Reklama

Jasna Góra

O dobre imię papieża Polaka - Pielgrzymka Rycerzy Zakonu Jana Pawła II

Bronią wartości chrześcijańskich, dbają o rozwój patriotyzmu, ale przede wszystkim promują nauczanie papieża Polaka - Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II już po raz piąty przybyli na Jasną Górę. Maryi Jasnogórskiej, która jest patronką prowincji polskiej zawierzyli Ojczyznę, rodziny i pokój na świecie.

- Moje życie zmieniło się odkąd zostałem rycerzem. Codziennie modlę się na różańcu. Jestem bliżej Boga, Matki Bożej i rodziny, a to wszystko dzięki Janowi Pawłowi II. To wielki zaszczyt jemu służyć. Cały Zakon zawierzyliśmy Królowej Polski, na wzór papieża, który Jej oddał swoje życie i posługę - powiedział Jerzy Dąbrowski Wielki Rycerz z Koziebród. Dodał, że teraz zadaniem każdego jest pójście śladami Świętego Papieża.

Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II zauważył, że hejt, który w mediach uderzył w papieża Polaka, zamienił się w dobro. - Po tych atakach wielu mężczyzn dołączyło do naszego Zakonu, żeby szerzyć pamięć o Ojcu Świętym i zgodnie z jego nauczaniem - „Miłujcie się” na nienawiść odpowiadać miłością - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że zadaniem rycerzy jest pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II, dbanie, by jego imię nie zginęło. - Musimy przybliżać jego nauczanie, aby młodzież wiedziała kim on był i co zrobił dla Kościoła i Polski - podkreślił Kacperski. Dodał, że papież Polak nie może pozostać ikoną na ścianie, ale powinien być drogowskazem dla przyszłych pokoleń.

Adam Szerota, komandor diec. płockiej przypomniał, że w całym kraju organizowane były Marsze Papieskie, na które przybyło wielu wiernych. - One pięknie pokazały, że Polacy nie zgadzają się na szarganie pamięci o naszym patronie - zaznaczył.

Reguła Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II ustanawia 4 stopnie rycerskie: wiarę, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. Każdy rycerz przed Obrazem Matki Bożej wypowiada rotę przysięgi: „Ślubuję bronić Ojczyzny i Kościoła nawet za cenę najwyższą”.

- Jako rycerze idziemy za Chrystusem i w naszych szeregach potrzebujemy w pełni oddanych mężczyzn. Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie, jeżeli będzie taka konieczność musimy być gotowi stanąć w obronie naszej Ojczyzny. Wsparciem i ostoją zawsze jest dla nas Matka Boża. - powiedział Janusz Paczkowski prowincjał Polski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Reklama

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest Chorągiew, która działa na terenie parafii. Do utworzenia Chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. - Naszym zdaniem jest teraz utrwalanie wiary w małych parafiach i angażowanie ludzi w tych najmniejszych społecznościach. Chcielibyśmy, aby wierni nie tylko ograniczali się do uczestnictwa w niedzielnych Mszach św., ale również czynnie brali udział w życiu Kościoła i mobilizowali do tego swoje rodziny - opowiadał Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej

Zakon Rycerzy Jana Pawła II powstał 14 stycznia 2011 r. jako żywe wotum wdzięczności za dar beatyfikacji i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W Polsce Zakon zrzesza ponad tysiąc rycerzy i ma też swoje prowincje zagraniczne m.in. w Hiszpanii, Francji, Kanadzie i na Ukrainie.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

2023-06-09 18:24

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Legan: sprawa wystąpień osób publicznych na Jasnej Górze wymagała unormowania

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archiwum

Wydarzenia organizowane na Jasnej Górze nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych - głosi opublikowany dziś regulamin gospodarzy sanktuarium. Zgodnie z ogłoszonymi dziś normami, które podpisał przeor Jasnej Góry, przemówienia osób świeckich możliwe są tylko poza czasem i miejscem liturgii. Chodziło o to, by unormować wystąpienia osób życia publicznego przemawiających na Jasnej Górze - tłumaczy KAI o. Michał Legan OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Regulamin stanowi, że Jasnogórska Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej jest przeznaczona wyłącznie do sprawowania liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez osoby duchowne.

CZYTAJ DALEJ

Nawrócenie – twoja decyzja

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Wychowałam się w katolickiej rodzinie. Istnienie Boga było dla mnie wiadome od samego początku, jednakże nie praktykowałam wiary. Raczej kończyła się ona na samej świadomości, że On jest. Rzadko chodziłam do Kościoła, praktycznie w ogóle. Tylko wtedy, kiedy naprawdę musiałam. A spowiedź? Nawet nie było o tym mowy... Zapraszamy do przeczytania 2 świadectw nawrócenia!

Nawrócenie – twoja decyzja

CZYTAJ DALEJ

Kolejne dotacje za zabytki w diecezji świdnickiej

2023-09-27 18:00

[ TEMATY ]

zabytki

diecezja świdnicka

dotacje na zabytki

Archiwum parafii w Łagiewnikach

Dzwonnica przy kościele MB Częstochowskiej w Łagiewnikach

Dzwonnica przy kościele MB Częstochowskiej w Łagiewnikach

Blisko 30 zabytków sakralnych z terenu diecezji świdnickiej otrzymało dofinansowanie w ramach drugiego etapu rządowych dotacji.

- Zabytki to pamięć i piękno, które tworzą naszą tożsamość i poprawiają jakość naszego otoczenia, ale także istotne koło zamachowe polskiej gospodarki. Inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, są najbardziej efektywne - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji, 26 września, która odbyła się w Warszawie. Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że inwestycje w zabytki nie tylko wpływają na poprawę stanu kultury, ale także przynoszą wymierne ekonomiczne efekty, które są dostrzegalne w długim okresie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję