W Eucharystii uczestniczyli duszpasterze polonijni z 11 krajów, kapłani i klerycy z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. - Pragniemy dziękować Bogu za osobę Jana Pawła II i prosić, żeby światło, jakie rzucił przez swój pontyfikat i nauczanie na naszą emigracyjną posługę, wskazywało nam drogę - mówił podczas Eucharystii bp Polak, dotychczasowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji.
Przypominając w homilii pasterską posługę bł. Jana Pawła II wobec migrantów, bp Polak zaznaczył, że Papież nie ograniczał się jedynie do Polonii, ale wskazywał na jej szerszą perspektywę, podkreślając, że „jeśli jest ona właściwie potraktowana, stanowi wyraz wzajemnego świadczenia społeczeństw i narodów wobec siebie”.
Po Mszy św. rozpoczęły się obrady poświęcone posłudze pasterskiej bł. Jana Pawła II wobec migrantów. - Ufam, że nasza konferencja dostarczy duszpasterzom polonijnym konkretnych wskazań, jakie pozostawił Jan Paweł II, jeśli chodzi o opiekę nad migrantami, i że będą one pomocne w ich posłudze wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie - zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, który zorganizował to spotkanie. Wyjaśnił on również, że konferencja, której temat jest bardzo szeroki, ma na celu zwrócenie uwagi na Jana Pawła II jako papieża zatroskanego o ludzi w drodze oraz przybliżenie jego nauczania i wskazań dotyczących migrantów.
* * *
KARD. STANISŁAW DZIWISZ:
W przesłaniu do uczestników konferencji polonijnej pt. „Jan Paweł II wobec migrantów”, którzy przybyli do Poznania z 14 krajów świata, kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Temat jakże ważny, ponieważ obejmujący dużą część działalności duszpasterskiej Papieża «z dalekiego kraju». Bł. Jan Paweł II, przyczyniając się do obalenia komunizmu, zamknął pewną epokę w dziejach polskiej emigracji. Jego głos na temat tożsamości narodowej i religijnej pozostał zawsze aktualny. Ten głos przypomina, że bycie Polakiem zobowiązuje do dawania świadectwa wierności wierze, solidarności, otwarcia na inne kultury i dzielenia się dobrem wiary chrześcijańskiej z innymi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu