Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jałmużna wielkopostna 2011

Solidarni z chorymi

Z początkiem Wielkiego Postu rozpoczęła się ekumeniczna kampania społeczna Jałmużna Wielkopostna 2011. Do solidarności z tymi, którzy pomimo choroby i cierpienia chcą godnie żyć, zachęcają wspólnie Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” Kościoła prawosławnego oraz Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego.
Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń. Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz, nawiązując do orędzia Benedykta XVI na Wielki Post, wskazuje, że „dla chrześcijanina post nie powoduje zamknięcia się, ale otwiera bardziej na Boga i na potrzeby ludzi, a także sprawia, że miłość do Boga staje się miłością do bliźniego”.
Każdego roku Caritas w Polsce rozprowadza ponad milion skarbonek, zachęcając do rezygnacji z czegoś, np. z pójścia do kina, i przeznaczenia tych pieniędzy na cele charytatywne. Tegoroczne hasło Jałmużny Wielkopostnej brzmi „Solidarni z chorymi”. Jednym z celów kampanii jest zwrócenie uwagi społecznej na problemy ludzi chorych i potrzebujących. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na wsparcie programu leczenia i rehabilitacji dzieci i dorosłych.
Caritas, oprócz włączenia się w akcję Jałmużna Wielkopostna, zachęca również do przekazania na cele charytatywne 1 proc. podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym. W tym roku wpłaty z podatku Caritas Polska przeznaczy na wyposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w całej Polsce.

Konferencja w Tarnowie

Czas bł. Karoliny

W Tarnowie 12 marca, pod hasłem: „Z przeszłości w przyszłość. Bł. Karolina godna pożałowania czy podziwu?”, odbyła się konferencja zorganizowana przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży z jego dyrektorem ks. Pawłem Górskim, KSM i sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, którym opiekuje się ks. Zbigniew Szostak. Prelegenci przekonywali młodych diecezji tarnowskiej, do których przede wszystkim była skierowana konferencja, że wydarzenie, które miało miejsce na początku ubiegłego stulecia, ma wpływ na współczesny świat, na mój świat i moje życie, że bł. Karolina pasuje do współczesności, że może inspirować, podpowiadać, prowadzić. Pytali wreszcie, co zrobić z darem, jakim jest ta młoda błogosławiona. Wśród różnorodnych form kultu związanych z patronką młodych Polaków prelegenci zwrócili uwagę na pomoc świadczoną w podtarnowskim sanktuarium ludziom po nagłej i przedwczesnej stracie bliskich.
- Nadszedł czas dla bł. Karoliny - wskazywał bp Wiesław Lechowicz. Z kolei ks. Zbigniew Kucharski, krajowy asystent KSM, zwrócił uwagę na to, że w ostatnich godzinach życia bł. Karolina zawiodła się na mężczyznach, a swoją śmiercią wydaje się wołać do mężczyzn w imieniu dziewcząt i kobiet: „Bądźcie mężczyznami! Chcemy mieć w was oparcie!”.
Konferencji towarzyszyła promocja albumu i wystawa o patronce KSM-u „Z przeszłości w przyszłość” Bogusława Świtały.

Karolina Jadczyk

Pod patronatem „Niedzieli”

„Polscy śpiewacy” - promocja

Jacek Chodorowski kocha operę, śpiewaków i wie o nich wszystko. Promocja książki jego autorstwa „Polscy śpiewacy”, wydanej pod patronatem „Niedzieli” przez Fundację Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, odbyła się 13 marca na Zamku Królewskim w Warszawie. Sala była wypełniona po brzegi. Wśród gości obecne były m.in. takie sławy, jak: Zdzisława Donat, Wiesław Ochman, Kazimierz Pustelak czy Roman Węgrzyn. Towarzyszący promocji koncert był niezwykle udanym wydarzeniem artystycznym, zwłaszcza że wystąpili wspaniali wykonawcy, a wśród nich Ewa Iżykowska, Ryszard Wróblewski czy Alicja Węgorzewska. Nieco humoru wprowadził „Duet Kotów” Rossiniego w wykonaniu Wandy Bargiełowskiej-Bargiełło i Anny Kutkowskiej-Kass. Niespodzianką wieczoru był występ naszego wielkiego tenora Wiesława Ochmana, który jako „ponadplanowy” zakończył tę artystyczną galę.

Dominik Różański

Krótko

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. było sprzeczne z obowiązującym wówczas prawem.

Nie będzie „białej księgi” dokumentującej działania rządu w sprawie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wniosek posłów PiS nie zyskał akceptacji członków sejmowej komisji obrony narodowej.

Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski nakręcili kontynuację filmu „Solidarni 2010”. Dokument „Krzyż” przedstawia wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w kolejnych miesiącach po katastrofie smoleńskiej.

Prezydium Sejmu odrzuciło kandydaturę posła Antoniego Macierewicza na przedstawiciela PiS w komisji ds. służb specjalnych.

Prezydenci Polski i Rosji spotkają się 11 kwietnia w Katyniu. Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew uczczą w ten sposób obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Pogarszają się notowania rządu. Najgorsze oceny zbiera za politykę gospodarczą.

Internauci protestowali przeciw rządowym pomysłom filtrowania treści w Internecie oraz nakazowi rejestrowania w KRRiT internetowych serwisów audiowizualnych.

SLD chce zmian w kodeksie karnym. Sojusz proponuje, aby obraza uczuć religijnych nie była ścigana z urzędu.

Kazimierz Krajewski na łamach „Naszego Dziennika”, pisząc o „Złotych żniwach” Jana Tomasza Grossa, informuje, że „to sowieccy żołnierze, a nie polscy chłopi byli rzeczywistymi organizatorami rozkopywania, profanowania i ograbiania masowych mogił, w których spoczywały ofiary obozu zagłady w Treblince”.

Jest drogo, będzie jeszcze drożej. W maju znowu podrożeje paliwo, w związku ze zniknięciem ulg na biokomponenty używane do jego produkcji. Ceny wzrosną od 7 do 10 groszy na litrze. Niepokoi również rosnąca inflacja. W lutym wyniosła ona 3,6 proc.

Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, został tegorocznym laureatem Nagrody im. bp. Jana Chrapka „Ślad”, przyznawanej przez dziennikarzy dla dziennikarzy. Z kolei ks. Adam Boniecki, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”, otrzymał Diamentowy „Ślad” - nagrodę przyznawaną co kilka lat za całokształt pracy dziennikarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję