Reklama

Niedziela Częstochowska

Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli”

– W życiu chrześcijanina bardzo ważne jest dzielenie się doświadczeniem Boga – mówił ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stały publicysta „Niedzieli”, który w dniach 5-7 grudnia poprowadził rekolekcje adwentowe dla pracowników redakcji. 

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach wzięli udział również członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, z prezes Marią Banaszkiewicz.

Rekolekcjonista przypomniał, że „oczy wiary pozwalają nam dostrzec więcej niż nasze ludzkie oczy”. – Adwent to krok w dojrzewaniu do życia wiecznego. Bóg jest bliski i czuły. Liturgia i jej piękno daje nam doświadczenie Boga – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mieć wiarę to odkrywać, co Bóg czyni dla mnie – podkreślił i przestrzegał przed pokusą samozadowolenia i wiarą na wszelki wypadek.

Kapłan zaznaczył, że „Bóg jest miłośnikiem wolności i nikogo nie przyciąga do siebie na siłę. Bóg nas zaprasza”.

Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę na cnotę roztropności. – Roztropność to inne imię mądrości. To zdolność postawienia sobie celu i wybór właściwych dróg. Miarą ewangelicznej roztropności jest miłość do królestwa Bożego – kontynuował.

Rekolekcjonista przypomniał o powszechnym powołaniu do świętości. Zacytował myśl św. Josemarii Escrivy de Balaguera z książki „Bruzda”: „Nie wszyscy mogą stać się bogaci, mądrzy, sławni… Natomiast wszyscy — tak, wszyscy — jesteśmy powołani, aby być świętymi”.

– Trzeba nasze życie widzieć oczami Jezusa i być posłusznymi Jego słowu – wskazał.

W jednej z nauk rekolekcyjnych mówił o konieczności wyciszenia. – Musimy popatrzeć na siebie w świetle wiary. Popatrzeć na siebie oczami Jezusa. On jest dla nas lustrem. Ważne jest, żeby zobaczyć w oczach Jezusa to, jakim jestem człowiekiem i że jestem człowiekiem, który ma potrzeby duchowe – powiedział i za bł. ks. Jerzym Popiełuszki i  dodał: – Człowiek na kolanach ma być przed Bogiem. 

– Ciągle musimy pogłębiać więź z Bogiem. Utożsamiać się z Chrystusem, być Chrystusowym. We wzroku Jezusa jest pytanie: czy kochasz Mnie? Bóg ciągle wierzy we mnie. Dlatego warto być chrześcijaninem i codziennie słuchać Pana Boga, iść drogą razem z Jezusem – nauczał.

Reklama

Ksiądz Lekan wskazał również na wymiar wspólnotowy życia ludzkiego. – Potrzebujemy siebie nawzajem. Musimy spojrzeć wokół siebie. Nikt z nas nie zbawia się samotnie. Powinniśmy innych widzieć jako towarzyszy tej samej drogi. Wzajemne obdarowanie to doświadczenie Kościoła. Wspólnie uczymy się miłości do Kościoła, który bardzo potrzebuje naszej miłości. Moja osobista relacja z Jezusem nie jest tylko dla mnie, jest odpowiedzialnością za Kościół. Kocham Kościół, bo Jezus Go miłuje. Kocham Kościół, bo widzę w Nim bezmiar świętości – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie rekolekcji Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, który podziękował rekolekcjoniście za to, że jako dogmatyk mówił o wierze prostym przekazem, ale pełnym treści.

W homilii ks. Lekan pytał, czym jest Adwent dla mnie. – Motywem oczekiwania na Pana jest miłość. Również jest to tęsknota w sercu, tęsknota, by się spotkać – powiedział.

– Czy tęsknię za moim Bogiem? On tęskni za nami – dodał.

Wskazał, jak ważne jest budowanie życia na solidnym fundamencie. – To oznacza wchodzenie każdego dnia na ścieżkę świętości. Trzeba przyjąć Jego dar – słowo prawdy i oprzeć całe życie na tym słowie, dać odpowiedź w konkrecie życia. Musimy budować nasze życie na tęsknocie za Bogiem – zachęcił.

Maciej Orman/Niedziela

Przestrzegał przed światem, który nam oferuje mentalność budowania życia bez fundamentów. – Wszystko jest wtedy tylko towarem do czasu ukończenia gwarancji. Wówczas w małżeństwie zamiast strać się naprawić to, co się zepsuło, to po prostu rozstajemy się, bo skończyła się gwarancja. Prawdziwa mądrość to wybór Boga jako fundamentu. Trzeba mieć dalekowzroczność i być przygotowanym na burze – nauczał ks. Lekan.

Na zakończenie zapytał, jaka jest rola mediów katolickich w świecie. – Nie chodzi o to, żeby się ludziom przypodobać, ale dawać fundament. Umieć się zachować jak św. Ambroży z Mediolanu, dla którego wszystkim był Chrystus. Trzeba być wiernym Bożej prawdzie – podkreślił i powiedział za św. Ambrożym z Mediolanu: „To, co mówisz, niech będzie pełne treści”.

2023-12-08 12:02

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy beatyfikacja ks. Franciszka Blachnickiego? - bp Adam Wodarczyk wyjaśnia

2024-02-29 12:36

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Franciszek Blachnicki

Pełny blask sł. Bożego Franciszka Blachnickiego rozbłyśnie. Przyjdzie w momencie, gdy Opatrzność Boża uzna, że jest to potrzebne. Być może jest to właśnie ten czas - powiedział bp Adam Wodarczyk. Postulator procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, w rozmowie z KAI, wyjaśnił kiedy wierni mogą się spodziewać beatyfikacji, a być może i kanonizacji, założyciela Ruchu Światło-Życie.

W kwietniu 2020 roku podjęto na nowo śledztwo prokuratorskie prowadzone w sprawie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Po trzech latach postępowania szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski ocenił, że śmierć kapłana "nastąpiła na skutek zabójstwa, poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych". Informacja o tym jest istotna dla toczącego się od 9 grudnia 1995 r. procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło Życie. Prowadzona procedura, była ukierunkowana na udowodnienie heroiczności cnót ks. Blachnickiego, a więc o wyniesienie go na ołtarze jako świętego wyznawcy, jednak do zakończenia sprawy potrzebny jest cud za wstawiennictwem Sługi Bożego, którego jak dotąd nie odnotowano. Cud nie jest natomiast wymagany, gdy proces beatyfikacyjny prowadzi się pod kątem męczeństwa. Czy możliwa jest zatem zmiana sposobu prowadzenia procesu beatyfikacyjnego?

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Miejsce rozwijania talentów

2024-03-04 16:27

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

materiały organizatora

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” to miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swój potencjał

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” to miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swój potencjał

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” działający przy Caritas diecezjalnej zaprasza na marcowe zajęcia!

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas diecezjalnej zaprasza najmłodszych do Klubu Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach”. W jego ramach odbywają się zajęcia z elementami arteterapii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję