Reklama

Niedziela Łódzka

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

Salezjańskie Szkoły w Lutomiersku

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku uczcili św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

Mszy św. w dzień 135. rocznicy śmierci włoskiego kapłana przewodniczył ks. Dariusz Skowron, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku. - Uroczystość św. Jana Bosko powinna być przede wszystkim podziękowaniem Bogu za powołanie do życia piemonckiego chłopca, mężczyzny, księdza, który stał się święty, zajmując się młodzieżą. W swoim bogactwie życia, działalności i świętości ks. Bosko pozostawił nam bogatą duchową drogę: mamy się stawać świętymi, poświęcając się młodemu pokoleniu, stając się jak on apostołami ewangelicznej miłości niesionej młodzieży. Jedni to czynią jako rodzice, dziadkowie, inni jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy, wolontariusze – mówił w homilii ks. Skowron.

W dalszej części wicedyrektor szkoły zwrócił uwagę na niełatwą drogę Jana Bosko do świętości. - Przypatrując się życiu Jan Bosko, zauważamy, że nie miał on łatwej drogi. Przezwyciężanie wciąż nowych trudności zostało wpisane w jego życie na stałe. Trudności te były związane w jakiejś mierze również z sytuacją historyczną, a więc z czasami, w jakich przyszło mu żyć. Urodził się w rodzinie bardzo biednej. Żmudne osiąganie postanowionego sobie celu musiało wiązać się z proszeniem o łaskę innych ludzi, o pomoc, pracę. Wielkość każdego świętego jest związane nierozerwalnie z wielkością Chrystusa. Czcząc świętego, czcimy przede wszystkim Boga, dziękując mu za to, że ciągle o nas pamięta. Święci są tej pamięci widocznymi znakami! – przekonywał celebrans i odwołał się do współczesnej obecności założyciela Salezjanów. - Jak my możemy dzisiaj nawiązać kontakt z ks. Bosko? Między innymi przypominając sobie, że my również – tak jak on – jesteśmy kształtowani z jednej strony przez doświadczenia, a z drugiej przez łaskę Boga. On był i zabiegany i zapracowany. Modlący się i zdecydowany. Cierpliwy i nieustępliwy. Z całą pewnością chcielibyśmy posiadać taką religijno-życiową równowagę, która pomaga zbawić się samemu, a także pomóc w zbawieniu innych (…) Jeżeli jednak opisując jakiegokolwiek świętego, zatrzymamy się wyłącznie nad tym, co postrzegamy jako nadprzyrodzone i tylko w tym będziemy upatrywali źródła ich świętość, to istnieje niebezpieczeństwo, że stracimy z naszego pola widzenia świętego jako jednego z nas. A tymczasem święci to my, to niektórzy z nas! – zakończył ks. Skowron.

W szkolne świętowanie Dnia Patrona wpisało się także spotkanie z siostrami zakonnymi oraz msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu w niedzielę 30 stycznia. Z kolei w święto Ofiarowania Pańskiego 12- osobowy chór ze szkoły wystąpi z recitalem kolęd i pastorałek w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi przy ul. Wodnej.

2023-02-02 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Markowa: Prezydent Duda powołał Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów

2023-03-24 16:09

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Markowa

para prezydencka

pomoc Żydom

PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent RP Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L) złożyli kwiaty w Sadzie Pamięci przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć Rodziny Ulmów.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (2L) złożyli kwiaty w Sadzie Pamięci przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć Rodziny Ulmów.

Z udziałem pary prezydenckiej w Markowej na Podkarpaciu odbywają się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W ich trakcie Andrzej Duda powołał Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wyniesienie na ołtarze rodziny zamordowanej przez Niemców w marcu 1944 za ukrywanie Żydów odbędzie się 10 września.

– Byli w tamtym czasie w Polsce ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę, którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, dla drugiego człowieka, miłości bliźniego – powiedział Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Abp Michalik: Ulmowie są chlubą tej wioski, chlubą naszej diecezji i chlubą Kościoła

2023-03-24 19:12

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

rodzina Ulmów

Waldemar Kompała

Ulmowie to przykład ludzi bez kompleksów, otwartych na obcych, na ludzi innych przekonań, innej wiary i narodowości, którym w potrzebie trzeba pomóc. Ta odwaga ich postawy staje się dziś chlubą wioski, chlubą naszej diecezji, chlubą Kościoła – mówił abp Józef Michalik w Markowej podczas Mszy św. w 79. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów, zamordowanej za pomoc Żydom. Msza św. wpisuje się w centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. Beatyfikacja 9-osobowej Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września.

Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal. Na wstępie metropolita przemyski zwrócił uwagę, że patrząc po ludzku na krzyż Chrystusa oraz na męczenników, także na sługi Boże Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi, można powiedzieć, że przegrali życie, bo zostało ono nagle przerwane.

CZYTAJ DALEJ

Instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej

2023-03-25 12:07

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Głogowska Kapituła Kolegiacka

Karolina Krasowska

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

W Głogowie odbyła się uroczysta instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej.

Uroczystości restytucji głogowskiej kapituły kolegiackiej przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji przywrócił to historyczne gremium, które swoimi początkami sięga 1120 r. dla głogowskiej kolegiaty, trzy lata temu. Dziś w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbyła się jego restytucja. Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie, które świadczą o ich zaślubinach z Chrystusem i Kościołem, i po latach przerwy ponownie zasiedli w stallach w prezbiterium, gdzie nawiązując do minionych wieków, po raz pierwszy, wspólnie odmówili Liturgię Godzin. Modlitwie brewiarzowej przewodniczył bp Adrian Put.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję