Posłowie za życiem
Projekt ustawy skierowany do dalszych prac
Reklama
Wniesiony przez Solidarną Polskę projekt ustawy usuwający z obecnego prawa możliwość dokonywania aborcji ze względu na upośledzenie płodu, został dziś skierowany do dalszych prac w komisji. Głosowało za tym 207 posłów, 189 było przeciw.
Projekt SP jest nowelizacją obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Chodzi o wykreślenie z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.
Tuż przed głosowaniem sprawozdawca projektu ze strony wnioskodawców, poseł Arkadiusz Mularczyk, ponowił apel o poparcie inicjatywy. - Czy w naszym kraju istnieje przyzwolenie na to, by mogły rodzić się osoby niepełnosprawne? - pytał. Jak dodawał, obowiązująca obecnie ustawa z 1993 r. „zakłada legalność aborcji w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko będzie niepełnosprawne”. - Odpowiedzmy sobie sami, czy mamy prawo, my jako parlamentarzyści, decydować o tym, że taka aborcja będzie legalna. Czy mamy prawo decydować o tym, że niepełnosprawne dziecko nie ma prawa do życia - mówił Mularczyk.
Za skierowaniem projektu Solidarnej Polski do dalszych prac parlamentarnych głosowało 207 posłów, 189 było przeciw, 30 wstrzymało się od głosu. Za głosowali wszyscy posłowie PiS i SP oraz 40 posłów PO i 19 z PSL.
Plakatowa akcja polskich ateistów
Wojna billboardowa
Polscy ateiści zaplanowali antyreligijną kampanię billboardową, jako odpowiedź na kampanię Krucjaty Różańcowej, która zachęcała do modlitwy: „Maryjo, Królowo Polski, ratuj nas, bo giniemy”. Grzegorz Górny napisał w „Rzeczpospolitej” (z 10 października 2012 r.), że kampania billboardowa przeprowadzona przez polskich ateistów jest bardziej agresywna niż te przeprowadzone na Zachodzie, bowiem stawia „znak równości między morderstwem, złodziejstwem i wiarą”. W Lublinie pojawiły się pierwsze plakaty z napisami: „Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę” oraz „Nie wierzysz w Boga? - Nie jesteś sam”. Górny zauważa, że środowiska ateistów i gnostyków posługują się takimi metodami od niedawna. Trzy lata temu w Londynie napisy na autobusach głosiły: „Boga prawdopodobnie nie ma. Więc przestań się martwić i ciesz się życiem”. Tamtejsza akcja była z kolei odpowiedzią na działania społeczności protestanckiej. Władze wielu europejskich miast, które nie zgodziły się na reklamy głoszące hasła godzące w religię - wyjaśnia publicysta i przywołuje opinię G. K. Chestertona: „w wielu miastach Europy trwa pojedynek gorących chrześcijan i ateistów. Taka sytuacja jest dobra dla religii. Najgorsza jest bowiem letniość”.
Kolejnymi miastami, gdzie zaplanowano plakatową akcję ateistyczną, są Częstochowa i Rzeszów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Finansowy atak na Telewizję TRWAM i Radio Maryja
Wolne media zagrożone
Koalicja rządowa przeforsowała podwyżkę opłat koncesyjnych dla stacji telewizyjnych nadających cyfrowo. Zgodnie z nowymi przepisami, opłata koncesyjna płacona przez nadawców emitujących program telewizyjny z naziemnych multipleksów cyfrowych wzrośnie o 150 proc., do 26 mln zł. To kolejny cios wymierzony w Telewizję Trwam starającą się o miejsce na MUX-1 po tym, jak rząd zdecydował o drastycznej podwyżce opłat za częstotliwości dla cyfrowych telewizji. Okazuje się, że podwyżka nie obejmie nadawców, którzy wcześniej otrzymali miejsca na platformie cyfrowej i dodatkowo skorzystali na tym, że opłaty za częstotliwości były dotychczas niskie.
Nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne może również doprowadzić do likwidacji Radia Maryja. Powodem jest - zakładany w ustwie - drastyczny wzrost opłat za częstotliwości radiowe i telewizyjne.
Cudzysłów
Łatwiej jest zmienić ustrój, trudniej - odmienić człowieka!
*
Prawdziwego spoczynku nie zazna nigdy człowiek, który nie zna umęczenia pracą.
*
Aby jak najprędzej uzyskać przebaczenie dla siebie, trzeba łatwo i szybko likwidować trudności, drzeć papierki, a porywcze listy wrzucać do ognia; to jest najlepsze archiwum.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Minęło 30 lat od kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina, męczennika, gorliwego czciciela Maryi. Kanonizacji dokonał w Watykanie 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II.
Václav Klaus - prezydent Czech został 11 października br. doktorem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.
Ks. prof. Andrzej Tomko, pełniący obowiązki rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, został wybrany rektorem. Dokończy kadencję, rozpoczętą w 2010 r. przez zmarłego 13 sierpnia 2012 r. ks. prof. Waldemara Irka.
Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Podczas głosowania, które odbyło się 12 października br., za wnioskiem głosowało 233 posłów, przeciw 219, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nie poznamy szczegółów rozmów premiera Donalda Tuska z Władimirem Putinem tuż przed, jak i po katastrofie smoleńskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że ich udostępnienie mogłoby mieć negatywny wpływ na realizację polityki zagranicznej Polski.
Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, które przekształca 79 małych sądów w wydziały zamiejscowe sądów rejonowych. Tej decyzji ministra sprawiedliwości mocno sprzeciwia się koalicyjny PSL.
Bezrobocie pogłębia się. Co czwarty Polak do 24. roku życia nie ma pracy. Pod względem bezrobocia wśród młodych jesteśmy na dziewiątym miejscu w UE.
Długi Polaków wynoszą ponad 37 mld zł. W porównaniu z czerwcem zwiększyły się o 3 proc.
Uchwalenia ustawy regulującej monitorowanie przestrzeni publicznej kamerami domagają się rzecznik praw obywatelskich i generalny inspektor ochrony danych osobowych.
Policja chce zlikwidować 220 z 690 posterunków w kraju, a policjantów z tych posterunków przenieść do komend powiatowych. Opozycja protestuje.
Leki przeciwdepresyjne zażywa 1 mln Polaków. Do placówek psychologicznych co roku zgłasza się 1,5 mln osób.