Reklama

Niedziela Wrocławska

Studenci dali świadectwo wiary

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej. – Świadectwo waszej wiary jest dla wszystkich siłą, wsparciem i umocnieniem. Ogromnie wam za to dziękuję – mówił do studentów i wrocławian abp Józef Kupny, obecny od początku drogi krzyżowej z biskupami pomocniczymi bp. Jackiem Kicińskim i bp. Maciejem Małygą.

Tomasz Lewandowski

Studenci ze swoimi duszpasterzami nieśli krzyż przez centrum Wrocławia.

Studenci ze swoimi duszpasterzami nieśli krzyż przez centrum Wrocławia.

Krzyż ulicami miasta od Kościoła Uniwersyteckiego do Bazyliki Garnizonowej nieśli studenci wszystkich wrocławskich duszpasterstw akademickich, a także klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego i harcerze. Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej napisało młode małżeństwo: Kamila i Maciej Rajfurowie. – To nie jest manifestacja, ale bardzo pokorna modlitwa, którą chcemy przeżywać na ulicach naszego miasta. Wnosimy w tętniące swoim życiem miasto kontemplację, zadumę, ciszę. Wnosimy Chrystusowy Krzyż, by wszyscy mieszkańcy mogli się zanurzyć w Jego Zbawczej Męce – mówił na początku drogi ks. Mirosław Maliński, duszpasterz akademicki z CODA Maciejówka.

– Szedłem z wami rozważając tajemnicę Krzyża. Bardzo wam dziękuję za tak liczny udział i wasze świadectwo wiary i miłości do Chrystusa. To piękne świadectwo jest dla wszystkich siłą, wsparciem i umocnieniem – podkreślał udzielając pasterskiego błogosławieństwa pod Bazyliką Garnizonową abp Józef Kuny.

Zwieńczeniem Drogi Krzyżowej była Msza św., którą razem z duszpasterzami akademickimi koncelebrował bp Maciej Małyga. – Rozpoczęliśmy naszą drogę od krzyża, a przez tę Eucharystię wędrujemy do samego początku. Wraz z wieczorem Kościół wkroczył w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i pokazuje nam chwilę, gdy Bóg stał się człowiekiem z miłości do nas. Świętujemy zatem dzisiaj tajemnicę odkupienia w jej całości i w niej chcemy zanurzać nasze życie – mówił bp Maciej. – Dotykamy przełomu największego między stworzeniem na początku, a zbawieniem na końcu. Świętujemy dzień, gdy Bóg sam siebie uczynił w Maryi, bo tym jest właśnie wcielenie. Ten, który stworzył świat swoim Słowem, powołał go do istnienia z nicości, mógł również w łonie dziewicy utworzyć człowieka.

W homilii przywołał Psalm 40 pokazując młodym, jak ważne jest posłuszeństwo Bogu. – Psalm 40 jest wyjątkowy, przepiękny i na pewno jest jednym z najważniejszych dla uczennic i uczniów Jezusa. Ten psalm zabiera nas do samego wnętrza Trójcy – mało jest takich miejsc w Piśmie Świętym, gdzie możemy wejść w Ojca i Syna i Ducha Świętego. Przypomnijmy sobie ikonę Rublowa, na której przedstawiona jest Trójca, a między nimi jest miejsce dla ciebie. Poprzez Psalm 40 możemy to miejsce zająć i usłyszeć rozmowę Ojca z Synem. Przychodząc na świat Syn mówi: „Nie chciałeś krwawej ofiary, ale utworzyłeś mi ciało. Wtedy rzekłem: Oto idę, aby pełnić Twoją wolę”. Tutaj dotykamy największej tajemnicy Jezusa, którą było posłuszeństwo Ojcu. To była też tajemnica Maryi, która powiedziała „Fiat”. I to jest także nasza tajemnica. Życie nabiera sensu i staje się piękne, kiedy rozeznamy Bożą wolę i za nią pójdziemy.

2023-03-25 00:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję