Reklama

Niedziela w Warszawie

Rekolekcje dla duszy i ciała

Święta Hildegarda u jezuitów

Oczyszczanie duszy i ciała w podwarszawskim ośrodku ojców jezuitów - jeszcze raz w tym roku - rozpocznie się 11 listopada

W przyrodzie istnieje wszystko, co jest nam potrzebne do zdrowego życia, oraz wyleczenia z większości znanych dziś chorób. Bóg, jako Stwórca wszystkiego - pisała św. Hildegarda - na wyciągnięcie ręki zostawił nam rośliny, które dają ciału siłę, a głowie mądrość. Choroba, to skutek zaniedbania ciała i duszy - a więc do całkowitego wyzdrowienia człowieka dojść trzeba przez jego wnętrze.

Św. Hildegarda z Bingen była uznaną doradczynią cesarzy, królów i papieży i zwykłych ludzi. W swoich dziełach połączyła teologię, medycynę i kosmologię w znakomity sposób - opierając się na głębokiej wierze - stworzyła obejmujący całego człowieka, program życia pełni, w harmonii. Nie znajdziemy nigdzie indziej tak szczegółowych rad i wskazówek na temat uzdrawiającej siły tkwiącej w pożywieniu. Kto uwzględni rady świętej benedyktynki - może zrezygnować z liczenia kalorii, szukania kolejnych uzdrawiających tabletek, zatruwania się lekami przeciwbólowymi i całego bałaganu dietetycznego, w jakim żyjemy, a który doprowadza do ciężkich chorób.

Podstawą diety, jak również większości terapii mających zdumiewającą lekarzy efektywność, powinien być prawdziwy orkisz - „roślina najlepsza dla człowieka” - pisała Hildegarda. Ogrzewa on człowieka i wzmacnia, daje dobrą krew, silne ciało i pogodnego ducha... Ale zdrowie ciała zaczyna się w duszy, a więc modlitwa, praktykowanie cnót, dobre słowa i relacje z bliźnimi to hildegardowa „dieta dla duszy”.

To nie przypadek, że w czasach chaosu, dotyczącego nawet wartości uznawanych za podstawowe dla istnienia człowieka i bezradności wobec zła i cierpienia papież Benedykt XVI ogłosił Hildegardę z Bingen Doktorem Kościoła.

Ona - niemal tysiąc lat temu - w dziele „Causae et Curae” spisała zasady zdrowego życia i wychodzenia z najcięższych nawet chorób, które dziś potwierdzają profesorowie medycyny i naukowcy. Najnowsze wyniki badań, szczególnie te dotyczące roli odżywiania w profilaktyce raka prowadzone przez Światowy Fundusz ds. badań nad rakiem - a więc naukowców z czterech kontynentów - prowadzą do wniosków, które w XII wieku spisała św. Hildegarda: właściwy sposób odżywiania obniża odsetek chorób nowotworowych o 50 proc, a kolejne 40 proc. zależy od naszego trybu życia. Czyli geny, wirusy, bakterie i grzyby jedynie w ułamku decydują o tym, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, czy dotknie nas zawał, udar mózgu, borelioza, rak czy grypa.

Reklama

Jak żyć w harmonii? Czym „nakarmić ducha?” Czym leczyć najcięższe choroby? W jaki sposób odzyskać witalność organizmu i radość życia? - Warto spróbować razem z jezuitą o. Wojciechem Nowakiem. Zakonnik wraz z lekarzem i specjalistami medycyny hildegardowej prowadzi Rekolekcje Integralne z postem według św. Hildegardy. Gimnastyka, medytacja chrześcijańska, orkiszowo-warzywna dieta i spacery po lasach, zaproszenie na eucharystię i warsztaty dietetyczne - to tylko fragment tego, co działo się we wrześniu, podczas pierwszych rekolekcji - opowiada jedna z uczestniczek, Ania. Oprócz poczucia lekkości, cennej wiedzy i radości ducha przywiozłam jeszcze …przepisy np. na chleb orkiszowy i ciasteczka na inteligencję… Mój mąż, choć muzyk, już nauczył się je piec - śmieje się młoda kobieta.

* * *

Oczyszczanie duszy i ciała w podwarszawskim ośrodku ojców jezuitów - jeszcze raz w tym roku - rozpocznie się 11 listopada. Bliższe informacje i zapisy na stronie Ośrodka jezuitów w Warszawie-Falenicy: www.eccc.pl w dziale Duchowość. Tel. 22 872-04-41 lub Tel. 601-600-101

W niedzielę, 10 listopada o godzinie 17, w sali instytutu JPII przy Światyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się spotkanie pt. „św. Hildegarda z Bingen - Doktor duszy i ciała”.

Gościem będzie dr. Alfreda Walkowska znawca dzieła św. Hildegardy i wieloletni terapeuta medycyny hildegardowej. Zapisy pod nr tel: 500-403-358, 501-767-378

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hildegarda - święta nie tylko od diet i postów

[ TEMATY ]

Hildegarda

św. Hildegarda

eSPe

Św. Hildegarda, którą w Kościele wspominamy 17 września, to nie tylko autorka znanych diet i postów, jak często ją kojarzymy. To przede wszystkim wielka święta, której duchowość może zachwycić niejednego z nas.

Jako prorokini i teolog uwierzytelniona przez Stolicę Apostolską zdobyła taką sławę, że nie mogła dłużej pozostawać w zamknięciu swojego klasztoru. Wyruszyła więc w drogę po męskich i żeńskich wspólnotach monastycznych, aby wzywać duchownych i świeckich do nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #129

2023-01-29 08:31

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Konrad Jasiewicz

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #129

Czy chcesz być szczęśliwy? Co to w ogóle znaczy? I czy każdy może osiągnąć taki stan? Posłuchajcie komentarza ks. Konrada Jasiewicza na IV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję