Reklama
Proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie ks. kan. Grzegorz Grabowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew J. Gański i moderator Bractwa św. Izydora ks. kan. Stanisław Grzywacz 15 maja zaprosili rolników i mieszkańców wsi do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie na diecezjalne święto ku czci św. Izydora, patrona rolników. Święto poprzedzone było nowenną do św. Izydora. Polecano św. Izydorowi sprawy polskiej wsi i jej mieszkańców, sprawy naszej diecezji, kapłanów, duszpasterzy rolników, działaczy rolniczych oraz całą Ojczyznę. Nabożeństwo majowe, połączone z modlitwami do św. Izydora, poprowadził ks. kan. Kazimierz Flisikowski, duszpasterz rolników dekanatu łasińskiego. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. Motywem przewodnim homilii była świętość, do której każdy chrześcijanin powinien dążyć. Ksiądz Biskup podał dowody na to, we współczesnym świecie jest miejsce na świętość. „Świętość jest najgłębszym sensem życia chrześcijańskiego i naszego powołania. Upodabniając się do Boga, mamy doskonalić się, ponieważ świętość jest darem i zadaniem” - mówił. Wyrazem świętości są m.in.: szlachetność, wrażliwość, miłosierdzie, przebaczenie, uczciwość, kierowanie się sumieniem oraz noszenie w sobie obrazu i podobieństwa Bożego. „Rosnące w nas dobro to rosnąca w nas świętość” - podkreślał Biskup Andrzej. Jest wiele dróg świętości. Drogą do świętości Izydora była praca na roli, połączona z miłością do bliźnich, Boga i ziemi. „Rolnik także ma uświęcać się przez pracę przesiąkniętą modlitwą i miłością do Pana Boga i bliźnich oraz szacunkiem dla ziemi” - mówił Biskup Andrzej. Ksiądz Biskup zakończył homilię życzeniem, aby modląc się do św. Izydora, rolnicy potrafili tak jak on iść do nieba, pracując na ziemi. Po homilii nastąpiło poświęcenie ziemi przywiezionej przez rolników. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił nowy witraż w świątyni przedstawiający św. Izydora. Jego fundatorami są rolnicy z Łasina: Alicja, Zygfryd, Wioletta i Zbigniew Plitt.
Ks. kan. Zbigniew Gański szczególne podziękowanie złożył na ręce Biskupa Andrzeja, proboszcza ks. kan. Grzegorza Grabowskiego, duszpasterzy rolników, członków duszpasterstwa rolników, Bractwa św. Izydora oraz redaktora Michała Grabianki, posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego Wiesława Żurawskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na koniec rozstrzygnięto diecezjalny konkursu literacki dla gimnazjalistów pt. „Św. Izydor, patron rolników”. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Lubańska (parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie), Małgorzata Wydrzyńska (parafia pw. św. Wawrzyńca w Szczepankach), Wojciech Malinowski (parafia pw. św. Katarzyny w Prątnicy), Natalia Retkowska, Paulina Retkowska i Marzena Kowalska (parafia pw. św. Wawrzyńca w Kijewie Królewskim), Maria Empel (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grabowie), Weronika Kwiatkowska i Beata Laskowska (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lubawie), Monika Lewalska (parafia pw. św. Barbary w Złotowie), Kinga Kamińska (parafia pw. św. Małgorzaty w Płowężu) i Julia Borkowska.
Agapa w parafialnym ogrodzie dopełniła świętowania.