Reklama

Niedziela Małopolska

Trzetrzewina

Nie można zamknąć Chrystusa

    W parafii Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie wierni licznie wzięli udział w procesji Bożego Ciała.

Mateusz Góra

W procesji, która przeszła drogami Trzetrzewiny, licznie uczestniczyli parafianie

W procesji, która przeszła drogami Trzetrzewiny, licznie uczestniczyli parafianie

    Boże Ciało to uroczystość, która licznie gromadzi wiernych na Mszy świętej, a następnie uroczystej procesji. Nie inaczej było w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie (diecezja tarnowska).

    Wierni licznie zgromadzili się na Mszy Świętej. Następnie drogami wsi ruszyli w uroczystej procesji do czterech ołtarzy. Podczas homilii wikariusz parafii ks. Marek Czerwiński zaznaczał, że procesja w uroczystość Bożego Ciała to waży wyraz wiary.

    – W tej procesji jest zawarta wielka mądrość Kościoła. Nie można zamknąć Chrystusa nawet w najpiękniejszej świątyni. Nie można powiedzieć Jezusowi, że tu w świątyni jest Jego dziedzictwo, a poza nią jest nasze – mówił kaznodzieja. – Wychodzimy na ulice z dumą i radością. Wielbimy ukrytego w małej hostii Chrystusa. On z wysokości monstrancji ogarnia cały świat – dodawał. Podczas homilii ks. Czerwiński podkreślał również, że świadectwo wiary trzeba dawać codziennie, a nie tylko w jeden dzień w roku.

Reklama

    Jak mówi proboszcz parafii ks. Edward Mikoś, uroczystość Bożego Ciała gromadzi w kościele całe pokolenia wierzących, bo wiara w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie jest dla każdego ogromnie ważna. – Przyjmujemy Chrystusa do naszych serc, bo jest On dla nas mocą, która daje siłę w codziennym życiu. Dlatego tak uroczyście Go czcimy i wyznajemy publicznie naszą wiarę, począwszy od najmłodszych, aż do najstarszych – mówił ks. Mikoś w rozmowie z „Niedzielą”.

    W procesji licznie wzięły również udział dzieci ubrane w regionalne stroje. Tradycyjnie dziewczynki sypały kwiatami, po których przeszedł kapłan z Najświętszym Sakramentem, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Tradycją parafii jest również budowanie przez parafian czterech ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja.

2023-06-09 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: archeolodzy odkopali antyczną katedrę w Ostii, gdzie modlił się św. Augustyn

2023-09-25 16:49

[ TEMATY ]

św. Augustyn

Włochy

Adobe Stock

Archeolodzy odkopali pozostałości po antycznej katedrze w Ostii, portowym mieście Rzymu. To tam modlił się św. Augustyn i jego matka św. Monika. Bazylikę ufundował cesarz Konstantyn. Ma ona obszerne atrium i baptysterium. Składa się z trzech naw i liczy 80 metrów długości. Dzięki temu odkryciu poznaliśmy, jak miała wyglądać standardowa świątynia chrześcijańska – mówi Norbert Zimmermann, który kierował wykopaliskami.

Katedra znajdowała się na peryferiach Ostia Antica, czyli ogromnego kompleksu archeologicznego, który został odkopany podczas II wojny światowej i udostępniony zwiedzającym. Pozostałości po dawnej świątyni pokrywają pola uprawne. Zostały one zlokalizowane już pod koniec ubiegłego wieku na podstawie zdjęć lotniczych. Jednak dopiero teraz przystąpiono do badań. Po pięciu tygodniach wykopalisk udało się odsłonić absydalną część bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Ważna zmiana w diecezji świdnickiej po 14 latach

2023-09-25 18:30

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

służba liturgiczna

rekolekcje kapłańskie

bp Janusz Mastalski

ks. Piotr Sipiorski

ks. Łukasz Basisty

ks. Krzysztof Papierz

Bardo Śląskie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Rekolekcje duszpasterzy ministrantów i młodzieży diecezji świdnickiej

Rekolekcje duszpasterzy ministrantów i młodzieży diecezji świdnickiej

W poniedziałkowe popołudnie 25 września 2023 r. w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli Merici, dekanalni duszpasterze młodzieży oraz Służby Liturgicznej rozpoczęli rekolekcje, którym w tym roku przewodzi bp Janusz Edward Mastalski, ceniony profesor nauk teologicznych, były egzorcysta, obecnie biskup pomocniczy krakowski.

CZYTAJ DALEJ

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Pax et bonum per musicam” w październiku

2023-09-27 14:39

mat. pras organizatorów

W październiku rusza Międzynarodowy Festiwal „Pax et bonum per musicam”

Festiwal ten rozpocznie się 5 października, pierwsze koncerty będzie można wysłuchać do 15 października. To już XX edycja tego międzynarodowego festiwalu. - Jesienne koncerty są okazją, aby długie wieczory pierwszych dni października podtrzymały w nas letnią pogodę ducha. Wspomnienia z wakacyjnych wypraw mogą powrócić, a przyroda nie tylko wycisza, ale również uspokaja i napełnia pokojem nasze serca. Patronem przyrody i pokoju jest św. Franciszek z Asyżu. Stąd zrodziła się idea festiwalu pokój i dobro przez muzykę - zaznaczają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję