Reklama

Niedziela Częstochowska

Setna rocznica urodzin bp. Tadeusza Szwagrzyka

W tym roku, dokładnie dzisiaj, przypada 100. rocznica urodzin bp. Tadeusza Szwagrzyka, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej w latach 1964-92.

2023-11-14 11:16

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Szwagrzyk

stulecie urodzin

Archiwum "Niedzieli"

Bp Tadeusz Szwagrzyk

Bp Tadeusz Szwagrzyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tadeusz Szwagrzyk urodził się 14 listopada 1923 r. we wsi Lgota Wielka w parafii Szreniawa w pow. miechowskim. Do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił 17 lutego 1945 r. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1949 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny. Na pierwszą placówkę duszpasterską jako wikariusz został skierowany do parafii w Krzepicach 18 czerwca 1949 r. W tym czasie nauczał także religii w miejscowych szkołach podstawowych oraz w liceum ogólnokształcącym. Formował gorliwie ministrantów, wśród których byli także uczniowie szkół średnich. Z ich grona w przyszłości kilku wstąpiło do stanu kapłańskiego. Po dwóch latach ks. Szwagrzyk został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL. W 1954 r. ukończył pracę doktorską nt. Przechowywanie Najświętszego Sakramentu w świetle przepisów prawno-liturgicznych. Następnie zaczął pełnić obowiązki prefekta w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a 27 marca 1962 r. został mianowany jego wicerektorem.

Gorliwy biskup

Papież Paweł VI mianował go 3 listopada 1964 r. biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Święcenia biskupie odbyły się 7 lutego 1965 r. Konsekrowany został w bazylice katedralnej w Częstochowie przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Współkonsekratorami byli: biskup opolski Franciszek Jop i biskup pomocniczy w Częstochowie Stanisław Czajka. Mottem posługi pasterskiej bp. Szwagrzyka były słowa: Ut unum sint (Aby byli jedno). Biskup Szwagrzyk brał udział w ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II. Uczestniczył również w zjazdach teologicznych w Wiedniu i Rzymie. Zmarł 7 grudnia 1992 r.

Świadectwo Jana Pawła II

Po śmierci bp. Szwagrzyka papież Jan Paweł II napisał: „Odszedł do domu Ojca po zasłużoną nagrodę gorliwy kapłan i pasterz o dobrym sercu, całkowicie oddany Bogu i ludziom, człowiek modlitwy, kochający Chrystusa, Jego Matkę. (...) Przez długie lata służył archidiecezji częstochowskiej jako biskup pomocniczy, jako wykładowca prawa kanonicznego w seminariach, opiekun osób zakonnych i wychowawca alumnów. Kościół częstochowski dziękuje mu dzisiaj za to wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem wielu. W duchu wiary odczytujemy także posługę cierpienia, jaką wypadło mu spełnić w ostatnim okresie życia”.

Reklama

Pozostał w pamięci kapłanów

Biskup Szwagrzyk mocno związany był z Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17, gdzie mieszkał. „Miejsce dla biskupa było skromne, ale ideą, która sprawiała, że mieszkanie było w tym budynku, była sprawa ochrony samego NSD. Biskup pomocniczy był gwarantem istnienia seminarium i jego miejsce było zawarowane koniecznością wyższej rangi dla diecezji” – wspominał na łamach Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś. Były redaktor naczelny tygodnika wspominał go jako „przyjaciela kapłanów” i jako „kapłana cichego”. „Dla nas wszystkich, którzy pracowaliśmy z nim w kurii, bp Tadeusz był człowiekiem z klasą, ogromnej prawości, wewnętrznego usposobienia; cechowały go humor, sympatia i przyjaźń do każdego człowieka” – przypominał ks. Skubiś.

Byli alumni NSD podkreślają, że bp Szwagrzyk był człowiekiem modlitwy. Sam pamiętam, że wielokrotnie widzieliśmy go klęczącego na ostatnim klęczniku w kaplicy seminaryjnej. Tak było w zwykłe dni, ale też podczas niedzielnych dni skupienia, gdy razem z nami adorował Najświętszy Sakrament.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup – przyjaciel kapłanów

Niedziela częstochowska 50/2012, str. 3, 8

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Szwagrzyk

Archiwum Archidiecezji

Bp Tadeusz Szwagrzyk (14. 11. 1923 – 07. 12. 1992)

Bp Tadeusz Szwagrzyk (14. 11. 1923 – 07. 12. 1992)

Wspomnienie o bp. Tadeuszu Szwagrzyku (1923-1992) z racji 20. rocznicy jego śmierci

Aż dziw bierze, że tyle lat upłynęło od czasu, gdy bp Tadeusz był jeszcze profesorem prawa kanonicznego w Częstochowskim Seminarium Duchownym, a także w innych instytutach teologicznych. Pamiętamy go jako cichego profesora, lekko uśmiechniętego, poważnego, spokojnie rozmawiającego ze swoimi wychowankami. Nie zdarzyło się nigdy, żeby na kogokolwiek podniósł głos. Był księdzem cichym i dobrze usposobionym do swoich studentów. Wiedzieliśmy, że ma duże kontakty ze środowiskiem akademickim. Szanowali go klerycy, inni profesorowie. Co do egzaminów, nie sprawiał jakichś nadzwyczajnych kłopotów studentom. Zdawało się egzamin spokojnie, bez nerwów. Wiadomo było jedno, że trzeba się solidnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Ogromny wyciek danych osobowych

2023-11-27 21:32

[ TEMATY ]

dane osobowe

pixabay.com

Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - poinformowała spółka ALAB laboratoria odnosząc się do wycieku wyników badań pacjentów.

W poniedziałek portal zaufanatrzeciastrona.pl poinformował, że do internetu trafiły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek jest skutkiem ataku grupy ransomware. Jak przekazał portal, w sieci znalazły się dane co najmniej kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków, która od roku 2017 do 2023 wykonywali badania medyczne w sieci ALAB laboratoria.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na grudzień: za osoby z niepełnosprawnościami

2023-11-28 17:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W grudniu Franciszek chce zwrócić naszą uwagę na wszystkie osoby z niepełnosprawnościami. W wideo opublikowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy wzywa do pamiętania o nich nie tylko przed Bogiem, ale i w życiu społecznym. Chodzi tu zarówno o instytucje świeckie, jak i kościelne, a wreszcie o każdego z nas.

Ojciec Święty w przedstawieniu intencji na nadchodzący miesiąc zauważa szczególne potrzeby, jakie są często udziałem osób z niepełnosprawnościami. Poniżej prezentujemy całą wypowiedź papieską:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję