Reklama

Z Jasnej Góry

27-28 maja - 31. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”
27-28 maja - 2. Pielgrzymka Wolontariuszy
28 maja - 13. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja
28 maja - 14. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi; 6. Festiwal Twórczości Maryjnej dla dzieci i młodzieży

Niedziela Ogólnopolska 21/2011, str. 6

BPJG

Śp. o. Jacek Łęski OSPPE (1964 - 2011)

Śp. o. Jacek Łęski OSPPE (1964 - 2011)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp. o. Jacek Łęski OSPPE (1964 - 2011)

Zmarł kantor i ceremoniarz jasnogórski

W niedzielę 8 maja, w wieku 47 lat, zmarł jasnogórski paulin o. Jacek Łęski. Odszedł w 27. roku życia zakonnego i 21. roku kapłaństwa.
O. Jacek Łęski urodził się 24 lutego 1964 r. w Radomsku jako syn Jana i Ireny z domu Synowiec. Pochodził z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku. Po wstąpieniu do Zakonu Paulinów w 1983 r. i rocznym nowicjacie w klasztorze paulinów w Leśniowie, swoją pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1984 r. Po 6-letnich studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie w dniu 19 maja 1990 r. przyjął w Bazylice Jasnogórskiej z rąk bp. Stanisława Nowaka święcenia kapłańskie.
Był wybitnie uzdolnionym kantorem jasnogórskim, obdarzonym pięknym tenorowym głosem. Przed pierwszą Mszą św. ku czci Matki Bożej, tzw. prymarią, która odprawiana jest codziennie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, śpiewał z wiernymi o godz. 5.35 „Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”.
W latach 90. o. Jacek opiekował się chórami jasnogórskimi: chórem mieszanym, chórem „Kółeczko”, kwartetem wokalnym. W przysłanym do Biura Prasowego Jasnej Góry wspomnieniu kronikarz chórów jasnogórskich Dariusz Ucieklak napisał o śp. o. Jacku Łęskim: „Z nami się modlił, śpiewał, dzielił troski i radości. Dbał o nas nie tylko duchowo, ale również troszczył się o dobry poziom muzyki sakralnej i o każdego z nas, podróżował z nami wszędzie tam, gdzie jest Matka Boża i wysławiał ją tak pięknie, jak umiał. Wpajał w nas miłość do Matki Bożej. Był bardzo sprawiedliwym ojcem - nikogo nie skrzywdził, umiał docenić każdego człowieka”.
O. Jacek Łęski najczęściej o godz. 8 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej sprawował Mszę św. w języku łacińskim. Częstokroć w czasie uroczystości na Szczycie Jasnogórskim czy w Bazylice Jasnogórskiej ubogacał liturgię, śpiewając wobec wielu tysięcy ludzi psalm responsoryjny w trio z innymi ojcami paulinami. W niektóre uroczystości prowadził ze Szczytu śpiewy wiernych. W konwencie jasnogórskim, jak i podczas wielu uroczystych liturgii, był ceremoniarzem.
Wielu wyświęconych już paulinów wspomina czasy kleryckie, jak pod kierownictwem o. Jacka byli przygotowywani do ceremonii święceń kapłańskich czy złożenia profesji wieczystej. Na Jasnej Górze o. Jacek był także ceremoniarzem podczas ostatnich pielgrzymek papieża Jana Pawła II i wizyty papieża Benedykta XVI. Sprawował funkcję sekretarza generalnego w okresie, gdy przełożonym generalnym Zakonu Paulinów był o. Stanisław Turek. Przy obecnym generale o. Izydorze Matuszewskim też pełnił posługę w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów.
Tegoroczny Wielki Tydzień był dla o. Jacka Łęskiego, jako ceremoniarza liturgii na Jasnej Górze, czasem jego ostatniej posługi we wspólnocie. Po raz ostatni odśpiewał fragmenty Ewangelii podczas Liturgii Niedzieli Palmowej - Niedzieli Męki Pańskiej. Usługiwał w czasie Liturgii Paschalnej w Wielką Sobotę. Rankiem 24 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, poprowadził jeszcze procesję rezurekcyjną od Grobu Pańskiego na wały jasnogórskie. Uczestniczył też w porannej Mszy św. rezurekcyjnej, której w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz.
Swoje życie zawierzył Maryi Jasnogórskiej podczas ostatniej sobotniej Mszy św. nowennowej, przygotowującej do beatyfikacji papieża Jana Pawła II.
Po mającej miejsce w Wielkim Tygodniu wizycie w szpitalu w Łodzi i następnie odbytej konsultacji lekarskiej, zgodnie z zaleceniami, udał się do szpitala. 2 maja br. został poddany - jak się okazało - bardzo poważnej operacji chirurgicznej. Zmarł w niedzielę 8 maja 2011 r., kilka minut po godz. 8 rano, czyli w czasie sprawowania w Kaplicy Cudownego Obrazu Mszy św. w języku łacińskim, którą zwykle właśnie on odprawiał.
Pogrzeb o. Jacka Łęskiego odbył się 11 maja. Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Ciało zmarłego zakonnika zostało złożone w grobowcu paulinów na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Grają i śpiewają w kościołach

W 2. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Muzyków Kościelnych 7 maja uczestniczyli dyrygenci, organiści, chóry, schole liturgiczne, kantorzy i zespoły wokalno-instrumentalne (zgłoszono 30 chórów i zespołów). Organizatorem spotkania był o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski, wraz z duszpasterzami muzyków kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych oraz Stowarzyszeniem Jasnogórska Szkoła Chóralna. Zaśpiewała m.in. Schola Gregoriana Instytutu Muzykologii KUL pod dyrekcją ks. dr. Piotra Paćkowskiego, prezydenta Polskiej Federacji Pueri Cantores. W pielgrzymce uczestniczyli m. in.: ks. prof. Antoni Reginek UŚ, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, i Wiesław Jeleń, prezes Federacji Caecilianum. Mszy św. dla muzyków kościelnych przewodniczył bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Krótko

4 maja w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert Jasnogórskiej Muzyki Dawnej jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Był to już 52. koncert w ramach projektu Musica Claromontana, którego celem jest odkrywanie skarbów muzyki dawnej, zachowanej w jasnogórskim archiwum. Publiczność przywitał prof. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów.

5 maja na Jasnej Górze odbyła się konferencja naukowa nt. „Franciszek Perneckher - XVIII-wieczny dyrygent kapeli jasnogórskiej”, zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

7 maja w jasnogórskim Muzeum 600-lecia miała miejsce promocja albumu i uroczyste otwarcie wystawy pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II Jasnogórskiej Matce Kościoła”. (Więcej na stronie 18)

7-8 maja odbyła się 75. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej. Podczas jubileuszowego spotkania obecne były relikwie bł. Jana Pawła II, przywiezione z Krakowa od kard. Stanisława Dziwisza. (Więcej na stronach 16-17)

7-8 maja odbyła się 22. Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę. Centralnej Mszy św. dla Sybiraków przewodniczył arcybiskup senior Edmund Piszcz z archidiecezji warmińskiej. Obecny był ks. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków. (Więcej na stronie 35)

7-8 maja miała miejsce 16. Pielgrzymka Kierowców i Transportowców z udziałem ok. tysiąca osób. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Dudek, duszpasterz kierowców i transportowców.

8 maja odbyła się 14. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”.

Zapowiedzi

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Rolnicy protestujący w Sejmie ogłosili rozpoczęcie strajku głodowego

2024-05-13 13:06

[ TEMATY ]

protest

Adobe Stock

Rozpoczęcie strajku głodowego przez rolników protestujących w Sejmie - ogłosił w poniedziałek Mariusz Borowiak ze Związku Rolników "Orka". Zapowiedział, że protest będzie kontynuowany do czasu, aż spotka się z nimi premier Donald Tusk.

W miniony czwartek grupa 11 rolników ze Związku Rolniczego "Orka" rozpoczęła protest w Sejmie domagając się rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem o unijnym Zielonym Ładzie.

CZYTAJ DALEJ

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

[ TEMATY ]

zbiórka podpisów

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński podkreślał, że polskie społeczeństwo niebawem czekają "bardzo poważne podwyżki" w związku ze wzrostem opłat za prąd i gaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję