Reklama

Wiadomości

Nasz wywiad

Konkursu o Wyszyńskim nie będzie. Kuratorium nie podało, dlaczego

Zdezorientowani rodzice i organizatorzy dopytują, co mają robić po wstrzymaniu konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim - Prymasie Tysiąclecia. To przedsięwzięcie z 18-letnią tradycją bez żadnego tłumaczenia zostało odwołane przez mazowiecką kurator oświaty. Okazuje się, że to nie jedyne takie przedsięwzięcie związane z dziedzictwem chrześcijańskim, które nie pasuje nowej urzędniczce. Wysłaliśmy zapytanie do kuratorium, jakie dlaczego odwołała tak ważną inicjatywę, zakorzenioną w mazowieckiej oświacie. Poniżej także zamieszczamy wywiad z Michaliną Jankowską, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, organizatorem konkursu.

2024-10-18 16:57

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

mazowieckie kuratorium oświaty

konkurs odwołany

Instytut Prymasowski

Początki prymasostwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Początki prymasostwa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Brodzik: Jakie są okoliczności odwołania przez kuratorium konkursu?

Michalina Jankowska: Zostaliśmy poinformowani we wrześniu po wysłaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, tak jak robiliśmy to co roku, że w tym roku konkurs został wstrzymany. Otrzymaliśmy informację, że nie ma ku temu przesłanek merytorycznych oprócz tego, że jest to decyzja mazowieckiego kurator oświaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy coś wcześniej zapowiadało, że konkurs może się nie odbyć?

Reklama

Jak kończyliśmy współpracę przy edycji konkursu 2023/2024 i składałam sprawozdania, to pani opiekun naszego konkursu w kuratorium powiedziała: do zobaczenia we wrześniu. A nawet powiedziała, że już pod koniec sierpnia 2024 mogę składać potrzebne dokumenty, żeby rozpocząć nową edycję konkursu. I tak się rozstałyśmy w czerwcu, a we wrześnium po złożeniu wszystkich dokumentów czekałam, kiedy się konkurs pojawi i na decyzję, bo każdy konkurs musi mieć swój numer. Kiedy już rodzice zaczęli się dopytywać o to, kiedy konkurs zostanie ogłoszony, a ja nie otrzymywałam w dalszym ciągu informacji, zadzwoniłam do kuratorium i wtedy nasz opiekun powiedział, że niestety w tym roku konkursu nie będzie.

I nie podał powodów?

Nie. Powiedział, że taka jest decyzja pani kurator.

W jaki sposób konkurs się odbywał? Czy kuratorium musiało włożyć dużo wysiłku do jego organizacji?

Nasz konkurs z małą przerwą odbywa się od 18 lat. Robiliśmy to pod skrzydłami kuratorium, ale całą organizację przejmował Instytut Prymasowski. Opiekun ze strony kuratorium koordynował to z działaniami urzędu, ustalaliśmy razem daty poszczególnych etapów, żeby się nie pokrywały z innymi konkursami, które się odbywają w województwie mazowieckim.

No właśnie, ale inne konkursy nie zostały odwołane…

Reklama

To prawda, ale już na przykład Konkurs Wiedzy Biblijnej „HIERONYMUS” też został odwołany w tym roku. Nasz konkurs miał charakter interdyscyplinarny i był skierowany do uczniów klas IV-VIII i polegał na przejściu trzech etapów. I etap szkolny - gdzie uczniowie zapoznawali się z życiorysem Księdza Prymasa. To był test wielokrotnego wyboru. II etap był już bardziej problemowy - życiorys i działalność duszpasterska Kardynała Wyszyńskiego. A w III etapie uczniowie otrzymywali 10 tematów problematycznych, na przykład: „Obecność Matki Bożej w życiu Ks. Prymasa”, „Przyroda i Prymas Wyszyński” czy „Czas uwięzienia”. Zależało nam także na propagowaniu „ABC społecznej krucjaty miłości” wśród młodych. I wtedy na konkursie ustnym losowali jeden z przygotowanych tematów i odpowiadali. To było bardzo sympatyczne i dobre spotkanie z ludźmi młodymi.

