Poprzez swoją wizytę w Korei Południowej papież wyraźnie dał do zrozumienia, że Azja powinna stanowić priorytet jego pontyfikatu. Kontynent ten powinien odgrywać bardzo ważną rolę w Kościele powszechnym - podkreślił ks. Lombardi. Ujawnił też, że podczas spotkania z azjatyckimi biskupami niemal wszyscy zwierzchnicy Kościołów lokalnych zaprosili papieża do swoich krajów. Według rzecznika Watykanu, mimo iż uwaga opinii publicznej była na początku papieskiej wizyty skierowana bardziej na wypowiedzi dotyczące Korei Północnej czy Chin, to wizyta w Korei miała charakter bardziej duszpasterski niż polityczny. Jednakże realia podziału Korei wpłynęły na atmosferę tych dni, zwłaszcza spotkania w pierwszym dniu, ale także spotkanie z ofiarami katastrofy promu Sewol. Ks. Lombardi zwrócił uwagę, że papież aż trzy razy spotkał się z osobami, które przeżyły ten dramat oraz z rodzinami ofiar.
Rzecznik Watykanu pozytywnie ocenił również spotkanie Franciszka z młodymi katolikami w ramach Azjatyckiego Dnia Młodzieży. Podkreślił, że papieżowi udało się spontanicznie reagować nawet po angielsku, „w języku, którym niezbyt sprawnie się posługuje”.
Podróż do Korei Południowej pozostawia też głębokie doświadczenie realiów koreańskich męczenników. Papież Franciszek beatyfikował 124 świadków wiary i odwiedził kilka miejsc związanych z błogosławionymi męczennikami. Ponadto zwrócił uwagę świata zachodniego na specyfikę Kościoła koreańskiego założonego przez świeckich, a nie przez zagranicznych misjonarzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu