Ekspozycja prezentuje m.in. dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie codzienne Markowej, zamieszkałej przez Żydów i Polaków. 20 plansz to również ukazanie realiów okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której za pomoc Żydom karano śmiercią.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dyrektor placówki dr Piotr Migocki oraz Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Piotr Migocki podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i współpracującej z nim Małgorzacie Skrobot za to, że ta wystawa znalazła się w placówce. Następnie przywołał postać Stanisławy Leszczyńskiej, o której bohaterstwie dowiedzieliśmy się dopiero dwadzieścia parę lat po zakończeniu wojny, gdy opublikowała swój raport. Podkreślił, że podobnie jest z Ulmami. Wiemy coś o nich od 2018 r., kiedy to polski parlament ustanowił dzień 24 marca (dzień męczeństwa Ulmów) Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Reklama
– Wszystko wydarzyło się w Markowej, na Podkarpaciu. Rodzina Ulmów składała się z rodziców Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysławy, Franciszka, Antoniego i Marii. To były konkretne osoby. Oni podjęli decyzję pomocy rodzinie Szallów. 8 osób przez rok czasu było przez Ulmów chronionych. Niestety, zdarzyło się tak, że ktoś doniósł i 24 marca 1944 r. wszyscy zostali zamordowani – mówił Piotr Migocki.
Zwrócił następnie uwagę, jak trudną decyzję musieli podjąć Ulmowie ze względu na swoje dzieci.
– A z drugiej strony może myśleli, że skoro mieszkają na uboczu, to nic się nie wydarzy. Mimo wszystko ta decyzja była bardzo trudna, bo wiązały się z nią konsekwencje. Powinniśmy się uczyć na ich przykładzie – podkreślał dyrektor placówki, przypominając nasz udział w pomocy ludności na terenach objętych wojną za naszą wschodnią granicą.
Obecna na otwarciu wystawy młodzież z kilku szkół wysłuchała wykładu dotyczącego rodziny Ulmów i wydarzeń związanych z II wojną światową, który wygłosił dr Stanisław Bogaczewicz. Na koniec zaprezentowano krótki film dokumentalny z udziałem świadków wydarzeń w Markowej.
Ekspozycję w szkole można oglądać przez najbliższy miesiąc, po wcześniejszym umówieniu terminu przez sekretariat szkoły.