Po doświadczeniu kilkuletnim można powiedzieć, że uczniowie niesamowicie dobrze przygotowywali się do tego konkursu, aż niektórym trzeba było przerywać, by zmieścić się w czasie. To było piękne spotkanie, bo różne także były przyczyny, dlaczego młodzi ludzie sięgnęli po Wyszyńskiego.

[…]

Myślę, że bł. Ks. Prymas jest taką podpowiedzią od Kościoła dla nas, iż jego nauczanie jest nadal aktualne. Szczególnie dla młodego człowieka, który w obecnym świecie, gdzie brak takich autorytetów i punktu odniesienia jest osobą, z którą naprawdę można się zaprzyjaźnić. Na tym nam właśnie zależało, żeby poznać jego osobę, znaczenie w historii współczesnej Polski, ale przede wszystkim zaprzyjaźnić się z takim orędownikiem w niebie, który był bardzo serdecznym, prostym, dobrym, pracowitym człowiekiem i miał wiele cech, z których młody człowiek może czerpać dzisiaj.

Co w takim razie mogło być prawdziwą przyczyną odwołania konkursu? Czy były jakieś obiektywne przesłanki, żeby kuratorium z konkursu zrezygnowało?

Reklama

Myślę, że nie, gdyż z roku na rok mamy coraz większą liczbę uczestników, nie tylko zgłoszonych do pierwszego etapu, ale i kolejnych. Co roku jest coraz więcej finalistów i laureatów. Do tej pory nie mieliśmy żadnych sygnałów ani z kuratorium, ani od rodziców, że coś było nie tak w prowadzeniu tego konkursu. Nie mieliśmy żadnych skarg i zażaleń od rodziców co do samej organizacji, wręcz przeciwnie - współpraca z nimi, jak i z urzędnikami z kuratorium układała się dobrze więc tutaj nie ma żadnych negatywnych przesłanek.

W zeszłym roku w przedsięwzięciu wzięło udział niecałych 70 szkół z całego Mazowsza, od granic do granic. Dużo było szkół też Warszawskich, ale również innych. Zainteresowanie nawet teraz, kiedy mieliśmy już po wakacjach mnóstwo telefonów, co z konkursem. Takie zainteresowanie dalej jest i troska rodziców, co z laureatami z poprzednich lat, bo to najczęściej dzieci z klas VI-VIII były finalistami tego konkursu. A te punkty, które otrzymują przy uczestnictwie w tego typu przedsięwzięciach są im potrzebne na świadectwie, żeby w rekrutacji do średniej szkoły być wyżej sklasyfikowanymi.

W dalszej części rozmowy dopytywaliśmy także, czy odwołanie konkursu to decyzja odgórna, czy inicjatywa bezpośrednia kurator, skoro nie było przesłanek merytorycznych i finansowych. Czy konkurs uda się utrzymać? Cała rozmowa znajduje się na końcu artykułu.

Kurator ma się odnieść do zarzutów

Reklama

W środę 16 października w związku z oświadczeniem Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego dotyczącym odwołania Kuratoryjnego Konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia, przesłaliśmy do Mazowieckiej Kurator Oświaty poniższe pytania. Do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi, ale zapewniono nas w sekretariacie kurator Wioletty Krzyżanowskiej, że odpowiedź jest przygotowywana i przesłana zostanie albo w przyszłym tygodniu, albo w ustawowym terminie 14 dni przewidzianym na udzielenie informacji publicznej.

Pytania do Mazowieckiej Kurator Oświaty:

- kto personalnie odpowiedzialny jest za podjęcie decyzji o odwołaniu Kuratoryjnego Konkursu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia?

- jakie są przyczyny i okoliczności decyzji o odwołaniu konkursu mimo, że jeszcze w czerwcu 2024 roku Instytut otrzymał zapewnienie, że konkurs się odbędzie?

- dlaczego zablokowano konkurs mający 18 letnią tradycję, dotyczący Wielkiego Polaka, Patrioty - Prymasa Tysiąclecia i odbywający się niezależnie od zmieniających się rządów?

- czy jest to decyzja polityczna?

- czy prawdą jest, że Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała także Konkurs Wiedzy Biblijnej „Hieronymus”, a jeśli tak, to jakie były powody?

- jakie są przyczyny blokowania w szkołach konkursów związanych z tematyką chrześcijańską, czy są to wytyczne odgórne z Ministerstwa Edukacji i Nauki, czy jest to indywidualna inicjatywa Pani Kurator?

Poniżej zamieszczamy cały wywiad z Michaliną Jankowską, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Amerykańska dziewczęca drużyna bojkotuje mecz. Powodem obecność transpłciowego gracza

2024-10-21 09:44

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Drużyna dziewcząt Giants z Bishop Brady High School zbojkotowała mecz z Kearsage Regional High School w North Sutton, ponieważ w tej prywatnej szkole w żeńskiej drużynie piłkarskiej występuje transseksualny mężczyzna uznający się za kobietę.

Fox News informuje, że kontrowersyjna „zawodniczka” ma prawie 6 stóp wzrostu (około 1,80 m wzrostu). Co ciekawe transseksualista może grać w dziewczęcej drużynie mimo zakazu w prawie stanowym na podstawie… orzeczenia federalnej sędzi, które zapadło we wrześniu. Sędzia ta nakazała ponowne umieszczenie Maelle Jacques na boisku oraz w szatni z innymi zawodniczkami.
CZYTAJ DALEJ

Głodujący w intencji ks. Olszewskiego dla niedziela.pl: nie dotrzemy do rządu przez ich skorupę serc i umysłów

2024-10-21 15:31

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Karol Porwich/Niedziela

Od lewej: Piotr Kalisz, Jan Karandziej, Stanisław Oroń,

Od lewej: Piotr Kalisz,  Jan Karandziej, Stanisław Oroń,

Każdy, kto toleruje przemoc i zło, jest winien temu złu! – tak o sprawie ks. Michała Olszewskiego mówi głodujący w jego intencji Jan Karandziej – członek Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, od 1980 roku Komitetu Założycielskiego WZWWW.

14 października Jan Karandziej rozpoczął protest głodowy w siedzibie NSZZ Solidarność w Częstochowie. Dołączył do niego Stanisław Oroń, który był uczestnikiem strajku w Lokomotywowni i Węźle PKP Lublin w dniach 16-19 lipca 1980 r. oraz członkiem Komitetu Strajkowego. W rozmowie z portalem niedziela.pl podkreślają, dlaczego podjęli się takiego trudu. - Poruszyło mnie to, że pan Jan Karandziej zaczął głodówkę sam, postanowiłem więc dołączyć. Czekamy na następnych, chcemy ruszyć ludzkie sumienia – mówi pan Stanisław. Pan Jan dodaje: - Do rządu nie jesteśmy w stanie dotrzeć, zbyt gruba skorupa w sercach i umysłach, więc próbujemy w ten sposób ruszyć Polaków. Dziś ksiądz Olszewski i panie urzędniczki, jutro może to być każdy z nas. Stawajmy w obronie tych, którzy są krzywdzeni, nie bądźmy obojętni wobec przemocy i zła. Każdy, kto toleruje przemoc i zło, jest winien temu złu!
CZYTAJ DALEJ

Weigel: Myśl Papieża starczy nie na dekady, lecz na stulecia

2024-10-21 23:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Ks. Tomasz Podlewski

George Weigel

George Weigel

Z okazji liturgicznego wspomnienia oraz 46. rocznicy inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka, ks. dr Tomasz Podlewski z Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, specjalnie dla "Niedzieli" przeprowadził w Rzymie wywiad z prof. Georgem Weiglem, słynnym biografem Karola Wojtyły, teologiem, pisarzem i wykładowcą, kilka miesięcy temu odznaczonym przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Prof. Weigel dzieli się refleksjami nt. nauczania Papieża, kończącego się Synodu oraz niedawnego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Tomasz Podlewski (TP): Dzień dobry Panie Profesorze. Cieszę się, że znów możemy spotkać się w Rzymie. Nasz ostatni wywiad odbył się ponad dwa lata temu. Rozmawialiśmy wtedy m. in. o św. Janie Pawle II i o Synodzie. W dzisiejszej rozmowie będę chciał wrócić do tych tematów, ale najpierw zapytam krótko: w jakie dzieła związane z Papieżem angażował się Pan od naszego ostatniego spotkania?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję