Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Węgierska Górka: bp Pindel erygował Drogę Krzyżową związaną z krakowską „Arką Pana”

Bp Roman Pindel erygował 24 marca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce koło Żywca Drogę Krzyżową pędzla krakowskiego malarza Mariusza Lipińskiego. 14 stacji przybliżających Mękę Pańską miało pierwotnie być obecne w jednej z najbardziej znanych w całym świecie świątyni – nazywanej „Arką Pana” – w Krakowie-Bieńczycach. Dzięki staraniom proboszcza parafii w Cięcinie ks. Henryka Zątka dzieło po ponad 30 latach nieobecności służyć teraz będzie beskidzkiej wspólnocie na Żywiecczyźnie.

Diecezja Bielsko Żywiecka

Przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej ks. Zątek przybliżył wiernym historię jednej z najbardziej znanych świątyń w Polsce i na świecie – pierwszego nowo zbudowanego kościoła w robotniczej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie, powstałego z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977. Z nim właśnie związana jest Droga Krzyżowa, którą na zamówienie namalował w latach 80. ubiegłego wieku na 14 deskach Mariusz Lipiński. Ostatecznie artysta stworzył dla krakowskiego obiektu sakralnego niestacyjną, tzw. Galicyjską Drogę Krzyżową – na ośmiu planszach, która do tej pory tam się znajduje. „Ostatnie godziny z życia Jezusa Chrystusa na ziemi ukazane są na niej nie w realiach jerozolimskiego pejzażu, ale rozgrywają się na tle galicyjskiego krajobrazu” – wyjaśnił duchowny.

Przed poświęceniem Drogi Krzyżowej bp Pindel przypomniał, że tego typu przedstawienia umieszcza się nie tylko w kościołach, ale także w krużgankach klasztorów, a jeszcze inne buduje się w plenerze, w miejscach pielgrzymkowych. „To często więcej niż 14 stacji czy kaplic, które rozłożone są na przestrzeni nawet kilkunastu kilometrów, jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Pacławskiej, Pakoskiej, zwanej też Kujawską Jerozolimą. Na Górze św. Anny jest Droga Męki Pańskiej, a niedaleko stąd Golgota Beskidów, czyli Droga Krzyżowa z Radziechów na Matyskę” – wspomniał.

„Niech poświęcana dziś Droga Krzyżowa będzie nie tylko piękna i cenna swoim kunsztem, ale też umiłowana przez Was, gdy z jej pomocą będziecie rozważać Mękę Pańską i poznawać miłość Jezusa do grzeszników” – wezwał.

Po poświęceniu obrazów stacyjnych sprawowane było nabożeństwo pasyjne z udziałem biskupa.

Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Mariusza Lipińskiego zostały namalowane na desce. Są bogato złocone. Ks. Zątek przyznał, że długo szukał dla kościoła w Węgierskiej Górce odpowiednich przedstawień artystycznych z Męką Pańską. W tym celu odwiedził liczne kościoły we Francji czy w Niemczech, jednak ta, odkryta „przypadkowo” w Krakowie, najbardziej go urzekła.

Reklama

Mariusz Lipiński (1945-2010) pochodził z rodziny o tradycjach malarskich. Artysta po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu podjął studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Studiował w pracowniach prof. W. Taranczewskiego, Cz. Rzepińskiego, A. Stopki i T. Kantora. Dyplom ukończenia studiów otrzymał u prof. J. Nowosielskiego.

Fascynował się zaginioną kulturą żydowską. Malował sceny z życia codziennego dawnych galicyjskich miasteczek żydowskich. Jego obrazami obdarowywano m.in. Jana Pawła II.

Mariusz Lipiński został pochowany na podgórskim cmentarzu w Krakowie.

2023-03-25 08:42

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież odpoczywał, podziękował za nadesłane życzenia

2023-06-08 20:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jego Świątobliwość Papież Franciszek spędził dzień na odpoczynku – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Personel medyczny śledzący przebieg pooperacyjny papieża donosi, że był on karmiony dietą płynną. Jego parametry hemodynamiczne i oddechowe są stabilne. Przebieg pooperacyjny wydaje się prawidłowy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo w Boże Ciało: Chrystus jest życiową koniecznością

2023-06-08 16:38

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Boże Ciało

procesja

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. na szczycie jasnogórskim oraz procesji eucharystycznej, która przeszła Alejami Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając uczestników liturgii, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zwrócił uwagę, że raz w roku „wychodzimy z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek, aby w ten sposób związać jeszcze bardziej nasze codzienne życie z tajemnicą Eucharystii”. Zaznaczył, że procesja Bożego Ciała „jest obrazem naszego życia, które zmienia się powoli, ale nieustannie i zawsze w określonym kierunku”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa

2023-06-09 10:54

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję