Reklama

Niedziela Częstochowska

Klerycy z Rzeszowa mistrzami Polski w tenisie stołowym

Drużyna seminarzystów z Rzeszowa zdobyła mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 25. edycja turnieju odbyła się w dniach 17-18 listopada w hali sportowej Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Rozgrywki o tytuł mistrza Polski odbywały się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W tym roku do mistrzostw zgłosili się klerycy z wyższych seminariów duchownych zakonnych i diecezjalnych z Rzeszowa, Przemyśla, Krakowa i Częstochowy.

W ramach tegorocznych mistrzostw odbył się również turniej mistrzów. Przy okazji jubileuszu równolegle z rozgrywkami seminarzystów przy stołach stanęli kapłani, którzy w minionym ćwierćwieczu zdobywali medale w turnieju.

W turnieju drużynowym na II miejscu znalazło się seminarium Karmelitów Bosych z Krakowa, natomiast na III miejscu uplasowało się seminarium z Przemyśla.

W turnieju indywidualnym I miejsce zajął br. Sylwester Rzepecki (WSD Karmelitów Bosych w Krakowie), II miejsce – Tomasz Trochimiuk (WMSD Częstochowa), natomiast III miejsce – Piotr Lęcznar (WSD Rzeszów).

W turnieju mistrzów I miejsce zajął ks. Piotr Zwoliński z parafii św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach (diecezja sandomierska), II miejsce – br. Marcin Guzik, przełożony postulatu Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Gdańskiej i Prowincji Warszawskiej, natomiast III miejsce – br. dk. Sylwester Rzepecki z WSD Braci Bosych NMP z Góry Karmel. Puchary wręczył im abp Wacław Depo.

– Ogromnie cieszę się, że udało nam się zorganizować w tym roku akademickim te jubileuszowe mistrzostwa. Są one doskonałą okazją do krzewienia u kandydatów do kapłaństwa prawdziwie sportowego ducha. Sport bowiem jest bardzo ważnym wymiarem rozwoju człowieka, integrującym jego ducha i ciało – powiedział ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie.

– Potencjał ukryty w sporcie sprawia również, że jest on czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego i czynnikiem pobudzającym ludzi, by ujawnili swoje najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może im zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym – dodał.

Reklama

Magda Nowak/Niedziela

Ks. Selejdak rozegrał na rozpoczęcie mistrzostw mecz z Januszem Haszczem, legendą częstochowskiego ping-ponga, nauczycielem wychowania fizycznego w seminarium.

Mszy św. na rozpoczęcie mistrzostw w kaplicy Zesłania Ducha Świętego przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski zaznaczył, że zmagania sportowe mają charakter także zmagań duchowych.

– Słowo Boże chce nas uwrażliwić na rozpoznanie czasu przyjścia Boga i zrozumienie własnych zadań – zaznaczył abp Depo i zauważył: – Przywołując słowa św. Jana Pawła II, należy powiedzieć, że istnieje tendencja do pesymistycznego patrzenia na młodych ze względu na wszystkie problemy i słabości, z jakimi zmagają się oni we współczesnym świecie”.

Pierwsze Mistrzostwa Polski WSD w Tenisie Stołowym zorganizowano w 1999 r. z inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby, ówczesnego rektora częstochowskiego seminarium, dr. Wiesława Pięty, wiceprezesa Klubu Uczelnianego AZS WSP Częstochowa, oraz kleryków działających w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego WSD Częstochowa.

Początkowo rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), jednak już IV mistrzostwa w 2002 r. odbyły się w nowo oddanej do użytku hali sportowej przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został powołany w 1998 r. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne jest pierwszą uczelnią duchowną w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum józefologiczne w WSD

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wyższe Seminarium Duchowne

sympozjum józefologiczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Idźcie do Józefa”, to temat sympozjum józefologicznego, które odbyło się 23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in.: klerycy, osoby życia konsekrowanego, katecheci rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Św. Józef przemawia do nas najpełniej przez milczenie. Jest wielkim świętym patronem Kościoła powszechnego. Jest dla każdego z nas przykładem opieki, cierpliwości, cichości, modlitwy, zaufania, wiary oraz posłuszeństwa woli Bożej. Każdy z nas coś z tych przymiotów św. Józefa powinien w swoim życiu realizować – powiedział na początku Eucharystii ks. Selejdak.

CZYTAJ DALEJ

Irlandia błaga bł. Carla Acutisa: rozpal płomień wiary!

2023-11-26 17:08

[ TEMATY ]

bł Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

W Irlandii trwa peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa. Łącząc katolików całej Zielonej Wyspy, pielgrzymka będzie kontynuowana tak długo, aż obejmie wszystkie 26 diecezji. Modlitwom wiernych towarzyszy wspólne pragnienie: aby na nowo wzniecić w Irlandii płomień wiary.

Relikwia pierwszego stopnia, a więc z ciała błogosławionego, nawiedza teraz archidiecezję Dublina, stolicy Republiki Irlandii. Ta niezwykła pielgrzymka rozpoczęła się w czerwcu, od archidiecezji Armagh, w Irlandii Północnej. Relikwia, a mówi się, że jest to kawałek osierdzia, błony otaczającej serce, przybyła do Irlandii z Sanktuarium Ogołocenia w Asyżu. To tam przechowywane i wystawiane są szczątki bł. Carla. Relikwii towarzyszy prałat Anthony Figueiredo, szef działu relacji międzynarodowych diecezji Asyżu, a miejscem, z którego relikwia wyrusza do dublińskich kościołów jest franciszkański klasztor kapucynów. W niedzielę Chrystusa Króla relikwia nawiedziła kościół pw. Świętego Odkupiciela, w mieście Bray. Mszę Świętą odprawił tam abp Dermot Farrell. Była też w dublińskiej parafii Świętej Rodziny, a 27 listopada dotrze do parafii pw. św. Kevina i św. Kiliana w Kilnamanagh-Castleview.

CZYTAJ DALEJ

Minister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-11-28 15:55

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.

Przypomniał, że w 2024 r. odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie. "Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób noże wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję