Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela Częstochowska” z lat 1993-2006 dostępna on-line

Wydania edycji diecezjalnej „Niedzieli Częstochowskiej” z lat 1993-2006 zostały udostępnione w formie cyfrowej. A to wszystko w ramach projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online”, którego celem jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wydawanych od 1926 r.

[ TEMATY ]

digitalizacja

niedziela częstochowska

GK

Wydania Niedzieli są dostępne w wersji elektronicznej na stronie: niedzielaonline.pl

W pierwszym etapie projektu zdigitalizowano 12 lat, od 1981 do 1992 r., wydanie ogólnopolskie tygodnika. Obecny etap projektu obejmuje digitalizację prawie 25 000 stron z lat 1993-2006 i jego realizacja zakończy się w 2023 r.

W ramach tego samego projektu zdigitalizowano edycję częstochowską tygodnika z lat 1993-2006. Zasoby tygodnika zostały udostępnione w konsekwencji jego digitalizacji dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany w ramach programu rządowego:„Kultura cyfrowa ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Osoby będące beneficjentami tego projektu, a więc przedstawiciele nauki, historycy, dziennikarze, studenci oraz wszystkie osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z zdigitalizowanych zasobów za darmo.

„Tygodnik Katolicki „Niedziela” w swojej misji zawsze pełnił rolę pisma, poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno – polityczny” – podkreślają realizatorzy projektu.

Podziel się cytatem

Reklama

Materiały publikowane w tygodniku stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych przez m.in.: historyków, socjologów, teologów i osób zajmujących się komunikacją społeczną. „Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z tygodnikiem przyczyniło się do tego, iż materiały zgromadzone mają wysoką wartość historyczną, społeczną, naukową. Stanowią one odzwierciedlenie blisko 100 - letniej historii Polski i Kościoła. Do tej pory zasoby z racji ich ilości i trudnej dostępności nie mogły być optymalnie wykorzystane” – zaznaczają realizatorzy projektu.

Pierwsza odsłona „Niedzieli Częstochowskiej” ukazała się w październiku 1991 r. i była czymś w rodzaju miesięcznika dla Kościoła częstochowskiego. Pierwszy numer stanowiący obecną edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r. „Otwieramy serca i uszy na głos Niedzieli Częstochowskiej” – napisał w liście do diecezjan abp Stanisław Nowak.

„Niedziela Częstochowska” ma swoje korzenie historyczne w 1930 r. Już przed II wojną światową, gdy pasterzem diecezji częstochowskiej był bp Teodor Kubina, wydawano w 1930 r. podobny dodatek pt. Częstochowskie Wiadomości Parafialne. Jego redakcja już wtedy pisała: „(...) wydajemy ten pierwszy numer Częstochowskich Wiadomości Parafialnych w tym głębokim przekonaniu, że ułatwią one uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa pracą czynnych katolików, że przyczynią się do pogłębienia świadomości religijnej, że przypomną katolikom obowiązek prowadzenia życia czynnego, dotrą tam, gdzie nie dochodzi żywe słowo, przyczyniając się tym sposobem do rozwoju miłości, sprawiedliwości i prawdy, ugruntowania cnoty i świętości, do odbudowy potężnego Królestwa Chrystusowego na ziemi”. Ukazało się wtedy zaledwie kilkanaście numerów tych Wiadomości.

Kolejne lata "Niedzieli Częstochowskiej", zwłaszcza od 2001 r., to zmiany i rozwój edycji. Niedziela Częstochowska ma stronę internetową: czestochowa.niedziela.pl. Jest także obecna na Facebooku (Niedziela Częstochowska) i Twitterze (@NiedzielaCZ).

2023-08-09 11:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Biskupa do wiernych dieciezji sosnowieckiej

2023-09-23 15:16

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

"24 h dla Pana" z Mężczyznami św. Józefa [zaproszenie]

2023-09-27 15:46

Norbert Kochanek

Bazylika w Bardzie

Bazylika w Bardzie

Mężczyźni świętego Józefa zapraszają na męskie rekolekcje, które odbędą się w dniach 6-7.10.2023 roku w Bardzie Śląskim.

Przyjazd uczestników zaplanowany jest na 6 października do godziny 18.00, a zakończenie dzień później o godz. 18.00. - Wszystko w ramach akcji "24 h dla Pana" - czytamy w zaproszeniu, które skierowane jest do wszystkich mężczyzn, zrzeszonych, niezrzeszonych, niezależnie od wieku i poziomu duchowości.

CZYTAJ DALEJ

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Pax et bonum per musicam” w październiku

2023-09-27 14:39

mat. pras organizatorów

W październiku rusza Międzynarodowy Festiwal „Pax et bonum per musicam”

Festiwal ten rozpocznie się 5 października, pierwsze koncerty będzie można wysłuchać do 15 października. To już XX edycja tego międzynarodowego festiwalu. - Jesienne koncerty są okazją, aby długie wieczory pierwszych dni października podtrzymały w nas letnią pogodę ducha. Wspomnienia z wakacyjnych wypraw mogą powrócić, a przyroda nie tylko wycisza, ale również uspokaja i napełnia pokojem nasze serca. Patronem przyrody i pokoju jest św. Franciszek z Asyżu. Stąd zrodziła się idea festiwalu pokój i dobro przez muzykę - zaznaczają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję