Reklama

Niedziela Świdnicka

Orszaki Trzech Króli 2024 w diecezji świdnickiej [zapowiedź]

6 stycznia 2024 roku, ulicami 20 miejscowości diecezji świdnickiej przejdą Orszaki Trzech Króli zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. 

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

diecezja świdnicka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W Świdnicy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po raz dwunasty

W Świdnicy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po raz dwunasty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej prezentujemy szczegóły tegorocznych oficjalnie zgłoszonych Orszaków z terenu diecezji świdnickiej. Jeżeli gdzieś odbywają się inne podobne wydarzania zachęcamy do dzielenia się z nami informacjami, a w dniu Orszaku zapraszamy do przesyłania nam zdjęć na adres: swidnica@niedziela.pl

1. BARDO - Początek godz. 14.30 ul. Kolejowa na wysokości kamiennego mostu. Tuż po Orszaku o godz. 15.30 w bardzkiej bazylice odbędzie się koncert zespołu dziecięcego "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. BIELAWA - Start o godz. 14.00 przy grocie Matki Bożej przy kościele Wniebowzięcia NMP.

3. BOLKÓW - Po Mszy św. o godz. 12.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej, przemarsz z Dzieciątkiem Jezus wokół Rynku.

4. DOBROMIERZ - Orszak wyruszy z dwóch miejsc: z kościoła św. Michała Archanioła (mieszkańcy Dobromierza, Pietrzykowa i Bronówka) oraz na wysokości Przychodni (mieszkańcy Jugowej, Szymanowa, Siodłkowic, Serwinowa, Jaskulina, Bronowa). Orszaki połączą się na Placu Wolności, by wspólnie przejść do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odbędzie się przedstawienie i uroczysta Msza święta.

5. GŁUSZYCA - Msza święta godz. 12. Przemarsz Orszaku godz. 13.Zakończenie przy urzędzie miejskim w Głuszycy godz. 14.

6. GÓRA IGLICZNA - Wyjście z Wilkanowa spod domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa - Wilkanów 181- o godz. 10.00. Spotkanie na parkingu przy krzyżu. Wyjście z Międzygórza z kościoła św. Józefa, około godz. 10.00. Wyjście z Marianówki po Mszy św. około godz. 10.40. Msza św. w Sanktuarium o godz. 12.00. Po Mszy św. ognisko, zupa z kotła, bigos, ciasto!

7. JAROSZÓW - Wymarsz Orszaku nastąpi o godz. 13:00, po zakończeniu Mszy św., która rozpocznie się o godz. 12:00 w miejscowym kościele. Po zakończeniu przemarszu organizatorzy przewidzieli koncert kolęd, ciepły poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami na strój orszakowy (kategorie: indywidualna i rodzinna).

Reklama

8. JUGÓW - Start o godzinie 11:00. Miejsce spotkania to teren Nadleśnictwa Jugów - ul. Główna 149.

9. LĄDEK - ZDRÓJ - Początek godz. 11.30. Miejsce rozpoczęcia Orszaku: Centrum Kultury i Rekreacji, pl. Staromłyński 5 Uroczysta. Msza Święta w kościele Narodzenia NMP o godz. 12.00.

10. ŁAGIEWNIKI - Orszak rozpocznie się o godz. 11:00 Mszą św. w kościele św. Józefa, a po Eucharystii nastąpi przemarsz z kościoła do "Muszelki Koncertowej".

11. MOKRZESZÓW - Zbiórka o godz. 10.15 pod marketem Dino. Rozdanie koron, balonów i chorągiewek, jasełka w wykonaniu uczniów ósmej klasy, po czym przemarsz wraz z królami do kościoła i Msza św. Na orszaku dzieci, które wykonały najciekawsze szopki bożonarodzeniowe otrzymają vouchery do kina. Na orszak ubieramy się w kolorach: czerwonym, zielonym lub niebieskim. Wybierzemy rodzinę, która najbardziej jednolicie zaprezentuje się w jednym z tych kolorów.

12. NOWA RUDA - SŁUPIEC - Początek godz. 11.00 plac przed marketem "Bricomarché".

13. PIŁAWA GÓRNA - Korony i śpiewniki będą rozdawane ok. godz. 11.30 po Mszy św. przed kościołem św. Marcina. Na ul. Sienkiewicza przy schodach do świątyni będzie się formować czoło Orszaku ze sztandarami, postaciami trzech królów i Świętej Rodziny. Przemarsz ulicą Sienkiewicza, a następnie Fabryczną, Piastowską by przejść Placem Piastów Śląskich i powrót do kościoła do stajenki Bożego Narodzenia, aby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus.

14. SOKOŁOWSKO - Start Orszaku o godz. 12, po Mszy o godz. 11. w kościele Matki Bożej Królowej Świata.

15. STRZEGOM - Wydarzenie rozpocznie się około godziny 13.00, bezpośrednio po Mszy świętej w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Następnie Orszak przejdzie do rynku Rynku, a następnie ulicami Paderewskiego, Bankową i Kościuszki i z powrotem do kościoła. O godz. 14:00 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Scholi Ojca Pio, który będzie miał miejsce w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" zlokalizowanym w starym, pochodzącym z 1720 r. budynku poklasztornym przy ulicy T. Kościuszki 2.

Reklama

16. ŚWIDNICA - Świdniczanie wyruszą z Orszakiem o godzinie 14.00, po Mszy św. w katedrze o 13.00 pod przewodnictwem bp Marka Mendyka. Korowód poprowadzą trzej królowie z osiołkami. Uczestnicy przejdą z placu św. Jana Pawła II na Rynek, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

17. ŚWIEBODZICE - Orszak wyruszy o godzinie 13.00 z Rynku i przejdzie ulicami miasta do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie uczniowie z lokalnych szkół zaprezentują jasełka.

18. WALIM - Start Orszaku godz. 11.40 sprzed kościoła św. Barbary. Następnie wierni ze śpiewem na ustach przejdą do kościoła św. Jadwigi. O 12.00 Msza św., a po Eucharystii odbędzie się wspólne kolędowanie prowadzone przez parafialną Diakonię muzyczną.

19. WAŁBRZYCH - Orszak wyruszy spod Kolegiaty Wałbrzyskiej przy ul. Moniuszki około godz. 12.00, po Mszy św. o godz. 11.00. Orszak przejdzie ulicami: Moniuszki, Rynek, Gdańska, pl. Magistracki, Słowackiego, Wajdy. Finał w Amfiteatrze przy pl. Teatralnym.

20. ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - Orszak wyruszy o godz. 13.00 z placu przy kościele św. Anny. Zakończenie Orszaku na sali widowiskowej Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki. Następnie występ Zespołu GENNESARET z Piskorzowa. 

2024-01-02 13:58

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: każdego dnia brońmy wartości naturalnych, kulturowych i religijnych

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„W uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dniu Świętości Życia warto przypomnieć o konieczności ochrony w dzisiejszym świecie i naszej Ojczyźnie wartości naturalnych, kulturowych i religijnych. Każdego dnia brońmy tych wartości” – mówił Biskup Ignacy Dec. Biskup świdnicki 25 marca, w ramach cyklicznych audycji proponowanych przez Radio Maryja, wygłosił dla słuchaczy katechezę o zagrożeniach wartości naturalnych, kulturowych i religijnych.

Odnosząc się do zagrożeń, jakie trwają w dzisiejszym świecie nie omijając Polski, bp Dec wskazał na agresję na życie i na rodzinę, na agresję - na prawdę, dobro i piękno oraz agresję na chrześcijaństwo. „W szczególnym dniu, gdy z całym Kościołem modlimy się o szacunek i miłość do poczętego życia, należy wskazać na agresję na ludzkie życie, zwłaszcza w jego pierwszej i ostatniej fazie, a więc w okresie prenatalnym i terminalnym. Ciągle nie ma całkowitego prawnego zabezpieczenia ludzkiego życia przed urodzeniem i przed nadchodzącą śmiercią. Trwa walka cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. W większości krajów świata - dopiero, co poczęte ludzkie życie może być zniszczone decyzją kobiety, która je nosi w sobie. Zagrożenie życia prenatalnego ogromnie wzrosło w końcowym stuleciu drugiego tysiąclecia, głównie za sprawą ustrojów totalitarnych. Przyczyniła się do tego też antyhumanistyczna propaganda, dyktowana podstępnymi racjami konsumpcjonizmu i wygodnictwa. Ujawniane statystyki dokonywanych sztucznych poronień zaczęły niepokoić nawet ludzi niewierzących. Kościół na to zjawisko nie pozostał obojętny. Podjął zdecydowaną obronę życia nienarodzonych i w ogóle obronę życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Szczególnym obrońcą ludzkiego życia w naszych czasach był św. Jan Paweł II” – mówił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję