Reklama

Ależ tak! Wielki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Już za życia Jana Pawła II mówiło się o nim, a po jego śmierci stało się to głośne, że jest „Wielki”, że należy mu się ów historyczny przydomek. Jako nawiązanie m.in. do papieży Leona I i Grzegorza I, którym historia nadała właśnie taki tytuł. Pierwszy, znakomity erudyta, w połowie V wieku uratował Kościół przed najazdem barbarzyńskich Hunów i Wandalów oraz przed panoszącymi się wówczas herezjami, a drugi, półtora wieku później - przed barbarzyństwem Longobardów, doprowadzając nawet do ich pogodzenia z Kościołem. Obaj uratowali zachodnią cywilizację, w której rozwinął się nasz świat. W swej najnowszej książce „Tak! Wielki” kard. Stanisław Nagy podejmuje kwestię wielkości polskiego Papieża, udowadniając, jak bardzo również Jan Paweł II na to miano zasłużył. Ba, autor mówi wprost, że Jan Paweł II jest wielki wielkością dotąd nieznaną i niespotykaną.
Co uprawnia autora do stawiania tak śmiałej tezy? Kard. Stanisław Nagy czyni to przede wszystkim jako bezpośredni świadek i dogłębny znawca życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II oraz jednocześnie jako uczestnik i obserwator pontyfikatu. Jest wybitnym profesorem, światowej miary myślicielem, teologiem i znawcą Kościoła, a także wieloletnim cichym i niezwykle skromnym przyjacielem błogosławionego Papieża.
Kard. Nagy znany jest doskonale czytelnikom „Niedzieli” od dawna, choć cała Polska zetknęła się z jego nazwiskiem dopiero w 2003 r., kiedy został mianowany kardynałem. Przez pół wieku zajmował się bowiem pracą naukową, był profesorem KUL-u, wykładał w seminariach duchownych, bez rozgłosu zasiadał w najważniejszych watykańskich gremiach. Od 70 lat całym sercem jest sercaninem, wiernie związanym z płaszowskim (teraz to Kraków) klasztorem. W krótkim tekście wprowadzającym pióra Jolanty Sosnowskiej, zatytułowanym „Dwaj przyjaciele w Bogu”, mamy możliwość spojrzenia na jakże bogatą drogę życiową autora. Śledzimy też zarys wspólnych dziejów kard. Karola Wojtyły, który został papieżem, oraz ks. prof. Stanisława Nagyego, który został kardynałem. Poznajemy nieznane fakty z ich kontaktów osobistych, co przybliżają dodatkowo niepublikowane do tej pory fotografie ze wspólnych spotkań, np. z kolędowania przy papieskim świątecznym stole.
Kard. Nagy dowodzi w swej książce zarówno niepowtarzalności i wielkości pontyfikatu, jak i potęgi osobowości Jana Pawła II. Dokonuje syntezy jego dokonań, kojarzy wiele nieraz odległych wydarzeń i faktów, nawet tych, które inni pominęli w różnych opracowaniach. Słusznie twierdzi, że Karol Wojtyła absolutnie nie musiał uczyć się roli papieża, że od razu miał własną, niezwykle wyraźną i głęboko przemyślaną wizję posługi Piotrowej. Wieloletnie doświadczenia duszpasterskie i biskupie z Krakowa przeniósł z powodzeniem na światowy grunt. „Podczas długich, niezwykle pracowitych i przepełnionych modlitwą 27 lat Jana Pawła II na stolicy Piotrowej - pisze pięknie autor - odnaleźć można nadzwyczajne bogactwo, którego symptomem stało się zadziwiająco łatwe przejście Karola Wojtyły od roli lokalnego biskupa do suwerennego zwierzchnika i przywódcy ogólnoświatowej organizacji, która tylko w Bogu upatruje źródło i rację swego istnienia. Gwałtownie przyhamował tę posługę zbrodniczy zamach, ale nie wyrzucił jej przecież z orbity. Jan Paweł II powrócił do swej Piotrowej misji, do apostolskiego wędrowania z pochodnią Ewangelii po jakże wyboistych ścieżkach przepełnionego chaosem świata”.
Kard. Nagy zauważa, że to nie rzymscy kurialiści zmienili Wojtyłę, ale to on zreformował Kurię Rzymską, i zrobił to „z marszu”. „Jana Pawła II cechowała niebywała energia i ewangeliczny zapał, a także heroiczna wprost odwaga oraz zdecydowanie w głoszeniu słowa Bożego. Zmierzył się z całym światem, nie unikał nawet spotkań z ludźmi niebezpiecznymi, nieprzychylnymi, dyktatorami różnej maści. Umiał rozmawiać z każdym - cóż za dar! - do każdego odnosił się z szacunkiem, a rozmawiając, patrzył w oczy. To inni, jak gen. Jaruzelski, dosłownie trzęśli się przed nim ze strachu, choć na nich nie krzyczał i nie stały za nim czołgi. Ojciec Święty rzadko podnosił głos czy ostro napominał - mówił spokojnie, ale z pełną suwerennością. Głosił prawdę z głębokim przekonaniem. „Wszystkim miał coś mądrego do powiedzenia, wszystkich rozumiał i wszyscy jego rozumieli. Niebywały dar od Ducha Świętego…” - reasumuje kard. Nagy.
Autor książki przypomina, że Jan Paweł II swą ewangelizacyjną wędrówkę po świecie „w blasku Ducha Świętego” rozpoczął od siedliska masonerii, która od lat rządziła Meksykiem - dlatego tam pierwsza pielgrzymka apostolska i liczne tam powroty. Potem m.in. stawił czoło teologii wyzwolenia, która rozpanoszyła się w Ameryce Łacińskiej, przestawiając ją na właściwy tor. Nie unikał trudnych spraw i rozmów, niczego - jak to się dzisiaj mówi - „nie zamiatał pod dywan”. Wykazywał się niebywałym talentem dyplomatycznym, o czym świadczy choćby zażegnanie zbrojnego konfliktu, faktycznie wojny, o Falklandy w 1982 r. Był tytanem pracy w służbie Pana Boga, nieustannie nasycał świat wiarą katolicką. Te nadludzkie wprost siły czerpał z modlitwy podczas długich godzin na klęczkach, z różańcem w ręku.
Choć kard. Stanisław Nagy pisze o wielkości Jana Pawła II z wprawą mędrca i wytrawnego naukowca, nie jest to bynajmniej dzieło suche i czysto faktograficzne. Wraz z autorem odbywamy jakże fascynującą, a dla wielu młodych być może nawet niezwykle odkrywczą, bogato ilustrowaną dokumentalnymi zdjęciami podróż w niedawną przeszłość. Opisując i analizując „Papieża z dalekiego kraju”, wspaniałego i dumnego Polaka, nigdy nie traci z oczu człowieka - człowieka z krwi i kości. Nakreślony przez autora obraz bł. Jana Pawła Wielkiego jest żywy, pociągający, frapujący i niezwykle wielobarwny. Świętość nie jest nudna! Miara świętości Jana Pawła II stała się także miarą jego wielkości.

„Tak! Wielki”, kard. Stanisław Nagy SCJ, wydawnictwo Biały Kruk, redakcja i grafika Leszek Sosnowski, 144 str., 20,5 x 25 cm, oprawa twarda, obwoluta

Prezent dla czytelników „Niedzieli”:

Codziennie w dniach 3-10 listopada br. włącznie pierwszych pięciu Czytelników, którzy o godz. 10 zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk, otrzyma GRATIS album „Tak! Wielki”, a kolejni Czytelnicy, którzy zadzwonią w tych dniach, aby zamówić album „Tak! Wielki” otrzymają egzemplarze ze specjalnym rabatem 10 proc. przy zakupie 1 egz. oraz 15 proc. przy zakupie 2 lub więcej egzemplarzy. Dodatkowo wśród wszystkich, którzy zamówią album z powyższym rabatem, rozlosujemy 20 egzemplarzy z autografem autora - kard. Stanisława Nagyego.
Rabaty obowiązują również w kolejnych dniach, aż do wyczerpania nakładu.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) pokrywa wydawnictwo.
Zamówienia można składać pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 254-56-21, (12) 254-56-26, (12) 260-32-40. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub handlowy@bialykruk.pl.

W DNIU IMIENIN KAROLA - 4 listopada br. o godz. 12.00 odbędzie się promocja książki w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II na „Białych Morzach” w krakowskich Łagiewnikach. W promocji będzie uczestniczył kard. Stanisław Nagy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

wspomnienie

patronka

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęcał również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Sympozjum „Jan Paweł II Opiekun dzieci, sierot i opuszczonych” w Przeworsku

2025-05-22 10:33

Urząd Miejski w Przeworsku

Wydarzenie organizowała miejscowe Wzrastanie

Wydarzenie organizowała miejscowe Wzrastanie

W środę, 21 maja 2025 r., Fundacja Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie” zorganizowała III Sympozjum poświęconego swojemu Patronowi pod hasłem: „Jan Paweł II Opiekun dzieci, sierot i opuszczonych”.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazlice Grobu Bożego w Przeworsku, której przewodniczył abp Józef Michalik. W okolicznościowej homilii emerytowany metropolita przemyski ukazał postać św. Jana Pawła II, jako wychowawcy młodego pokolenia. Po wspólnej modlitwie część panelowa odbyła się już w Miejskim Ośrodku Kultury.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję