Reklama

Niedziela Częstochowska

Ministranci i lektorzy grali o puchar abp. Wacława Depo

Za nami finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej o Puchar abp. Wacława Depo. Zawody rozegrano 18 marca w hali sportowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

2023-03-18 14:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

piłka nożna

LSO

Maciej Orman/Niedziela

W turnieju uczestniczyło 12 drużyn, które zwyciężyły w rozgrywkach na etapie regionalnym.

W kategorii ministrant I miejsce wywalczyła drużyna z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Na najwyższym miejscu na podium w kategorii lektor młodszy stanęła reprezentacja parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Piłkarze z parafii św. Rocha w Naramicach zwyciężyli w kategorii lektor starszy.

Wymienione drużyny będą reprezentować archidiecezję częstochowską podczas XVIII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC, które odbędą się w dniach 26-27 czerwca w Gnieźnie.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Instytut NIEDZIELA ufundował dla każdej zwycięskiej drużyny 10 biletów na mecz Rakowa Częstochowa.

– Duszpasterze, opiekunowie poszczególnych drużyn najlepiej widzą to, że w służbie liturgicznej nie tylko liczy się formacja, ale także bardzo ważna jest integracja. Myślę, że zawody sportowe w piłce nożnej halowej są bardzo dobrą formą integracji dla wspólnoty ministrantów i lektorów w danej parafii – powiedział ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Rozgrywki poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał o wielkim zamiłowaniu do sportu Karola Wojtyły, który najczęściej grał na bramce, czyli bronił drużyny przed przegraną. – W swojej posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej bardzo się natrudził, aby każdy człowiek, ale zwłaszcza człowiek młody, nie przegrał swojego życia zasmakowaniem w złu – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo przywołał również słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do sportowców 29 października 2000 r. na stadionie olimpijskim w Rzymie. Ojciec Święty dziękował Bogu za dar sportu, „przez który człowiek ćwiczy swe ciało, rozum i wolę, uznając, że każda z tych władz jest darem Stwórcy. Sport (...) może sprzyjać upowszechnianiu wśród młodych ważnych wartości, takich jak wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność”. – Wasz wytrwały wysiłek i radość ze zwycięstwa, ale i doświadczenie porażki niech przyczynią się do wzrostu duchowego i dadzą wam świadomość, że „w dobrych zawodach wystąpiliście” – zakończył metropolita częstochowski.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: wprowadzenie relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika

[ TEMATY ]

Częstochowa

relikwie

abp Stanisław Nowak

ks. Mariusz Frukacz

„Bł. ks. Maksymilian Binkiewicz to piękny i żarliwy kapłan. Był człowiekiem modlitwy i wielkiej gorliwości apostolskiej” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w rocznicę konsekracji świątyni. Msza św., która była również dziękczynieniem za istnienie Kościoła częstochowskiego, połączona była z wprowadzeniem relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika z Dachau.

Mszę św. z arcybiskupem koncelebrowali m. in. ks. prał. Teofil Siudy, prepozyt kapituły Bazyliki Archikatedralnej, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej, ks. kan. Jan Niziołek, proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny i ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał figurę św. Józefa do swojej rodzinnej parafii

2023-03-22 16:42

Grzegorz Gałązka

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, papież Franciszek podarował swojej rodzinnej parafii w Argentynie figurę patrona Kościoła. W bazylice św. Józefa, położonej w dzielnicy Flores stolicy kraju Buenos Aires, Franciszek przyjął pierwszą Komunię i bierzmowanie, odkrył powołanie do kapłaństwa, a później odprawił swoją pierwszą Mszę św. Argentyńskie media pokazały zdjęcia procesji, w której na miejsce kultu niesiona jest licząca dobre półtora metra figura biblijnego cieśli.

Franciszek wielokrotnie wyrażał swoje szczególne nabożeństwo do św. Józefa, a w 2021 roku poświęcił małżonkowi Matki Bożej specjalny rok kościelny. Wiadomo, że papież Begoglio ma na swoim biurku figurę św. Józefa w pozycji śpiącej - w nawiązaniu do snów, w których według Nowego Testamentu święty został poproszony przez anioła, aby najpierw przyjął Maryję za żonę, a później uciekł z Nią i nowo narodzonym dzieciątkiem Jezus do Egiptu. Podobny wizerunek św. Józefa stał się teraz także darem dla argentyńskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

W rocznicę inauguracji roku akademickiego UJ

2023-03-22 22:58

Archiwum MFS

Przedstawiciele stowarzyszenie Ne Cedat Academia składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą tajne nauczanie w Collegium Novum

Przedstawiciele stowarzyszenie Ne Cedat Academia składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą tajne nauczanie w Collegium Novum

    Minęło 78 lat od oficjalnej inauguracji pierwszego roku akademickiego po ponad 5-letniej przerwie spowodowanej przez okupację hitlerowską.

    W poniedziałek 20 marca przypomniano to wydarzenie. Władze uczelni, stowarzyszenie Ne Cedat Academia i przedstawiciele krakowskiego oddz. IPN złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi tajne nauczanie na: ul. Podwale 2 i w Collegium Novum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję