Reklama

Komary atakują!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komarów w Polsce w tym roku jest przynajmniej dwa razy więcej niż w latach poprzednich. Przyczyną tego są doskonałe warunki do ich rozwoju - wilgotne, zanieczyszczone środowisko. Na zalanych i podtopionych terenach komary stały się prawdziwą plagą. Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem, trzeba osłaniać ciało odpowiednim ubraniem, w domu warto postawić w oknie pelargonie, kocimiętkę, bazylię lub roślinę, zwaną komarzycą. Jedzenie dużych ilości cebuli, czosnku czy zażywanie witaminy B6 sprawi, że komary będą unikać naszego towarzystwa. W aptece dostępne są odpowiednie kremy, aerozole odstraszające owady. Można zastosować też olejki eteryczne: goździkowy, cytronellowy, mięty pieprzowej, cedrowy. Gospodynie domowe polecają posmarować się olejkiem waniliowym do ciast, a co odważniejsi turyści wchodzą w mrowisko. Aby uniknąć z kolei pogryzienia przez mrówki, lepiej kupić preparaty z dodatkiem kwasu mrówkowego.
Ślina komarów zawiera substancję chemiczną, stąd po ukąszeniu mamy podrażnioną skórę, zaczerwienienie, opuchliznę i swędzenie. Tzw. bąble smarujemy: spirytusem salicylowym, octem, sokiem z cytryny, olejkiem eukaliptusowym lub goździkami. Można też przyłożyć plasterek cebuli, surowego ziemniaka lub rozcieńczony amoniak. Dzieciom dobrze jest podawać wapno, a w przypadku silnej reakcji alergicznej należy się udać do lekarza.

(eo)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: włamano się do tabernakulum i skradziono konsekrowaną hostię

2026-08-17 10:22

[ TEMATY ]

tabernakulum

kradzież

Hostia

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny doszło do profanacji kościoła św. Kwintyna w Lieusaint w departamencie Seine-et-Marne w regionie paryskim. Nieznany sprawca włamał się do tabernakulum i skradł tzw, melichizedeka zawierającego konsekrowaną hostię - poinformowały władze miasta i miejscowa wspólnota katolicka.

O włamaniu poinformował burmistrz Lieusaint Michel Bisson. Jak przekazał, sprawca wtargnął do kościoła w sobotę po południu, wyłamał tabernakulum i zabrał Melchizedeka z konsekrowaną hostią. Samorządowiec poinformował o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie i zadeklarował, że będzie śledził przebieg postępowania.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni, podczas których odmawiamy przypisane na każdy dzień poniższe modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: dalszy wzrost liczby aktów antychrześcijańskich

2026-08-17 19:39

[ TEMATY ]

Izrael

Monika Książek

Po akcie wandalizmu w kościele katolickim św. Antoniego w Jaffie izraelska policja aresztowała podejrzanego o jego dokonanie. Według dzisiejszej informacji policji, jest on mieszkańcem Jaffy.

Mężczyzna, w wieku około dwudziestu kilku lat, jest podejrzany o zniszczenie kilku figur świętych oraz krzyża w kościele należącym do zakonu franciszkanów. Do incydentu doszło w niedzielę 16 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję