Reklama

Niedziela Częstochowska

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w częstochowskim hospicjum

– Hanna Chrzanowska uczy nas zdobywania nowego wymiaru człowieczeństwa – powiedział abp Wacław Depo. 24 maja metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Centrum Opieki Paliatywnej Palium w Częstochowie, rozpoczynającej peregrynację relikwii błogosławionej pielęgniarki po placówkach służby zdrowia w archidiecezji częstochowskiej, i poświęcił nowo erygowaną kaplicę św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

2023-05-24 20:25

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

relikwie

hospicjum

bł. Hanna Chrzanowska

Maciej Orman/Niedziela

Eucharystię koncelebrowali: ks. Grzegorz Borowik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia w archidiecezji częstochowskiej, oraz kapelani hospicjum: ks. Kazimierz Gajda i ks. Krzysztof Bednarek.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „Chrystus jest pierwszy w porządku miłości, dlatego zaprasza nas do dawania własnej odpowiedzi na Jego miłość, również w służbie drugiemu człowiekowi”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do czytania z Dziejów Apostolskich, zwrócił uwagę na prośbę, którą św. Paweł kieruje do biskupów, „aby kierowali sprawami odnoszącymi się do Boga pośród ludzi”. – Kościół bowiem jako społeczność wierzących jest cennym darem Chrystusa, gdyż On sam nabył go za cenę własnej krwi. Jesteśmy więc wspólnotą drogocenną przez Krew Chrystusa, niezdobytą złotem, srebrem czy jakąkolwiek inną wymienialną walutą, dlatego nie omijają nas żadne niebezpieczeństwa, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, związane chociażby z głoszeniem fałszywych nauk, jak również z grupą ludzi, którą Dzieje Apostolskie nazywają „drapieżnymi wilkami” – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście przytoczył słowa, które Benedykt XVI wypowiedział w 2006 r.: „Módlcie się za mną, żebym nie uciekł przed wilkami”. – Zdawał sobie bowiem sprawę z tego, że tak w historii Kościoła jest od początku i tak będzie aż do jego końca – dodał.

Arcybiskup podkreślił, że „dzisiaj dźwigamy tę samą tajemnicę”. – Każdy duszpasterz, dyrektor, służba zdrowia w różnych wymiarach, nauczyciele winni czuwać, aby być ludźmi odpowiedzialnymi za powierzone im osoby, dlatego podstawowym zadaniem, obok głoszenia prawdy Ewangelii, jest również dar modlitwy i powierzenia wszystkiego Bogu dla zbawienia ludzi i dla zbudowania Kościoła – apelował.

Maciej Orman/Niedziela

Komentując fragment z Ewangelii według św. Jana, przedstawiający drugą część Modlitwy Arcykapłańskiej, metropolita częstochowski wskazał, że sam Jezus wstawia się za nami do Boga. Zauważył również, że w tej modlitwie jest obecny niepokój Chrystusa o swoich uczniów, którzy są narażeni na wszelkie przejawy kłamstwa i zła. – Ten duch świata jest przeciwny prawdzie, którą jest sam Chrystus, dlatego widzimy, że Chrystus nieustannie, tak jak za swoich uczniów, dzisiaj modli się za nas w tej Eucharystii: „Ojcze, uświęć ich w prawdzie, aby byli jedno, tak jak my jedno stanowimy” – powiedział abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Podkreślił, że do przedłużania misji Jezusa w świecie uczniowie potrzebują darów Ducha Świętego, które pomagają odróżnić przesłania pochodzące od Boga od podszeptów złego ducha i owych „drapieżnych wilków”. W tym miejscu powtórzył za św. Janem Pawłem II przestrogę, którą papież skierował do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Manili w 1995 r.: „Uważajcie, bo są fałszywi nauczyciele, którzy będą wam głosili anty-Ewangelię i będą mówili, że nie ma żadnej ostatecznej prawdy, że to, co stanowiło kiedyś normę i pewien obowiązek, dzisiaj jest zniszczone. Uważajcie, bo będą wzmacniać to wszystko poprzez przekaz masowych środków”.

Metropolita częstochowski wyraził radość z obecności relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w częstochowskim hospicjum i ich peregrynacji po placówkach służby zdrowia, które są odcinkami „wspólnego zmagania się w miłości miłosiernej”.

Maciej Orman/Niedziela

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby to miejsce było zdobywaniem nowego wymiaru człowieczeństwa. Tego uczy nas Hanna Chrzanowska. (...) Dlatego poprzez nasze serce, które jest również wymiarem służby i wymiarem sumienia, chcemy dzisiaj zawierzyć siebie, to miejsce i wszystkich ludzi naszej drogi – podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. udzielił błogosławieństwa relikwiami.

– Hanna Chrzanowska jest prekursorką pielęgniarskiej domowej opieki paliatywnej, a przecież dla nas podstawowym działaniem jest właśnie opieka nad pacjentami w domu. Pacjent powinien otrzymywać wszystko, co możliwe, w jego środowisku domowym. Dopiero kiedy nie można mu tam pomóc, powinno się znaleźć dla niego miejsce w oddziale stacjonarnym – powiedziała „Niedzieli” Anna Kaptacz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Pracownicy zarządu stowarzyszenia przyznali, że przyjęcie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w kaplicy Centrum Opieki Paliatywnej Palium „jest wyrazem szacunku dla jej osoby i pracy, która do dzisiaj pozostaje inspiracją dla wielu pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia. Jest to także dowód na to, że jej dziedzictwo i przesłanie są ciągle aktualne i potrzebne”.

Hanna Chrzanowska (1902-73) ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarek. Była wieloletnią instruktorką w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie oraz w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Swoją wiedzę pogłębiała jako stypendystka w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest autorką aktualnego do dziś „Rachunku sumienia pielęgniarki”. Szczególny nacisk kładła na autentyczną służbę choremu, uwzględniając jego potrzeby, psychikę i poszanowanie woli. Potrafiła nauczyć rozumienia człowieka chorego i jego świata, a przede wszystkim mobilizować i zapalać innych do trudnej służby chorym.

Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentami są nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa.

Maciej Orman/Niedziela

Za zezwoleniem kard. Karola Wojtyły wprowadziła odprawianie Mszy św. w domach chorych, którzy nie byli w stanie już wyjść z mieszkania. Starała się, by kapłani odwiedzali z posługą duszpasterską chorych w ich mieszkaniach. Zadbała, we współpracy z kard. Wojtyłą, by odwiedzać chorych także podczas biskupich wizytacji w parafiach, co do dzisiaj jest kontynuowane w wielu diecezjach.

Reklama

Po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty działalności charytatywnej na terenie Krakowa. Współpracując z kard. Karolem Wojtyłą i ks. inf. Ferdynandem Machayem, stworzyła podwaliny pielęgniarstwa społecznego. Zmarła po ciężkiej chorobie.

Została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. „Była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu” – powiedział kard. Angelo Amato podczas beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał ją „aniołem nadziei chrześcijańskiej” i podkreślił, że „jej życie i postępowanie stanowi kompendium cnót chrześcijańskich, zainspirowanych słowami Jezusa, który mówi: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili»”.

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam wzoru św. Jana Bosko

Niedziela bielsko-żywiecka 31/2013, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

św. Jan Bosco

Michał Grygierek, szczyrk.sdb.org.pl

Tak bardzo potrzeba nam, św. Janie Bosko, dzisiaj twojego wzoru i twojej odwagi, a także konsekwencji w wyznawaniu wiary w Chrystusa. I twojego przypomnienia i upomnienia, abyśmy okazali się - tak jak pragnął św. Paweł - doskonałymi w Chrystusie - mówił bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej Mszy św. w szczyrkowskim sanktuarium na Górce. 21 lipca Ordynariusz bielsko-żywiecki modlił się wraz z Księżmi Salezjanami i wiernymi zgromadzonymi w świątyni przy relikwiach św. Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Uroczystość Bożego Ciała z dwoma biskupami

2023-06-08 13:44

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

Boże Ciało

Hubert Gościmski

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

O tym, że religia nie jest sprawą prywatną, a Jezus Chrystus ma prawo do naszych serc, domów, zakładów pracy, ulic, pól i łąk – mówił w uroczystość Bożego Ciała biskup senior diecezji świdnickiej.

- Chrystus ma prawo przebywać z nami wszędzie, nie tylko w świątyniach, ale także tam, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie cierpimy, gdzie odpoczywamy. Chcemy pamiętać, że nasza religia nie jest sprawą prywatną, którą gdzieś można zamknąć w zakrystii, czy tylko w świątyni. Religia obejmuje wszystkie sektory naszego życia i prywatnego i publicznego – mówił 8 czerwca w katedrze świdnickiej, podczas homilii bp Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

36. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie

2023-06-09 11:34

Paweł Wysoki

Dziś przypada 36. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Z tej okazji w kościele Świętej Rodziny, przy którym w 1987 r. Ojciec Święty sprawował Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych, metropolita częstochowski abp Wacław Depo o godz. 18.00 będzie przewodniczyć uroczystej Eucharystii. Po liturgii odbędzie się koncert papieski „Jan Paweł II. Naród istnieje z kultury i dla kultury”, w którym wystąpią: Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Bogdan Kierejsza, Robert Grudzień i Yulia Sharovska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję