Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamięci Ulmów

W Szkole Podstawowej nr 17 im. prof. S. Kulczyńskiego we Wrocławiu otwarto wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

Marzena Cyfert

Otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów w SP nr 17 we Wrocławiu

Otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów w SP nr 17 we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekspozycja prezentuje m.in. dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie codzienne Markowej, zamieszkałej przez Żydów i Polaków. 20 plansz to również ukazanie realiów okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której za pomoc Żydom karano śmiercią.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dyrektor placówki dr Piotr Migocki oraz Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr Migocki podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i współpracującej z nim Małgorzacie Skrobot za to, że ta wystawa znalazła się w placówce. Następnie przywołał postać Stanisławy Leszczyńskiej, o której bohaterstwie dowiedzieliśmy się dopiero dwadzieścia parę lat po zakończeniu wojny, gdy opublikowała swój raport. Podkreślił, że podobnie jest z Ulmami. Wiemy coś o nich od 2018 r., kiedy to polski parlament ustanowił dzień 24 marca (dzień męczeństwa Ulmów) Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reklama

– Wszystko wydarzyło się w Markowej, na Podkarpaciu. Rodzina Ulmów składała się z rodziców Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysławy, Franciszka, Antoniego i Marii. To były konkretne osoby. Oni podjęli decyzję pomocy rodzinie Szallów. 8 osób przez rok czasu było przez Ulmów chronionych. Niestety, zdarzyło się tak, że ktoś doniósł i 24 marca 1944 r. wszyscy zostali zamordowani – mówił Piotr Migocki.

Zwrócił następnie uwagę, jak trudną decyzję musieli podjąć Ulmowie ze względu na swoje dzieci.

– A z drugiej strony może myśleli, że skoro mieszkają na uboczu, to nic się nie wydarzy. Mimo wszystko ta decyzja była bardzo trudna, bo wiązały się z nią konsekwencje. Powinniśmy się uczyć na ich przykładzie – podkreślał dyrektor placówki, przypominając nasz udział w pomocy ludności na terenach objętych wojną za naszą wschodnią granicą.

Obecna na otwarciu wystawy młodzież z kilku szkół wysłuchała wykładu dotyczącego rodziny Ulmów i wydarzeń związanych z II wojną światową, który wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz. Na koniec zaprezentowano krótki film dokumentalny z udziałem świadków wydarzeń w Markowej.

Ekspozycję w szkole można oglądać przez najbliższy miesiąc, po wcześniejszym umówieniu terminu przez sekretariat szkoły.

2023-09-27 18:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transmisja LIVE: Modlitwa w Godzinie Łaski!

2023-12-08 10:58

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Godzina łaski

Karol Porwich/Niedziela

Przez lata wśród katolików ugruntowała się wiara w to, że Maryja w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia zsyła niezliczone łaski dla duszy i ciała. Pragniemy, aby jak najwięcej osób i w tym roku skorzystało z otwartego nieba w Godzinie Łaski, dlatego 8 grudnia od godz. 12:00 zapraszamy na transmisję modlitwy bezpośrednio na portalu niedziela.pl

W życiu często spadają na nas trudności, problemy, kłopoty, które nas dociążają i nie pozwalają swobodnie iść naprzód. Może właśnie teraz nadchodzi czas, aby oddać to wszystko Bogu, wierząc i ufając, że On się wszystkim zajmie? Zrzucić, przy pomocy Matki Bożej, ten niepotrzebny balast z pleców?

CZYTAJ DALEJ

Transmisja z Godziny Łaski na kanałach Teobańkologii

2023-12-07 10:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Godzina łaski

Materiał prasowy

Przez lata wśród katolików ugruntowała się wiara w to, że Maryja w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia zsyła niezliczone łaski dla duszy i ciała. Pragniemy, aby jak najwięcej osób i w tym roku skorzystało z otwartego nieba w Godzinie Łaski, dlatego 8 grudnia od godz. 12:00 zapraszamy na transmisję modlitwy na kanałach YouTube i Facebook Teobańkologii - informują inicjatorzy akcji.

Podobnie jak rok temu 8 grudnia o godz. 12:00 - chcemy zjednoczyć w tym szczególnym czasie we wspólnej modlitwie. Łączy nas wiara w to, że ten czas to biblijny kairos (pora zbawienia), że „tu i teraz” - przez wstawiennictwo Maryi - mogą dokonać się w nas, w naszym życiu naprawdę wielkie rzeczy. Rok temu sporo ponad 100 000 osób z różnych zakątków Polski i świata zebrało się na transmisji za pośrednictwem Teobańkologii na żywo o 12:00, by zawierzać Maryi wszystko - swoje życie, problemy, nadzieje. Intencje były przeróżne - ludzie prosili o uratowanie małżeństwa, potomstwo, zdrowie, nawrócenie bliskich, opiekę. Napływające po tej wspólnej modlitwie świadectwa są dowodem na to, że Maryja nie pozostawiła bez pomocy tych, którzy się do niej wówczas zwracali - mówił w rozmowie z KAI ks. Teodor Sawielewicz.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ W Pompejach odkryto ruiny piekarni - więzienia dla niewolników

2023-12-08 13:43

Wojciech Dudkiewicz/Niedziela

To, co możemy dziś podziwiać, stanowi zaledwie niewielką część tego, co jeszcze skrywa ziemia

To, co możemy dziś
podziwiać, stanowi
zaledwie niewielką
część tego, co jeszcze
skrywa ziemia

Na terenie ruin starożytnych Pompejów znaleziono pozostałości piekarni, w której niewolnicy pracowali razem z osłami przy kamieniu młyńskim - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego. Eksperci wyjaśnili, że to małe pomieszczenie było faktycznie więzieniem z kratami w małych oknach.

Na posadzce odnaleziono wyryte ślady, które służyły do koordynowania ruchu zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję