz. 10.30 czasu środkowoeuropejskiego papież dotknął palcem ekranu swego laptopa, wysyłając w świat krótki tekst po włosku, ale przetłumaczony od razu na siedem innych języków: "Cari amici, è con gioia che mi unisco a voi via Twitter. Grazie per la vostra generosa risposta. Vi benedico tutti di cuore" (Drodzy przyjaciele, z radością łączę się z wami kontakt za pośrednictwem Twittera. Dziękuję wam za waszą wielkoduszną odpowiedź. Błogosławię wam wszystkim z całego serca).

Nie był to jednak pierwszy kontakt papieża Ratzingera z tym nowym kanałem informacyjnym, gdyż niespełna półtora roku wcześniej – 28 czerwca 2011 napisał on pierwszego tweeta następującej treści: “Drodzy przyjaciele, właśnie uruchomiłem News.va. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Dołączam swoje modlitwy i błogosławieństwa, Benedykt XVI”. Ale wtedy był to jednorazowy wpis z okazji otwarcia nowej strony wiadomości watykańskich i na regularne "ćwierkania" (tweet to po angielsku "ćwierkać") papieskie trzeba było jeszcze poczekać prawie półtora roku.

Te rozpoczęte 10 lat temu krótkie wpisy pod adresem @pontifex stały się obecnie ważnym środkiem komunikacji dla Watykanu. Papież Franciszek, który przejął konta swego poprzednika, przyznał, że sam nie orientuje się w sieciach społecznościowych. Ma ambiwalentny stosunek do nowoczesnych technologii medialnych i wielokrotnie ostro je krytykuje. Przede wszystkim z głębi serca odrzuca „gadaninę”. Ale jest wystarczająco dużo pracowników Kurii, aby zamieszczać jego wpisy na Twitterze.

Reklama

53 miliony abonentów

Dziewięć profili językowych papieża ma w sumie ponad 53 miliony subskrybentów. Zasięg papieskich tweetów jest duży, choć pozostaje daleko za „czołówką” Twittera. Najwięcej, bo ponad 130 milionów „followersów” ma były prezydent USA Barack Obama, za którym plasują się gwiazda amerykańskiego popu Justin Bieber oraz właściciel Twittera i Tesli Elon Musk.

Po angielsku czy hiszpańsku jest już prawie 19 milionów „polubień” papieża, po włosku i portugalsku po około pięciu milionów. I nawet po łacinie papieskie tweety czyta około miliona osób. Na niemieckojęzycznym koncie na Twitterze "@pontifex_de" papież ma 680 tys. subskrybentów, po arabsku ok. 550 tys. A liczba odbiorców stale rośnie.

Największa aktywność po angielsku

W większości przypadków papież tweetuje tę samą wiadomość w danym języku na różnych kontach. Ale nie wszystkie jego wpisy trafiają na wszystkie kanały. Najaktywniejsze jest wyraźnie konto anglojęzyczne, na którym od początku pojawiło się już około 4,5 tys. tweetów z Watykanu. Hiszpański jest daleko w tyle. Po włosku i niemiecku jest ponad 4 tys. wpisów, w innych językach jest ich odpowiednio mniej.

Papież porusza na Twitterze różne zagadnienia. Często chodzi o tematy jego audiencji ogólnych lub niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty zamieszcza tam swe apele i prośby o modlitwę, odnosi się do kryzysów na świecie, katastrof i kataklizmów, np. w Halloween w Seulu czy zamachy w Jerozolimie. Konto na Twitterze jest również wykorzystywane do zwracania uwagi na coroczne i okolicznościowe dni, takie jak Światowy Dzień Alzheimera czy Światowy Dzień Żywności. I oczywiście częściej niż zwykle jest odwiedzane podczas podróży papieża. Nie ma prawie dnia bez tweeta; zazwyczaj jest ich kilka dziennie.

Wpisy po rosyjsku przeciwko wojnie

Szczególną rolę w posłudze Franciszka odgrywa Twitter od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W początkowej jej fazie na wszystkich możliwych kanałach, opatrzonych hasztagami #PrayTogether i #Ukraina, papież zamieszczał swoje apele o pokój w Ukrainie. Jego przesłania antywojenne ukazywały się na Twitterze w sposób bardziej widoczny, w nowej szacie graficznej i ze zdjęciami. Przy okazji Watykan zaczął też tweetować po rosyjsku i ukraińsku.

A wiadomości te docierają do ludzi. Tweety od papieża przesyłają dalej dziesiątki tysięcy ludzi, kilkadziesiąt tysięcy odbiorców „lubi” je, czyli wyraża aprobatę. Przesłanie Franciszka dociera więc także do wielu, którzy nie słuchają niedzielnej modlitwy południowej i nie śledzą audiencji ogólnych. A wszystko to w zaledwie 280 znakach – napisała agencja niemiecka.

2022-12-06 09:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Bóg cierpi widząc wojny wywoływane przez chrześcijan

2023-01-25 19:34

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo musi cierpieć Bóg, będąc świadkiem wojen i brutalnych działań popełnianych przez tych, którzy wyznają chrześcijaństwo – powiedział Ojciec Święty w na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W swej homilii podczas II nieszporów liturgii nawrócenia św. Pawła, sprawowanych w bazylice św. Pawła za Murami papież dodał, że jeśli chcemy aby łaska Boża w nas nie była daremna (por. 1 Kor 15, 10), musimy sprzeciwiać się wojnie, przemocy, niesprawiedliwości, gdziekolwiek się pojawi.

Franciszek nawiązał do słów proroka Izajasza (Iz 1,12-18) potępiającego obłudę religijną i skoncentrował się na dwóch aspektach: przestrodze i przemianie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych

2023-01-26 17:40

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

świętokrzyskie

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Piotr Polak

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Bodzentynie, 26 bm.

Obecna Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych - ocenił prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie (Świętokrzyskie) podczas czwartkowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wziął udział w obradach uroczystej sesji Rady Miasta w Bodzentynie zwołanej z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W trakcie obrad radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2023, rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego na terenie miasta i gminy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję