Reklama

Przystanek Nowa Ewangelizacja

Ewangelizacja Miast 2012, Ewangelizacyjne spływy kajakowe, „Mobilna parafia”, „Każdy tata czyta dzieciom”, Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji, Ewangelizacja parafii wiejskich, Ewangelizacja nadmorska, Ewangelizacja Bieszczad, Muzyka w służbie Nowej Ewangelizacji - to dzieła i wspaniałe pomysły prezentowane na kongresie w Kostrzynie w ramach nowej ewangelizacji

Niedziela Ogólnopolska 33/2012, str. 8-9

Ks. Adrian Put

Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła

Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w Kostrzynie nad Odrą na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Miejsce kongresu było nieprzypadkowe. To w tym mieście od kilku lat odbywa się ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Na kongres zgłosiło się ponad tysiąc ewangelizatorów z całej Polski. Rozmawiali o sposobach nowej ewangelizacji, czyli jak dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny do ludzi żyjących w coraz bardziej zdechrystianizowanym świecie. Wielu z nich zostało po kongresie, aby w ramach Przystanku Jezus świadczyć o żywym Bogu ludziom przybyłym na Przystanek Woodstock.

Nowe - zapał, metody i środki wyrazu

Szczególnym gościem kongresu był abp Rino Fisichella - prefekt Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Arcybiskup wygłosił konferencję na temat „Czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła”. - Od czasu swojej homilii w Nowej Hucie, w czerwcu 1979 r., gdzie po raz pierwszy użył terminu „nowa ewangelizacja”, Jan Paweł II przez 26 lat uczył nas, jak ważne jest zrozumienie znaczenia „nowego zapału”, „nowych metod” oraz „nowych środków wyrazu” - mówił abp Fisichella. - Nowa ewangelizacja nie jest czymś alternatywnym czy równoległym do tego, co Kościół zawsze robił w ciągu dwudziestu wieków swojej historii. Nowa ewangelizacja oznacza inny sposób realizowania tego samego, identycznego i niezmiennego przykazania Jezusa dla Kościoła, aby ten niósł do wszystkich Jego Ewangelię. To głoszenie Osoby Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który poprzez misterium swojej śmierci i zmartwychwstania odkupił świat, otwierając tym wszystkim, którzy w Niego uwierzą, bramę do życia wiecznego. Jest to czas nowej i dojrzałej obrony, apologii naszej wiary, aby dać nadzieję dzisiejszemu światu. Jesteśmy wezwani do potwierdzania z przekonaniem konieczności „uzasadnienia” wiary (por. 1 P 3, 15), wiedząc, że trzeba to czynić z „łagodnością, bojaźnią Bożą i czystym sumieniem” (por. 1 P 3, 16). Odwołanie się do tych trzech określeń ma swoją wartość programową. Realizowane przez wierzących ukazywanie i głoszenie nadziei, która jest w nas, nie może uciekać się do arogancji ani dumy czy w pewnym sensie poczucia wyższości nad innymi - tłumaczył abp Fisichella.
Podczas kongresu m.in. próbował znaleźć odpowiedź na pytanie o stan Kościoła w Polsce. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzielili się zaproszeni goście, wśród nich: ks. prof. Witold Zdaniewicz, dr Tomasz Żukowski, prof. Jacek Kurzępa, Andrzej Sionek. Wyemitowano także wypowiedź prof. Jana Grosfelda. Na temat sytuacji polskiego Kościoła głos zabrali również: bp Grzegorz Ryś, bp Edward Dajczak, bp Wojciech Polak i bp Tadeusz Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszyscy jesteśmy zaproszeni

Głos biskupów na temat nowej ewangelizacji pojawiał się w wielu punktach. - Nowa ewangelizacja to przekazywanie Dobrej Nowiny, posługując się nowym językiem, uwzględniając nowe sytuacje, wskazując na podmioty, które powinny być obecne w tym dziele. Należy pamiętać, że w nowej ewangelizacji musi też być nowy człowiek, który dostrzega potrzebę nieustannego kształtowania w sobie dojrzałej wiary. Człowiek, który pragnie od samego początku pielęgnować w sobie miłość do Boga, drugiego człowieka i świata. Z takiej postawy rodzi się nowy zapał do głoszenia Ewangelii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do dzieła nowej ewangelizacji - wyjaśniał biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Zaś biskup opolski Andrzej Czaja, omawiając perspektywy dla nowej ewangelizacji, nauczał: - Istnieje ogromna rzesza ludzi w naszym kraju, do których powinniśmy dotrzeć. Sami pasterze sobie z tym nie poradzą. Muszą zaprosić do dzieła nowej ewangelizacji z wielką ufnością i szacunkiem osoby konsekrowane oraz wszystkich wiernych świeckich, którzy przylgnęli do Jezusa. To wielkie dzieło domaga się wielu zmian. Najpierw chodzi o wielką przemianę mentalną w samych pasterzach. Trzeba rzetelnej formacji aż po ewangelizację wielu kapłanów. Potrzeba przygotować wielu kapłanów do tego dzieła. I potrzeba rozesłać wielu przygotowanych ewangelizatorów, którzy kapłanami nie są - zaznaczył bp Czaja.

Reklama

Propozycje z różnych stron

Kongres był także okazją do wysłuchania nauk rekolekcyjnych głoszonych przez ojców Enrique Porcu i Antonello Cadeddu z Brazylii. Są oni włoskimi kapłanami, którzy w latach 90., poruszeni ideą Bożego Miłosierdzia, wyjechali do Săo Paulo, aby służyć najbiedniejszym mieszkańcom. Ojcowie Enrique oraz Antonello są także inicjatorami wspólnot „Przymierze Miłosierdzia”. Obaj głosili konferencje rekolekcyjne oraz nabożeństwa, które przygotowywały do posługi na Przystanku Jezus.
Ciekawą formą zapoznania się z nowymi propozycjami ewangelizacyjnymi były warsztaty prowadzone przez przedstawicieli różnych inicjatyw apostolskich. Podczas kongresu zaprezentowano takie dzieła, jak: Ewangelizacja Miast 2012, Ewangelizacyjne spływy kajakowe, „Mobilna parafia” - propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrz parafii, „Każdy tata czyta dzieciom” - kampania na rzecz uaktywnienia ojców w ewangelizacyjnym przekazie wiary, Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji, Ewangelizacja parafii wiejskich, Ewangelizacja nadmorska, Ewangelizacja Bieszczad, Muzyka w służbie Nowej Ewangelizacji. Jednym z prowadzących zajęcia był Krzysztof Najdowski - twórca programu Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. - Akademia skierowana jest do osób, które chcą coś wnosić w życie Kościoła, narodu, społeczeństwa; czują, że są liderami, ale potrzebują narzędzi; podejmują różne inicjatywy i chcą rozwijać swoje umiejętności. Akademia jest także skierowana do osób, które nie uczestnicząc w żadnej konkretnej inicjatywie, pragną przygotować się do działalności w różnych projektach ewangelizacyjnych i duszpasterskich. Chcą w swoich grupach i wspólnotach animować nowe pomysły i dzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami - mówił.
Kongres Nowej Ewangelizacji to także koncerty, spotkania w grupach, pełne radości modlitwy uwielbienia oraz czas na spowiedź św. i adorację Najświętszego Sakramentu.

Objawił się Duch jedności

Bp Grzegorz Ryś, poproszony o próbę oceny kongresu i wskazanie perspektyw dla nowej ewangelizacji, odpowiedział: - Tu, na kongresie, szczególnie ujawniło się działanie Ducha Świętego. Objawiał się nam tutaj jako Duch jedności. Odczytywaliśmy tę jedność w wielu aspektach. Najpierw jako fundamentalną jedność z całym Kościołem powszechnym, z osobą Ojca Świętego. Jedność z Papieżem odczytaliśmy w obecności pośród nas abp. Rino Fisichelli. Wiemy, że to spotkanie było także bardzo ważne dla Księdza Arcybiskupa. Wiemy również, że polski Episkopat jest pierwszym, który utworzył specjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Kolejnym wymiarem jedności, której tu doświadczyliśmy, jest jedność urzędu i charyzmatu. Są tu obecni biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i tak wielu świeckich, którzy wywodzą się z różnych grup i charyzmatów. Tu, na kongresie, widać jedność w ich posłudze. Kongres jest przygotowaniem do Roku Wiary. Wiemy, że chcemy przygotować kolejny kongres. Podejmiemy na nim refleksję nad tym, co Kościół powie na synodzie na temat nowej ewangelizacji - powiedział bp Ryś.

Papież Benedykt XVI powołał 12 października 2010 r. nową dykasterię Stolicy Apostolskiej - Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella. Zadaniem Rady jest krzewienie oraz pogłębianie wymiaru teologicznego nowej ewangelizacji. Rok później - w październiku 2011- polski Episkopat jako pierwszy na świecie powołał Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Na jego czele stanął bp Grzegorz Ryś z Krakowa. W dniach 28-31 lipca br. Zespół razem ze Wspólnotą św. Tymoteusza z Gubina zorganizował I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję