Reklama

Niedziela Częstochowska

I Konferencja Ogólnopolska „Działalność bp. Teodora Kubiny w latach 1945-51”

W ramach przygotowań do jubileuszu 100-lecia archidiecezji częstochowskiej 18 listopada w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się I Konferencja Ogólnopolska „Działalność bp. Teodora Kubiny w latach 1945-51”.

2023-11-18 17:47

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

konferencja

WMSD

bp Teodor Kubina

Maciej Orman/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie zainaugurowało cykl ogólnopolskich konferencji naukowych nt. „Biskupi częstochowscy w Polsce «ludowej»” pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

– Myślę, że jest to bardzo ważny etap naszego przygotowania do dobrego i głębokiego przeżycia jubileuszu 100-lecia archidiecezji – ocenił hierarcha w rozmowie z „Niedzielą”. Zwrócił również uwagę, że przed objęciem diecezji częstochowskiej ks. Kubina był proboszczem na Śląsku, w Kołobrzegu, a także w Berlinie. – Tym bardziej widzimy jego powiązania między Polską a Europą. Był Europejczykiem w pełnym znaczeniu tego słowa, dlatego dzisiaj trzeba przywoływać jego postać, ponieważ należy pamiętać o swoich korzeniach, z których się wyrasta, po to, żeby przekazać przyszłym pokoleniom niezmienne wartości, którymi są Chrystus, Jego Ewangelia i Kościół – podkreślił abp Depo.

Ks. dr Paweł Kostrzewski, archiwariusz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, zaznaczył, że celem konferencji jest przybliżenie postaci pasterzy częstochowskich przez podejmowanie tematów, które do tej pory były mało eksplorowane, aby w ten sposób budować tożsamość archidiecezji i podejmować odpowiedzialność za losy współczesnego Kościoła. – Nie można być odpowiedzialnym za coś ani nie można kochać czegoś, czego się nie zna. Poprzez przybliżanie historii chcemy poznawać nasz Kościół i czuć się odpowiedzialnym za jego losy dzisiaj i jutro – powiedział.

Ks. Kostrzewski wskazał na bardzo trudną rzeczywistość społeczno-polityczną, z którą musiał się mierzyć pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina. Przypomniał o ogromnych stratach personalnych i materialnych, jakie Kościół częstochowski poniósł w okresie okupacji niemieckiej.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan podkreślił, że priorytetem bp. Kubiny w pierwszych miesiącach po zakończeniu okupacji było stworzenie Kościołowi możliwości prowadzenia działań duszpasterskich. – Robił wszystko, żeby relacje z władzami państwowymi i miejskimi w Częstochowie były takie, aby ta działalność była możliwa. Niestety, szybko się okazało, że celem władz komunistycznych jest walka z Kościołem, zmarginalizowanie jego roli do działalności wyłącznie religijnej – przypomniał ks. Kostrzewski.

Reklama

Dodał, że bp Kubina musiał się zmierzyć m.in.: z aresztowaniami księży pod pretekstem współpracy z organizacjami antykomunistycznymi, z problemem przejęcia Caritas przez władze państwowe oraz z działaniami dezintegrującymi Kościół w postaci tworzenia ruchu księży patriotów.

Maciej Orman/Niedziela

Dr hab. Jarosław Durka z UK w Kaliszu omówił temat: „Relacje państwo-Kościół w latach 1945-51”. Dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW, przedstawił, jak wyglądała służba bp. Teodora Kubiny wobec episkopatu Polski w tym samym okresie. Tematem wystąpienia dr. hab. Ryszarda Gryza, prof. UJK w Kielcach, była postawa bp. Kubiny wobec pogromu kieleckiego. Ks. dr Jacek Kapuściński z Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej omówił posługę bp. Kubiny dla diecezji częstochowskiej w latach 1945-51, a ks. dr Paweł Kostrzewski z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie wygłosił wykład nt. „Biskup Teodor Kubina wobec rzeczywistości polityczno-społecznej”.

Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji była promocja książki pt. „Biskup Teodor Kubina (1880 – 1951). Listy pasterskie – orędzia – odezwy” autorstwa ks. dr. hab. Mariana Dudy, emerytowanego profesora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, oraz wystawa okolicznościowa pt. „Bp Teodor Kubina (1880 – 1951) i jego czasy”, przygotowana przez ks. Bogdana Blajera, dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny.

Maciej Orman/Niedziela

Konferencję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Depo w seminaryjnej kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Hierarcha celebrował Eucharystię w pektorale (ozdobnym krzyżu noszonym na piersi), który nosili biskupi częstochowscy, poczynając od bp. Kubiny. W krzyżu umieszczone zostały relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika, oraz św. Teodora, męczennika, patrona bp. Kubiny.

Reklama

Kolejna konferencja zaplanowana jest na wiosnę 2024 r. Będzie poświęcona bp. Zdzisławowi Golińskiemu.

Więcej w nr. 48 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 26 listopada.

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukazał się pierwszy przewodnik częstochowskiego kirkutu

[ TEMATY ]

Częstochowa

Żydzi

kirkut

pl.wikipedia.org

„Cmentarz żydowski w Częstochowie”- to tytuł publikacji, której pierwszy tom został zaprezentowany wieczorem 5 grudnia w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Autorem pierwszego w historii Częstochowy przewodnika biograficznego częstochowskiego kirkutu jest Wiesław Paszkowski - historyk z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, badacz dziejów społeczności żydowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polityczne gry wokół handlu w niedziele

2023-11-27 13:32

[ TEMATY ]

handel w Niedzielę

Alexas_Fotos/pixabay.com

Wciąż nie wiadomo, czy w związku z tym, że tegoroczna Wigilia przypada w niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Za takim rozwiązaniem opowiada się obecny rząd. Tymczasem przedwyborcze deklaracje Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy szły w kierunku systemowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Warto zauważyć, że zakaz lub ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje w wielu państwach europejskich.

“Dajcie ludziom w niedzielę odpocząć”

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: Prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb

2023-11-28 15:22

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - podała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie o biedzie. Wraz z raportem powstało też badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość. Szlachetna Paczka jest jednym z największych w Polsce projektów społecznych.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. "W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” - napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję