Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy pierwszych animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

To historyczne wydarzenie w archidiecezji częstochowskiej. 21 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa do pełnienia funkcji animatora 36 lektorom i ceremoniarzom.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że szaleństwem jest i dzisiaj opowiadanie się po stronie Jezusa i obrona wartości z nim związanych.

Nawiązując do słów Benedykta XVI skierowanych do młodzieży na krakowskich Błoniach w 2006 r., abp Depo wyjaśnił, że budować na skale „to znaczy budować na Chrystusie jako miłości ukrzyżowanej, która jest i może być odrzucana”. Dodał, że potrzebna jest również zgoda na to, „aby nasza wiara była konfrontowana z niewiarą innych”. Wskazał, że niezbędna jest przy tym pomoc Ducha Świętego, aby mimo słabości być wiernym Chrystusowi.

Maciej Orman/Niedziela

– Niech znak krzyża, który czynimy na sobie codziennie i który dzisiaj otrzymacie, będzie dla was darem i zadaniem, aby bardzo osobiście przecierać ścieżki ku Chrystusowi dla siebie i dla innych – powiedział metropolita częstochowski.

– Pragniemy prowadzić naszych młodszych przyjaciół do jedynego Zbawiciela – zadeklarował w imieniu nowych animatorów na zakończenie uroczystości Igor Formicki z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Prosił również o modlitwę w ich intencji, aby „potrafili być zawsze obrazem Chrystusa Sługi i dobrego Pasterza”.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na animatorów uczestniczyli w kursie, który w dniach 16-21 stycznia odbywał się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był on podzielony na dwa bloki. Pierwszy dotyczył liturgii i pracy z ministrantami. Podczas drugiego omówione zostały zagadnienia z pedagogiki i psychologii, dotyczące m.in. wychowania, rozwiązywania problemów wychowawczych oraz metod pracy z dziećmi i młodzieżą.

– Bardzo się cieszymy z tego, że udało nam się zorganizować pierwszy kurs animatora. Chcemy, aby został na stałe wpisany w formację Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej archidiecezji – przyznał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jednym z nowych animatorów jest Stanisław Cieciura z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku, który ma już doświadczenie pracy z dziećmi, ponieważ jako ceremoniarz zajmował się formacją ministrantów. – Chcę się rozwijać i chcę dać cząstkę siebie, tak żeby parafia miała ze mnie jeszcze większy pożytek. To wszystko na chwałę Boga – zapewnił.

Animatorem został również jego brat Franciszek. – To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Chcę uczyć dzieci, żeby zrozumiały, kim jest Bóg i żeby umiały Go kochać, bo to jest najważniejsze – zaznaczył. Franciszek pomaga bratu w prowadzeniu zbiórek dla ministrantów. – To odpowiedzialność i wyróżnienie – podsumował.

Zadaniem animatora jest troska o formację Liturgicznej Służby Ołtarza, która wyraża się w prowadzeniu spotkań formacyjnych z ministrantami i szeroko rozumianej pomocy młodszym kolegom.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Grzegorz Piec: to dobry czas, aby pozwolić Jezusowi na nowo rozpalić ogień Miłości w naszych sercach

[ TEMATY ]

Częstochowa

ewangelizacja

fiat.fm

Zdjęcie archiwalne. Bible-ing 2019.

Zdjęcie archiwalne. Bible-ing 2019.

- Zapewne dla wielu ta akcja będzie umocnieniem w wierze by jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, ale z pewnością będą też tacy, dla których będzie to przełom w życiu i wejście w nową rzeczywistość żywej, prawdziwej i autentycznej relacji z Jezusem – zapewnia ks. Grzegorz Piec ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, który w specjalnej rozmowie z „Niedzielą” opowiada o nadchodzącej akcji „Jezus Jest Panem”.

Damian Krawczykowski /Niedziela: Triduum kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, akcja "Jezus Jest Panem" to jak czytamy na stronie wydarzenia: Triduum ku czci Jezusa, Jedynego Zbawiciela i Pana. Mógłby Ksiądz krótko opowiedzieć na czym polega to Triduum?

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję