Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.
Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. uczestniczy wysłuchali krótkiego koncertu pieśni patriotyczno – maryjnych w wykonaniu Chóru „Canate Deo” ze Sławy. Głównym celebransem Eucharystii był bp Paweł Socha. W homilii nawiązał do Zesłania Ducha Świętego, który został nam dany, aby doprowadzić nas do poznania Prawdy i zwycięstwa. Przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II polegające m.in. na tym że Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka i bez Chrystusa nie zrozumiemy dziejów Polski. Mówił o tym, że z modlitwy do Ducha Świętego zrodził się rok 1980, a następnie 1989 i upadek komunizmu. W związku z wyzwaniami współczesnymi zaakcentował potrzebę bycia człowiekiem, który swoją nadzieje pokłada w Bogu – „bez Niego nie damy rady”. Naturalnym prawem człowieka jest poznanie prawdy i nic tego nie jest w stanie zastąpić. Musimy też pamiętać, że osoba zawsze jest przed rzeczą oraz duch przed materią – kontynuował. Ważnym punktem Pielgrzymki było również zawierzenie i oddanie się pod opiekę Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przez całe środowisko działaczy opozycji antykomunistycznej. Pielgrzymkę zakończyła wspólna grochówka.
Głównym organizatorem była Wojewódzka Rada Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z powodów politycznych oraz Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”. Wzięło w niej udział ok 200 osób z naszego województwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu