Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy pierwszych animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

To historyczne wydarzenie w archidiecezji częstochowskiej. 21 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa do pełnienia funkcji animatora 36 lektorom i ceremoniarzom.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że szaleństwem jest i dzisiaj opowiadanie się po stronie Jezusa i obrona wartości z nim związanych.

Nawiązując do słów Benedykta XVI skierowanych do młodzieży na krakowskich Błoniach w 2006 r., abp Depo wyjaśnił, że budować na skale „to znaczy budować na Chrystusie jako miłości ukrzyżowanej, która jest i może być odrzucana”. Dodał, że potrzebna jest również zgoda na to, „aby nasza wiara była konfrontowana z niewiarą innych”. Wskazał, że niezbędna jest przy tym pomoc Ducha Świętego, aby mimo słabości być wiernym Chrystusowi.

Maciej Orman/Niedziela

– Niech znak krzyża, który czynimy na sobie codziennie i który dzisiaj otrzymacie, będzie dla was darem i zadaniem, aby bardzo osobiście przecierać ścieżki ku Chrystusowi dla siebie i dla innych – powiedział metropolita częstochowski.

– Pragniemy prowadzić naszych młodszych przyjaciół do jedynego Zbawiciela – zadeklarował w imieniu nowych animatorów na zakończenie uroczystości Igor Formicki z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Prosił również o modlitwę w ich intencji, aby „potrafili być zawsze obrazem Chrystusa Sługi i dobrego Pasterza”.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na animatorów uczestniczyli w kursie, który w dniach 16-21 stycznia odbywał się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był on podzielony na dwa bloki. Pierwszy dotyczył liturgii i pracy z ministrantami. Podczas drugiego omówione zostały zagadnienia z pedagogiki i psychologii, dotyczące m.in. wychowania, rozwiązywania problemów wychowawczych oraz metod pracy z dziećmi i młodzieżą.

– Bardzo się cieszymy z tego, że udało nam się zorganizować pierwszy kurs animatora. Chcemy, aby został na stałe wpisany w formację Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej archidiecezji – przyznał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jednym z nowych animatorów jest Stanisław Cieciura z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku, który ma już doświadczenie pracy z dziećmi, ponieważ jako ceremoniarz zajmował się formacją ministrantów. – Chcę się rozwijać i chcę dać cząstkę siebie, tak żeby parafia miała ze mnie jeszcze większy pożytek. To wszystko na chwałę Boga – zapewnił.

Animatorem został również jego brat Franciszek. – To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Chcę uczyć dzieci, żeby zrozumiały, kim jest Bóg i żeby umiały Go kochać, bo to jest najważniejsze – zaznaczył. Franciszek pomaga bratu w prowadzeniu zbiórek dla ministrantów. – To odpowiedzialność i wyróżnienie – podsumował.

Zadaniem animatora jest troska o formację Liturgicznej Służby Ołtarza, która wyraża się w prowadzeniu spotkań formacyjnych z ministrantami i szeroko rozumianej pomocy młodszym kolegom.

2023-01-21 15:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczyli się, jak być misyjnymi animatorami

Niedziela warszawska 29/2019, str. 1

[ TEMATY ]

misje

animatorzy

Magdalena Gronek

W spotkaniu uczestniczyło wielu świeckich

W spotkaniu uczestniczyło wielu świeckich

Do znajdującego się w stolicy Centrum Formacji Misyjnej przybyły osoby z różnych diecezji, aby wziąć udział w Szkole Animatorów Misyjnych

Uczestniczyli w wykładach z misjologii, szkoleniach filmowych, warsztatach plastycznych, muzycznych i teatralnych oraz spotkaniach z misjonarzami. Czterodniowe spotkanie drugiego stopnia zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. W zjeździe wzięło udział 47 osób z 19 diecezji. Głównym tematem był Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który zgodnie z decyzją papieża Franciszka, będziemy przeżywać w październiku tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy jest już za późno?

2023-03-24 19:06

[ TEMATY ]

rozważanie

Materiał prasowy

Co zrobić - Jak się zachować w sytuacji, którą możemy z różnych względów określić słowami: "jest już za późno". Taką sytuację bardzo bliską naszemu doświadczeniu przedstawia Ewangelia. Łazarz umarł - Jezus przybył za późno.

Odnajdźmy siebie w tej Ewangelii. Może przeżywasz sytuację i sądzisz że już nic nie da się zmienić, że już jest za późno. A może Jezus chce Cie wydobyć z najgorszych sytuacji z najciemniejszego grobu w którym nie widzisz sensu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych

2023-03-24 19:47

[ TEMATY ]

Rzym

górnictwo

papież Franciszek

#Pielgrzymka

Grzegorz Gałązka

Zakończyła się pielgrzymka wdów i sierot górniczych do Rzymu, których ojcowie w ubiegłym roku zginęli w katastrofach na kopalniach. – Pielgrzymka ma wymiar terapeutyczno-wytchnieniowy, aby rodziny znalazły ukojenie i pocieszenie po stracie mężów i ojców rodzin – podkreśla ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Razem z pątniczkami i ich dziećmi jest abp Wiktor Skworc, który codziennie przewodniczy Eucharystii. W czwartek pielgrzymi uczestniczyli we Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję