Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystość wyjątkowa

Młody Karol Wojtyła ciężko pracował nad sobą po to, by być darem dla drugich – powiedział do młodych bp Andrzej Przybylski.

2023-05-18 19:03

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

Jasna Góra

Marian Florek

Pod pomnikiem św. Jana Pawła II na jasnogórskich wałach 18 maja zebrała się rzesza młodych osób, by uczcić śpiewem, tańcem i modlitwą 103. rocznicę urodzin polskiego papieża.

Obecni

Marian Florek

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości „Niedziela” rozmawiała z s. Milleną, jedną ze współorganizatorek wydarzenia.

– Jan Paweł II ilekroć odwiedzał Polskę, nigdy nie omijał jej duchowej stolicy, dlatego na Jasnej Górze pragniemy świętować chwilę jego narodzin. Na cześć papieża wystąpi zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół Samochodowych, śpiewające i tańczące dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Częstochowie. Nie zabraknie dzieci z Ukrainy, które też chcą uczcić polskiego papieża. Mówią, że cieszą się polskim papieżem i że na polskiej ziemi jest im dobrze. Są z nami harcerze z częstochowskich szkół podstawowych i średnich, którzy trzymają wartę przy pomniku naszego wielkiego rodaka. Jest młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie. Obecny będzie Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, oraz naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafał Piotrowski – przedstawiała uczestników spotkania s. Millena.

Kim był i jest

Marian Florek

– Jan Paweł II jest dla mnie wzorem dobrego człowieka. Nie był harcerzem, ale jego życiowa postawa realizowała harcerskie wartości, np. to, że harcerz jest zawsze gotowy nieść pomoc drugiemu człowiekowi, że był wierny zasadzie: Bóg, Honor, Ojczyzna – opowiedziała o swoim stosunku do papieża Matylda Szymczyk, przewodniczka ze Związku Harcerstwa Polskiego i uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie.

Reklama

– Papież był człowiekiem, który pomagał innym ludziom. Odwiedzał różne kraje, uczył się obcych języków, by móc rozmawiać, wiedzieć, jakie są problemy i szukać sposobów ich rozwiązywania – rezolutnie odpowiedział na pytanie „Niedzieli” Bruno Tabaka ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Częstochowie.

Przesłanie

Marian Florek

Jan Paweł II jest dla nas nieustającym darem, bo żyje w tajemnicy świętych obcowania. Uczył nas przez całe życie, by być darem dla drugich. Kiedy się jest młodym człowiekiem i uczy się pewnych postaw i wrażliwości, to przecież nie czyni się tego tylko dla siebie, ale również dla drugich. Młody Karol Wojtyła ciężko pracował nad sobą, nie po to, by zdobywać popularność wśród ludzi, czy też, by zdobywać szczyty kariery w Kościele, ale po to, by być darem dla drugich. I chciałbym, by młodzi się tego właśnie uczyli, żeby nie myśleli tylko o sobie. W młodym życiu trzeba tak siebie kształtować, by w dorosłym życiu móc obdarowywać sobą jak najwięcej ludzi, podobnie jak to czynił św. Jan Paweł II – podkreślił w rozmowie z „Niedzielą ” bp Andrzej Przybylski.

Uczczenie

Marian Florek

Na początku uroczystości biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przywołał znany obraz Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, jako człowieka bardzo wszechstronnego i uzdolnionego, któremu nieobce były sport, teatr i nauka. Naczelnik Rafał Piotrowski nawiązał w krótkim przemówieniu do niedawnego ataku na osobę Jana Pawła II. Podkreślił niezwykłe człowieczeństwo polskiego papieża.

Reklama

W części artystycznej nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańców. Najbardziej rozgrzał zgromadzonych gremialnie odtańczony i zaśpiewany przebój „Święty uśmiechnięty” („Taki mały, taki duży”). Całość zwieńczyła modlitwa i błogosławieństwo bp. Przybylskiego.

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film częstochowskiego twórcy nagrodzony na Festiwalu Losy Polaków 2021

[ TEMATY ]

film

Jasna Góra

pielgrzymka

Warszawa

Krzysztof Kasprzak

Kadr z filmu „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”

W październiku odbył się w Warszawie XVI Festiwal Losy Polaków 2021. Jego celem jest promocja polskiej historii, kultury i tradycji wśród odbiorców krajowych, a także wśród środowisk polonijnych na świecie. Na festiwal przysłano ponad 150 filmów, programów multimedialnych i radiowych z ponad 30 krajów.

Drugą nagrodę w kategorii filmów upamiętniających beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i rocznicę powstania Solidarności otrzymał reżyser Krzysztof Kasprzak za film dokumentalny „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Uroczystość Bożego Ciała z dwoma biskupami

2023-06-08 13:44

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

Boże Ciało

Hubert Gościmski

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

O tym, że religia nie jest sprawą prywatną, a Jezus Chrystus ma prawo do naszych serc, domów, zakładów pracy, ulic, pól i łąk – mówił w uroczystość Bożego Ciała biskup senior diecezji świdnickiej.

- Chrystus ma prawo przebywać z nami wszędzie, nie tylko w świątyniach, ale także tam, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie cierpimy, gdzie odpoczywamy. Chcemy pamiętać, że nasza religia nie jest sprawą prywatną, którą gdzieś można zamknąć w zakrystii, czy tylko w świątyni. Religia obejmuje wszystkie sektory naszego życia i prywatnego i publicznego – mówił 8 czerwca w katedrze świdnickiej, podczas homilii bp Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł

2023-06-09 11:56

PAP/Paweł Supernak

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł - poinformowała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"To jest nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (...) dla każdego nauczyciela - przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, szkoła, placówka. Taką nagrodę nauczyciele otrzymają" - powiedziała szefowa resortu finansów podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję