Reklama

Niedziela Częstochowska

W Częstochowie trwają XXIV Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

40 kleryków z 8 seminariów diecezjalnych i zakonnych rywalizuje w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie o tytuł drużynowego i indywidualnego mistrza kraju.

Turniej otworzył ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie. – Cieszę się z tych rozgrywek, ponieważ dla seminarzystów jest to doskonała okazja, aby jeszcze lepiej się poznali, aby była między nimi większa solidarność. Znajomości, które zostaną zawarte w czasie tych mistrzostw, będą procentować i będą bardzo ważne dla ich życia kapłańskiego, ponieważ emocje sportowe, rywalizacja i towarzyszenie jedni drugim uskrzydlają ich – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Podkreślił, że sport to bogactwo różnych wartości. – Nie tylko wyrabia tężyznę fizyczną, ale jest również bogactwem duchowym, bo sport to samodyscyplina, trud trenowania, poświęcenia się, podejmowania bardzo szybkich i odpowiedzialnych decyzji – wyliczał duchowny.

Ksiądz Selejdak zwrócił uwagę, że taka impreza to „doskonała okazja do tego, aby po prostu być ze sobą w tych trudnych czasach dla seminariów, kiedy mamy ogromny spadek powołań”.

Maciej Orman/Niedziela

Rektor WMSD w Częstochowie grał w tenisa stołowego podczas studiów w Rzymie. Jak przyznał, to jego ulubiona dyscyplina, dlatego przychodzi na lekcje wuefu i trenuje seminarzystów I i II roku.

Ks. rektor otworzył turniej, wymieniając kilka piłek z Januszem Haszczem, legendą częstochowskiego tenisa stołowego, medalistą mistrzostw Polski juniorów i nauczycielem wychowania fizycznego w WMSD w Częstochowie. – Cieszymy się, że dopisała ekipa na kolejnych mistrzostwach. Niech wygra najlepszy, natomiast najważniejsza jest atmosfera i integracja. Liczy się sam udział – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Dodał, że sport uczy dyscypliny i pokory, a tenis stołowy ponadto refleksu, zorganizowania, cierpliwości i odporności psychicznej na przegraną. – Zawsze mówię: przegrana nie jest porażką. To jest tylko kolejna lekcja czegoś nowego – wyjaśnił J. Haszcz.

Sędzią głównym turnieju, a także jego inicjatorem jest dr Wiesław Pięta, wieloletni zasłużony działacz AZS Częstochowa. – Zawsze chętnie wspieram mistrzostwa moim doświadczeniem i umiejętnością organizacji. Jestem zadowolony z tego, że odbywają się cyklicznie. Jest to duże wydarzenie dla naszego seminarium i cieszę się, że klerycy mają tyle sił, żeby je organizować, bo to wymaga sporo czasu – stwierdził.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Dr W. Pięta podkreślił, że zawody od początku odbywają się w duchu fair play. Wyraził również radość z faktu, że pod koniec roku mistrzostwa zostaną zorganizowane po raz 25., aby niejako nadrobić czas pandemii, kiedy ich rozegranie nie było możliwe.

Turniej to ważne wydarzenie dla dk. Sebastiana Woźniaka z drużyny WMSD Częstochowa, która broni tytułu drużynowego mistrza Polski wywalczonego rok temu. – Przede wszystkim możemy się spotkać z innymi, którzy też kroczą za Chrystusem. To jest sympatyczne, że spotykamy się nie tylko przy ołtarzu, ale również przy stole do tenisa stołowego. Panuje uśmiech i radość, żartujemy między sobą, wymieniamy się doświadczeniami z życia seminaryjnego. O to w tym wszystkim chodzi. Jest też nuta zdrowej rywalizacji, ale zawsze życzymy sobie jak najlepiej – opowiadał.

Maciej Orman/Niedziela

Klerycy z Rzeszowa wyłonili 4-osobową reprezentację podczas wewnętrznych zawodów. Znalazł się w niej Jakub Jędrzejczyk. – Liczymy na wygraną – zadeklarował. Jak dodał, w tenisa stołowego grają rekreacyjnie, nie są to „surowe” treningi. – Poprzez sport budujemy więź między sobą – zapewnił kleryk z rzeszowskiego WSD.

– Przyjechaliśmy się spotkać, poznać, pobawić, ale też rywalizować, bo myślę, że dla facetów to jest ważne – przyznał Kamil Wielgat z WSD w Ełku. Wskazał, że chrześcijanin może się modlić nieustannie, nawet przez sport.

Maciej Orman/Niedziela

Pierwsze Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym odbyły się w 1999 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) z inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby, ówczesnego rektora WSD w Częstochowie, dr. Wiesława Pięty, wiceprezesa Klubu Uczelnianego AZS WSP Częstochowa, oraz działaczy KU AZS WSD w Częstochowie.

Patronem medialnym zawodów jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo dokonał Aktu Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, wieczorem 19 czerwca, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Liturgii Słowa Bożego, połączonej z Aktem Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej.

– Bóg, który jest Miłością ma serce kochające wyrażone przez ofiarę Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, Jedynego Pośrednika. To oznacza potwierdzenie naszej więzi z Nim – mówił na początku liturgii abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję