Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny

Krew Chrystusa a chrzest

W Krwi Chrystusa, obficie przelanej, otrzymaliśmy Boże życie. Zostało nam ono ofiarowane w dniu naszego chrztu św.

[ TEMATY ]

chrzest

Krew Chrystusa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 6, 3–11)

Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu. Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie.

Refleksja

Chrystus, za cenę swojej Krwi, zbawił i uwolnił człowieka od zła, aby przywrócić go Bogu Ojcu. Obrzęd chrztu odzwierciedla na sposób duchowy śmierć, pogrzebanie i zmartwychwstanie Chrystusa; człowiek schodzi do baptysterium, zanurza się w wodzie i wynurza się do nowego życia. W tym obrzędzie człowiek przechodzi poprzez doświadczenie śmierci dla grzechu, będąc pogrzebanym z Chrystusem, aby tak jak On zmartwychwstać. Skutkiem tego wszystkiego jest życie w jedności z Chrystusem zmartwychwstałym, jedności, która dąży do swego celu w Niebie.

W ten sposób chrzest sprawia, że chrześcijanin upodabnia się do Chrystusa uwielbionego i stwarza mu warunki do przeżywania swego życia na miarę życia samego Chrystusa. Chrzest jest środkiem, za pomocą którego chrześcijanie wzrastają w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. A zatem wiara, którą otrzymuje się przez chrzest św., jest owocem Krwi Chrystusa. Człowiek z zaufaniem przyjmuje dar zbawienia, staje się członkiem wspólnoty Kościoła i zostaje wprowadzony w historiozbawcze dzieło Chrystusa.

Reklama

Z dzieła św. Augustyna, biskupa „Homilie do Ewangelii św. Jana” (homilia 50)

„W czasie wyzwolenia z niewoli egipskiej odrzwia Izraelitów zostały naznaczone krwią ofiarowanego zwierzęcia; natomiast we chrzcie św. nasze odrzwia zostały naznaczone Krwią Chrystusa. Tamten obrzęd, który był pewnym symbolem, miał ochronić naznaczone krwią domy przed działaniem anioła niszczyciela; tak też znak Chrystusa oddala od nas niszczyciela, o ile nasze serce przyjmuje Zbawiciela. Dlaczego to mówię? Dlatego, że wielu ma swe odrzwia naznaczone, ale w środku nie ma boskie­go Gościa. Łatwo jest na zewnątrz nosić znak Chrystusa bez przyjmowania do serca słów Chrystusa. Dlatego powiedziałem, bracia, i powtarzam to jeszcze raz, że znak Chrystusa oddala od nas niszczyciela tylko wtedy, o ile nasze serce przyjmuje Chrystusa jako Mieszkańca.”

ZOBACZ TAKŻE: Sanktuarium Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie słynie z Relikwii Krwi Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-03-22 20:03

Ocena: +48 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Brenes przebacza sprawcy podpalenia kaplicy Krwi Chrystusa

Papież Franciszek skierował list do kard. Leopoldo José Brenesa, arcybiskupa Managui w Nikaragui. Wyraził w nim swój smutek i zapewnił o wsparciu modlitewnym w związku z piątkowym atakiem na miejscową katedrę. W wyniku podpalenia przez nieznanego sprawcę zniszczony został zabytkowy krucyfiks i wnętrze kaplicy Krwi Chrystusa.

Kard. Brenes odczytał papieski list podczas Mszy odprawionej w niedzielę, którą ogłosił „dniem ciszy i modlitwy”. „Drogi bracie, towarzyszę ci w smutku z powodu tego aktu wandalizmu, jestem blisko ciebie i twojego ludu. Modlę się za was wszystkich” – napisał papież.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: kard. Nycz wprowadzi do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie św. Józefa Bilczewskiego

2023-06-09 08:14

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

NAC

Św. Józef Bilczewski (1860 – 1923)

Św. Józef Bilczewski (1860 – 1923)

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w sobotę Mszy św., podczas której do Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzone zostaną relikwie św. Józefa Bilczewskiego, ordynariusza lwowskiego, który został zapamiętany jako ten, który szczególną troską otaczał najuboższych - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Będą to 19. relikwie wprowadzone dotychczas do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Biskup na ekranie

2023-06-09 11:56

[ TEMATY ]

Częstochowa

film

bp Antoni Długosz

premiera

B.M. Sztajner/Niedziela

Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater zaprasza w sobotę 10 czerwca o godz. 10 do sali koncertowej w parafii św. Zygmunta w Częstochowie (ul. Krakowska 1) na premierę filmu dokumentalnego Michała Tkaczyńskiego pt. „Biskupstwo służbą znaczone”.

Obraz jest poświęcony osobie bp. Antoniego Długosza i jego muzycznej pasji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję