Temat: „Uczyć. Jak i dlaczego? Wokół problemów edukacji afrykańskiej”
Studencka Rodzina Dominikańska z Kamerunu to grupa młodych Kameruńczyków, którzy chcą wzajemnie zachęcać się do zdobywania wiedzy i dobrą drogą przejść przez życie.
Znają się od lat. Trzon grupy wywodzi się z Garoua Boulai, gdzie należeli do Jeunesse Dominicaine, czyli Młodzieży Dominikańskiej. Reszta członków dołączyła z różnych stron kraju. Zawiązanie stowarzyszenia, które nastąpiło podczas tegorocznych rekolekcji, było tylko oficjalną legalizacją ich trwającej od lat przyjaźni i współpracy. Nazwali się Rodzina Dominikańska, żeby zachować duchowość dominikańską, a jako dewizę przyjęli słowa: „Miłość, Praca i Prawda”.
Studiują w różnych miastach: Maroua, Ngaoundéré, Bertoua, Yaounde i Douala i wszyscy razem spotykają się tylko raz w roku na rekolekcjach, które w tym roku odbyły się w Yaounde. Podczas rekolekcji słuchają konferencji (w ubiegłym roku był to temat Dziesięciu Przykazań, w tym - duchowość dominikańska), dają świadectwa, także o trudnych przeżyciach czy odstąpieniu od drogi Bożej, dzielą się radością. Widać, że z biegiem czasu dorastają, coraz bardziej rozumieją, co daje szczęście w życiu, nawet jeśli błądzą… W stowarzyszeniu jest jeszcze kilku uczniów szkół średnich. W tym roku pięciu z nich będzie zdawać maturę. Studentów jest 37! To duża grupa, która daje nadzieję na lepsze jutro ich samych, ich rodzin oraz całego kraju. Uczą się w różnego typu szkołach wyższych, humanistycznych i technicznych. Członkowie stowarzyszenia są podzieleni na 4 okręgi - miasta, gdzie studiują. Każdy okręg ma szefa, który go reprezentuje wobec Rady Nadzorczej. Rada decyduje o formie i wysokości pomocy dla danego studenta oraz wyznacza program zadań dla wszystkich.
Wielu z nich można zobaczyć na stronie Facebooka: Studencka Rodzina Dominikańska z Kamerunu. Adres e-mailowy stowarzyszenia:
***
Sympozjum dotyczące problemów edukacji afrykańskiej organizują 15 grudnia w UKSW: Sekcja Misjologii Wydziału Teologicznego UKSW, Siostry Dominikanki, Fundacja Anny Walczyk i Stowarzyszenie „Gest” z Bydgoszczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu