Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Jest nadzieja na ożywione dyskusje naukowe

    Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej i UPJPII w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy podczas sympozjum Akademii Sprawiedliwych nt. miłosierdzia 22 III 2023

Archiwum UPJPII

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy

    Porozumienie o współpracy, pomiędzy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, podpisane 23 marca 2023 r. zakłada „współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego w celu tworzenia kultury pamięci, opartej o dziedzictwo św. Jana Pawła II oraz polskie tradycje intelektualne, artystyczne i społeczne.”

    Obie strony pragną współpracować przy organizacji cyklicznych sympozjów Akademii Sprawiedliwych, współdziałać w ramach towarzystwa naukowego pod taką samą nazwą, a także tworzyć i realizować projekty badawcze poświęcone problematyce praw człowieka, w tym „w szczególności realizacji współpracy w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych poświęconych działalności Kościoła oraz chrześcijan i ich zrzeszeń na rzecz wolności sumienia i idei praw człowieka - w krajach europejskich pod rządami komunistycznymi w latach 1956-1990.” W planach jest także wspólne stworzenie internetowego portalu poświęconego kulturze pamięci pod kątem różnych dyscyplin nauki.

    Podpisanie porozumienia miało miejsce w środę 23 marca 2023 r., w Domu Długosza – siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poprzedziło je sympozjum Akademii Sprawiedliwych „Miłosierdzie – chrześcijańskie imię sprawiedliwości”. Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała witając gości i dziękując za obecność, wyraził radość, że Akademia Sprawiedliwych po raz kolejny obraduje w siedzibie UPJPII, a także nadzieję na kolejne ożywione dyskusje naukowe w tym właśnie gronie. Mówił również, jak bardzo ceni sobie podejmowany w tym miejscu temat beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.

    Uczestnicy sympozjum wysłuchali wykładu „Ulmowie – męczennicy w imię Miłosierdzia”, który wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich dziećmi. Dyskusję, która odbyła się po wykładzie, moderował Waldemar Rataj – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reklama

    Po południu przewidziano sesję otwartą dla publiczności w kościele pw. Bożego Miłosierdzia, przy ul. Bożego Miłosierdzia 1 w Krakowie, podczas której wykład wygłosi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. Po wykładzie została odprawiona tam Msza św. w intencji Polaków, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.

    24 marca br. (piątek) w Markowej odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w których udział weźmie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obecni będą członkowie Akademii Sprawiedliwych oraz m.in. Rektor UPJPII w Krakowie.

    Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

2023-03-22 23:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

LN siatkarzy - Polska - Iran

2023-06-08 14:14

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Iran

siatkówka

PAP

Polscy siatkarze wygrali w Nagoi z Iranem 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13) w swoim drugim meczu Ligi Narodów. Wcześniej w Nagoi drużyna trenera Nikoli Grbica pokonała Francję 3:1.

Polska - Iran 3:2 (23:25, 23:25, 25:21, 25:15, 15:13).

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Jednego Serca Jednego Ducha

2023-06-08 20:16

[ TEMATY ]

Rzeszów

Jednego Serca Jednego Ducha

Piotr Drzewiecki

Kilka tysięcy osób zgromadziło się na największym koncercie uwielbieniowym, jaki w Boże Ciało wieczorem odbywa się w Parku Sybiraków w Rzeszowie.

Koncert rozpoczął się od filmowego wspomnienia rodziny Ulmow, którzy będą beatyfikowani we wrześniu br. Wszystkich zebranych powital Jan Budziaszek - Trzeba było 365 dni czekać, aby tu znów stanąć z Wami. Jestem szczęśliwy, że znów tu jesteśmy i jest nas tak wielu, by razem się modlić i śpiewać! - mówił pomysłodawcą koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł

2023-06-09 11:56

PAP/Paweł Supernak

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł - poinformowała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"To jest nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (...) dla każdego nauczyciela - przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, szkoła, placówka. Taką nagrodę nauczyciele otrzymają" - powiedziała szefowa resortu finansów podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję