Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: odbyła się 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

– Fundamentem formacji jest prawda o Zmartwychwstaniu i modlitwa – przypomniał członkom Klubów Inteligencji Katolickiej ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i kapelan częstochowskiego KIK-u, który przewodniczył 18 listopada Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z okazji 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej.

2023-11-18 20:30

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Klub Inteligencji Katolickiej

@JasnaGoraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasną Górę przybyli przedstawiciele KIK-ów ze Szczecina, z Wrocławia, Torunia, Opola, Katowic, Zabrza, Poznania, Myślenic i Częstochowy.

Na początku homilii ks. Frukacz zacytował słowa św. Augustyna, który w swoich „Wyznaniach” zwrócił się do Boga: „Twoje księgi mnie wychowały”. – Bóg przez swoje słowo ciągle nas wychowuje. Aby odpowiedzieć życiem na pytanie Jezusa, „czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”, musimy poddać się temu Bożemu wychowaniu – powiedział.

– W Księdze Mądrości, w medytacji o nocy paschalnej, odnajdujemy prawdę, o której pisał w swoich notatkach osobistych św. Jan Paweł II, że chrześcijanin żyje tajemnicą paschalną. Żyjemy i pracujemy po to, aby kiedyś zmartwychwstać. W pierwszym czytaniu znajdujemy opis paschalnej nocy, podczas której Bóg wyprowadził lud z niewoli egipskiej i przeprowadził przez Morze Czerwone. Takich przejść w dziejach naszego narodu było wiele – wyjaśnił ks. Frukacz.

– Bardzo ważna jest noc paschalna w wychowaniu człowieka dzisiaj – dodał redaktor „Niedzieli”.

Kapłan przypomniał, że w Biblii Aramejskiej jest poemat o czterech nocach paschalnych w dziejach świata. – Pierwsza noc to stworzenie świata, druga to objawienie się Boga Abrahamowi i ofiara z syna Izaaka, trzecia to nocy wyjścia z niewoli egipskiej, czwarta to noc przyjścia Mesjasza – podkreślił.

@JasnaGoraNews

Wskazał, że pierwszym fundamentem formacji członków Klubu Inteligencji Katolickiej to życie prawdą o zmartwychwstaniu, a drugim fundamentem jest modlitwa. – Jezus sam wielokrotnie na kartach Ewangelii daje nam przykład modlitwy, sam udaje się na modlitwę nocną w samotności. Dlatego modlitwa nie powinna być traktowana jedynie jako obowiązek, to powinien być wyraz naszej miłości do Boga. To ma być miłość nieustająca, nawet taka, która naprzykrza się Bogu – kontynuował.

– Trzeba nosić w sobie pragnienie Boga. Tak jak uczył się Augustyn: „Twoje pragnienie jest twoją modlitwą” – zachęcił.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” zacytował również myśli Ojców Pustyni. – Starcy mówili: „Modlitwa jest zwierciadłem mnicha”. Modlitwa powinna być zwierciadłem chrześcijanina. W tym zwierciadle powinniśmy przyglądać się naszemu życiu. Znajdujemy u Ojców Pustyni jeszcze inną myśl: Starzec powiedział: „Jeśli mnich modli się tylko wtedy, gdy staje do modlitwy, to nigdy się nie modli”. Modlitwa to stałe pragnienie Boga – podkreślił.

Kapłan zacytował również słowa Benedykta XVI, że „modlitwa jest językiem nadziei”. – Często nadziei szukamy w świecie, a trzeba wrócić do serca, gdzie znajdziemy Boga. Mamy tak żyć jak św. Paweł, pustelnik, o którym napisał św. Hieronim, że „zachował na sobie szatę Chrystusa” – przypomniał.

– Człowiek to istota, która się modli, ale takiej definicji człowieka nie znajdziemy w książkach do socjologii – podsumował kapelan częstochowskiego KIK-u.

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie grupy KIK-ów pomodliły się i złożyły kwiaty.

@JasnaGoraNews

Następnie w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady. Ks. Mariusz Frukacz podjął refleksję nt. „Synod biskupów. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. 

– Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Pojęcie Kościół synodalny nie jest przymiotem Kościoła wpisanym do Credo. W pojęciu Kościoła synodalnego chodzi bardzo o praktykę duszpasterską Kościoła – wyjaśnił.

Prelegent zacytował również słowa abp. Stanisława Gądeckiego: „Uzasadnione staje się pytanie o relację między Kościołem katolickim a tak rozumianym Kościołem synodalnym: czy w tej propozycji reformy mamy do czynienia z ciągłością czy zerwaniem?”. 

– Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne. Nie może w różnych krajach być wypowiadane w odmienny sposób, dlatego że od tego zależy powszechność Kościoła – cytował abp. Gądeckiego.

Reklama

Prelegent zaznaczył, że niektóre tematy synodalne dotyczyły kwestii takich jak: synodalność Kościoła, kolonizacja ideologiczna, rzekoma niewystarczalność antropologii biblijnej, rola pasterza w Kościele, celibat kapłański, święcenia kobiet, synodalność, demokracja, gender i LGBT+. – Niektórzy traktują teorię gender jako świecką formę prawdy objawionej. A w rzeczywistości teorie kulturowo skonstruowanego gender i płynności płci stoją w jawnej sprzeczności z Objawieniem – powiedział za abp. Gądeckim.

Ks. Frukacz zaznaczył, że również świecki delegat na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka podkreślił, że jego zdaniem, synteza końcowa z sesji rzymskiej synodu jest złożona i odzwierciedla wiele napięć. – Na synodzie było widać różnice w sposobach rozpoznawania i rozwiązywania problemów, jednak oczekiwania Kościołów z Europy Zachodniej mają się nijak do potrzeb Kościołów w innych częściach świata, takich jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa – cytował prof. Bańkę.

Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że 43-stronicowy dokument pt. „Kościół synodalny na drodze misyjnej” został przekazany wszystkim uczestnikom pierwszego etapu synodalnego i właśnie on ma się stać przedmiotem refleksji każdej konferencji episkopatów świata.

Następnie Anna Dorota Władyczka i dr Antoni Winiarski poprowadzili warsztat wokalno-akustyczny, którego hasłem były słowa: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. 

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa. Teksty rozważań przygotował Andrzej Bering z KIK-u szczecińskiego.

@JasnaGoraNews

Kluby Inteligencji Katolickiej to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi powołały w 1989 r. "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i we Wrocławiu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

Reklama

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie nauczania społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym i kulturalnym.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK i Ireny Makłowicz, pierwszego prezesa częstochowskiego KIK. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – o świcie wyruszyła z Helu najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy 37. Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki dotrą do celu 12 sierpnia. Każdego dnia około 200-osobowa grupa pątników będzie pokonywać średnio 35 km.

Na Jasna Górę zmierza kilka rodzin, młodzież, osoby w średni wieku i starsi. "Idzie kilka rodzin z bardzo małymi dziećmi, które przemierzają szlak w wózkach" - mówi KAI ks. Robert Jahns, dyrektor pielgrzymki. Najmłodsza pątniczka, Julia, liczy niespełna rok, zaś najstarszy pielgrzym skończył 76 lat.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W służbie Polsce

2023-11-28 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 podczas konferencji prasowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki oficjalnie przedstawił nowego dyrektora łódzkiego Oddziału IPN Karola Piskorskiego.

CZYTAJ DALEJ

Minister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego

2023-11-28 15:55

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.

Przypomniał, że w 2024 r. odbędzie się szczyt NATO w Waszyngtonie. "Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób noże wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję