W rozmowie z KAI bp Dziuba zauważył, że sprawa przygotowań Kongresu Eucharystycznego w Quito trafiła do świadomości społecznej z chwilą kiedy Ojciec Święty we wrześniu 2021 roku w Budapeszcie zapowiedział miejsce kolejnego Kongresu. Jego hasłem są słowa: „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Więcej informacji pojawiło się po pierwszym posiedzeniu plenarnym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i delegatów krajowych, które miało miejsce 10 maja b.r. w Quito, stolicy Ekwadoru. „Dokonaliśmy już przekładu dokumentu roboczego Kongresu z pomocą Franciszkanów, którzy pracują w Ekwadorze. W oryginale został on napisany w języku hiszpańskim, ale w jego wersji ekwadorskiej, która różni się trochę od języka hiszpańskiego i dzięki staraniom Konferencji Episkopatu Polski ma być ten dokument wydrukowany w formie papierowej, ma być też dostępny na stronie KEP. Będzie wersja Polska dostępna także obok innych wersji językowych na stronie Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych” - zapowiedział biskup Dziuba.
Ponieważ Ekwador leży bardzo daleko od Polski trudno spodziewać się bardzo licznego udziału Polaków. Na razie zgłosiło się trzech księży biskupów oraz siedmiu innych kapłanów. Zapisy oficjalne rozpoczną się 31 stycznia 2024 roku na stronie https://www.iec2024.ec/en. Oczywiście możliwości noclegu są bardzo różne i od tego też będzie zależała cena pobytu na miejscu.
Delegat KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne przypomniał, że w Quito pracują od 1995 roku polscy franciszkanie z prowincji gdańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu