Reklama

Niedziela Częstochowska

Pół wieku w kapłaństwie

W miarę upływu lat człowiek nabywa sprawności w modlitwie i staje się ona samym życiem – zwierza się ks. Mirosław Siółko.

Ksiądz senior przyjmuje nas w domku obok kościoła parafialnego. Po podwórku za ogrodzeniem spacerują kury, a w trawie przed werandą wylegują się koty, a wokół zieleń i kwiaty.

– To moja mała samotnia, w której mam przestrzeń do modlitwy i kontemplacji – oświadcza na przywitanie ks. Mirosław Siółko, były wieloletni proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie (od 1990 r. do 2019 r.).

W krótkiej rozmowie dotykamy bieżących spraw duszpasterskich. – Świat jest bardzo zmienny. Dlatego potrzeba nam wytrwałości i wierności nauce Kościoła. Nie starajmy się wymyślać nowości, tylko trzymajmy się zasadniczej nauki Kościoła, jego tradycji – podkreśla doświadczony kapłan.

Rzeczywiście trudno nie zgodzić się z tą konkluzją, gdy ma się na uwadze 2 tys. lat skutecznego istnienia Kościoła. – Nie trzeba go zmieniać, bo ludzie chcą mieć coś stałego. Wierni muszą mieć coś, do czego mogą się z całą pewnością odnosić – zaznacza ks. Siółko.

Pytany o krótką refleksję z okazji półwiecza kapłańskiej posługi, ksiądz senior wskazuje na moc nieustannej modlitwy, wynikającej z wewnętrznej potrzeby, z potrzeby serca. – I to jest w zasadzie wszystko. W miarę upływu lat człowiek nabywa sprawności w modlitwie i staje się ona samym życiem – zwierza się.

W dalszej części rozmowy pytamy o kolegów kursowych. – Z kolegami spotykamy się rokrocznie w rocznicę święceń; mamy wspólne rekolekcje. Trzymamy się razem – cieszy się ksiądz senior.

Na koniec spotkania obdarza nas myślą i błogosławieństwem: – Na obrazku prymicyjnym miałem zawołanie: „Bóg jest miłością”. Po 50 latach mogę do niego dodać: „Bądź wierny i czerp z sakramentów i ołtarza”.

Ksiądz Siółko, kiedy był jeszcze proboszczem janowskiej placówki, ułożył piosenkę z okazji poświęcenia nowych witraży zainstalowanych w parafialnym kościele. Oto ona.

Reklama

Witraż

Słońce od zachodu spoglądało krwawo,

Malowało kościół płomienistą barwą.

Na witrażach grało, podzwaniając złotem,

Przeszywało strzałą tęczę świętych okien.

Zagrały barwami złocenia i zieleń,

Klęcznika aksamit przebiegały cienie.

Zrozumiałem wtedy, że Ty światłem swoim

Nadajesz kolory głębiom mojej duszy.

Ref. Jestem jak to okno, tyś Panie, Słońcem.

Swym promieniem dotknąć zechciej także mnie.

I każ mi rozbłysnąć barw nowych tysiącem,

A ja Twoją światłość jak witraż przesączę.

Czasem gdy pochmurno i zabraknie słońca,

Witraż trwa w bezruchu jak rzeźba stygnąca.

Ale wróci słońce i siądzie na niebie,

A Bóg swą miłością dotknie także ciebie.

Ref. Jestem jak to okno, tyś Panie, Słońcem.

Swym promieniem dotknąć zechciej także mnie.

I każ mi rozbłysnąć barw nowych tysiącem,

A ja Twoją światłość jak witraż przesączę.

Słowa: ks. Mirosław Siółko

Muzyka: Stanisław Witta

10 czerwca w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie o godz. 9 zostanie odprawiona Msza św. z okazji jubileuszu 50 lat posługi kapłańskiej rocznika kursowego naszego rozmówcy.

2023-06-09 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Autentyzm i duchowość – tego młodzi oczekują dziś od księży

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłani

młodzież

Ks. Paweł Kłys

- Młodzi oczekują od księży przede wszystkim autentyzmu i duchowości – takie wnioski wyciągnąć można z ogólnopolskiego badania socjologicznego młodzieży przeprowadzonego w 2020 r. Wyniki i analiza badania zawarte są w książce pt. „Autentyczność i duchowość. Księża w opinii polskiej młodzieży – analiza socjologiczna”, autorstwa ks. Tomasza Adamczyka. Praca opublikowana została w 2020 r. przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Książka „Autentyzm i duchowość – księża w opinii polskiej młodzieży” autorstwa ks. Tomasza Adamczyka jest socjologiczną analizą badań przeprowadzonych w dniach 1-12 czerwca 2020 r. w grupie 1396 młodych w wieku od 12 do 20 lat. Badanie zostało zrealizowane za pomocą internetowego kwestionariusza składającego się z 25 pytań zamkniętych i otwartych, obejmujących zagadnienia dotyczące ocen osób duchownych ale też kwestie związane z religijnością czy moralnością.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba wznawiają kolejną edycję akcji „Kurtki dla Dzieci”

2023-09-26 17:22

[ TEMATY ]

dzieci

Rycerze Kolumba

Karol Porwich/Niedziela

Rycerze Kolumba chcą przekazać 7 tysięcy zimowych kurtek dla polskich i ukraińskich dzieci. Poinformował o tym Andrzej Anasiak - Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba. Akcję wspierają rady lokalne organizacji, którą założył w II połowie XIX wieku błogosławiony ks. Michael McGivney.

Andrzej Anasiak zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja akcji będzie prowadzono dwutorowo; z jednej strony w Polsce zostanie rozdanych 5 tys. kurtek, a do dzieci w Ukrainie dotrze 2 tys. kolejnych sztuk. - Liczymy, że znajdziemy darczyńców, aby kupić nowe kurtki. Takie są potrzeby, bowiem w ubiegłym roku rozdaliśmy 6 tys. kurtek w całym kraju polskich i ukraińskim dzieciom. Wówczas w akcję włączyło się 41 rad lokalnych naszej organizacji na 170 istniejących w Polsce – powiedział Andrzej Anasiak.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego musimy słuchać biskupa?

2023-09-27 15:30

[ TEMATY ]

duchowość

biskup

Episkopat Flickr

Jedno z określeń Kościoła to: apostolski. Co to właściwie znaczy? Dlaczego tak ważne jest to co głoszą w nauce biskupi i czy rzeczywiście zawsze musimy się z nimi zgadzać? W najnowszej książce dyskutują o tym znana i ceniona dziennikarka Monika Białkowska oraz ks. Henryk Seweryniak.

Monika Białkowska: Kościół jest Apostolski. Co to znaczy? Ktoś powie po prostu: zaczął się od apostołów. To jest dość oczywista prawda, do której przyjęcia wystarczy odrobina historycznej wiedzy, a nie wiara. Dlatego znów pytam: dlaczego wierzymy w Kościół, który jest apostolski? Gdzie tu jest ten moment nie tyle wiedzy, co właśnie wiary?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję