Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy pierwszych animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

To historyczne wydarzenie w archidiecezji częstochowskiej. 21 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa do pełnienia funkcji animatora 36 lektorom i ceremoniarzom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że szaleństwem jest i dzisiaj opowiadanie się po stronie Jezusa i obrona wartości z nim związanych.

Nawiązując do słów Benedykta XVI skierowanych do młodzieży na krakowskich Błoniach w 2006 r., abp Depo wyjaśnił, że budować na skale „to znaczy budować na Chrystusie jako miłości ukrzyżowanej, która jest i może być odrzucana”. Dodał, że potrzebna jest również zgoda na to, „aby nasza wiara była konfrontowana z niewiarą innych”. Wskazał, że niezbędna jest przy tym pomoc Ducha Świętego, aby mimo słabości być wiernym Chrystusowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

– Niech znak krzyża, który czynimy na sobie codziennie i który dzisiaj otrzymacie, będzie dla was darem i zadaniem, aby bardzo osobiście przecierać ścieżki ku Chrystusowi dla siebie i dla innych – powiedział metropolita częstochowski.

– Pragniemy prowadzić naszych młodszych przyjaciół do jedynego Zbawiciela – zadeklarował w imieniu nowych animatorów na zakończenie uroczystości Igor Formicki z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Prosił również o modlitwę w ich intencji, aby „potrafili być zawsze obrazem Chrystusa Sługi i dobrego Pasterza”.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na animatorów uczestniczyli w kursie, który w dniach 16-21 stycznia odbywał się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był on podzielony na dwa bloki. Pierwszy dotyczył liturgii i pracy z ministrantami. Podczas drugiego omówione zostały zagadnienia z pedagogiki i psychologii, dotyczące m.in. wychowania, rozwiązywania problemów wychowawczych oraz metod pracy z dziećmi i młodzieżą.

– Bardzo się cieszymy z tego, że udało nam się zorganizować pierwszy kurs animatora. Chcemy, aby został na stałe wpisany w formację Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej archidiecezji – przyznał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jednym z nowych animatorów jest Stanisław Cieciura z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku, który ma już doświadczenie pracy z dziećmi, ponieważ jako ceremoniarz zajmował się formacją ministrantów. – Chcę się rozwijać i chcę dać cząstkę siebie, tak żeby parafia miała ze mnie jeszcze większy pożytek. To wszystko na chwałę Boga – zapewnił.

Animatorem został również jego brat Franciszek. – To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Chcę uczyć dzieci, żeby zrozumiały, kim jest Bóg i żeby umiały Go kochać, bo to jest najważniejsze – zaznaczył. Franciszek pomaga bratu w prowadzeniu zbiórek dla ministrantów. – To odpowiedzialność i wyróżnienie – podsumował.

Zadaniem animatora jest troska o formację Liturgicznej Służby Ołtarza, która wyraża się w prowadzeniu spotkań formacyjnych z ministrantami i szeroko rozumianej pomocy młodszym kolegom.

2023-01-21 15:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlimy się za ósmoklasistów

Dolina Miłosierdzia w Częstochowie już kolejny rok z rzędu zaprasza ósmoklasistów z całego miasta do udziału we Mszy św. 24 maja, w przededniu rozpoczęcia egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej.

„Zachęcamy do wspólnej modlitwy o światło Ducha Świętego nie tylko na czas pisemnych zmagań, ale również o dobry wybór szkoły ponadpodstawowej. Na poniedziałkową Mszę św. sprawowaną o godz. 18 zaproszeni są także rodzice, dziadkowie i nauczyciele nastolatków” – informują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do minister edukacji Barbary Nowackiej w sprawie proponowanych zmian w organizacji nauczania religii w szkołach.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję