Reklama

Niedziela Częstochowska

Po pierwsze życie. Za nami Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie

– Dzisiejsza uroczystość chce podkreślić na pierwszym miejscu naszą wdzięczność Bogu za dar naszego życia – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 21 maja w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. na rozpoczęcie XIII Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się pod hasłem: „Po pierwsze życie”.

2023-05-21 19:59

[ TEMATY ]

Częstochowa

marsz dla życia i rodziny

Maciej Orman/Niedziela

W homilii zwrócił uwagę, że obchodzona tego dnia uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego „jest wywyższeniem ludzkiej natury i potwierdzeniem sensu stworzenia jako mężczyzny i niewiasty dla wspólnoty życia i miłości”.

Przypominając, że św. Jan Paweł II jest nazywany patronem rodziny, przywołał słowa kard. Angelo Comastriego, który dzień po kanonizacji papieża Polaka, 28 kwietnia 2014 r., na pl. św. Piotra w Rzymie przewodniczył Mszy św. dla Polaków: „Jan Paweł II miał odwagę bronić rodziny, która jest wyraźnie wpisana w Boży dar życia. Bronił rodziny wtedy, gdy powstawało zamieszanie i publiczna agresja na rodzinę w szaleńczych próbach napisania antystworzenia, napisania projektu przeciwko Bogu Stwórcy”.

– Czy mamy się zdziwić, dlaczego jest takie diabelskie poruszenie na osobę i pontyfikat Jana Pawła II? – pytał abp Depo. – To jest zmaganie Boga o człowieka, jak również zmaganie Jana Pawła II o godność rodziny, o godność życia i odpowiedzialność przed Bogiem – dodał.

Metropolita częstochowski przytoczył również fragment adhortacji „Familiaris consortio” autorstwa papieża Polaka: „W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataku ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa i jego własne związane jest z dobrem rodziny. Czuje silniej i w sposób bardziej wiążący swoje posłannictwo głoszenia wszystkim Bożego zamysłu dotyczącego małżeństwa i rodziny”.

Maciej Orman/Niedziela

Za kard. Comastrim powtórzył, że „Jan Paweł II miał także odwagę bronić życia ludzkiego w epoce, w której rozszerza się kultura odrzucenia i odpadów”. – To jest dramat: nie zauważy się człowieka, tylko jakąś rzecz, którą można odrzucić i zniszczyć – ubolewał abp Depo.

Po Eucharystii odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Jego uczestnicy przeszli ul. Krakowską i Alejami Najświętszej Maryi Panny na błonia jasnogórskie. Tam, pod figurą Maryi Niepokalanej, złożyli hołd z kwiatów. Na zakończenie rozstrzygnięto również konkurs na plakat i baner marszu, który zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Uczestnikom towarzyszyły Młodzieżowa Orkiestra Dęta z OSP Mykanów wraz z Mażoretkami Presto.

Maciej Orman/Niedziela

Patronat nad marszem objął abp Wacław Depo. Wydarzenie zorganizowała Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II we współpracy: ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, Wspólnotą Pielgrzymi Niepokalanej, z Rycerzami Kolumba, Domowym Kościołem, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Akcją Katolicką, Katolickim Ruchem Dobroczynnym „Betel”, ze Związkiem Dużych Rodzin 3 Plus, z Zespołem N-art Studio, siostrami nazaretankami oraz osobami indywidualnymi niezrzeszonymi.

28 maja Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Radomska. Rozpocznie go Msza św. o godz. 16 w kościele św. Lamberta.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszy kapitał

[ TEMATY ]

Częstochowa

katolickie liceum

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który uświadamiał nam, że jubileusz wzywa do zatrzymania się, dziękowania i świętowania, bo jest to powód do radości. Celebrans zostawił nam przesłanie na dziś i jutro. – Jesteście własnością Boga, jesteście z rodu Maryi, i to jest najlepszy kapitał na przyszłość. Bądźcie mu wierni – apelował. Dziękczynną Eucharystię zakończyło uroczyste zawierzenie wspólnoty szkolnej Matce Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: bądźmy szczęśliwi oraz radośni, bo Jezus jest tak blisko nas

2023-06-08 13:17

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Bądźmy szczęśliwi oraz radośni, bo Jezus jest tak blisko nas i możemy bez żadnego problemu, manifestować to, w co wierzymy” – powiedział w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej, mówiąc o wartości Mszy św., przywołał przykład pasażera, który kupując bilet kolejowy, musi wybrać pomiędzy wygodniejszą, a skromniejszą klasą. – Podobnie, idąc do teatru na przedstawienie, wybieramy pomiędzy miejscami na parterze blisko orkiestry a tymi na balkonie, skąd nie widać tak dokładnie twarzy aktorów. Wyjątkiem jest tu Msza Święta – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

36. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie

2023-06-09 11:34

Paweł Wysoki

Dziś przypada 36. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Z tej okazji w kościele Świętej Rodziny, przy którym w 1987 r. Ojciec Święty sprawował Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych, metropolita częstochowski abp Wacław Depo o godz. 18.00 będzie przewodniczyć uroczystej Eucharystii. Po liturgii odbędzie się koncert papieski „Jan Paweł II. Naród istnieje z kultury i dla kultury”, w którym wystąpią: Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Bogdan Kierejsza, Robert Grudzień i Yulia Sharovska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję