Reklama

Niedziela Kielecka

Świadectwo Życia Konsekrowanego

Z okazji Roku Życia Konsekrowanego, 16 maja w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” odbyła się konferencja pod hasłem „Słowo Boże w życiu konsekrowanym”. Wzięło w niej udział ponad 100 osób konsekrowanych z całej Polski

Wśród wielu zaproszonych gości obecny był bp Jan Piotrowski. Zebranych powitał ks. Marian Królikowski, przełożony generalny Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jak zaznaczył, ta konferencja to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który w Liście Apostolskim na Rok Życia Konsekrowanego zaznaczył, iż celem tego Roku jest: „spojrzenie w przeszłość z wdzięcznością”, „przeżywanie teraźniejszości z pasją” oraz „przyjęcie przyszłości z nadzieją”. Jak podkreślił: – Przeszłość jest fundamentem teraźniejszości, a teraźniejszość fundamentem przyszłości. Pierwszy wykład wygłosił bp Jan Piotrowski, który mówił o „Radości chrześcijańskiej będącej stylem życia konsekrowanego”.

Biskup Jan wskazał na źródło radości chrześcijańskiej, którą jest Jezus Chrystus i przedstawił, że samo Słowo wzywa nas do radości, która jest niezależna od sytuacji oraz okoliczności. Także w trudach i utrapieniach chrześcijanin odnajduje powód do radości. Podawał konkretne przykłady potwierdzające tę prawdę, że jedynie prawdziwą, darmową radość odnaleźć można w miłości Boga. Ks. prof. Stanisław Dyk podczas wykładu udzielił wielu cennych wskazówek, jak każdego dnia mamy odbywać podróż do źródła, do Chrystusa żyjącego w Słowie Bożym. Aby odkryć obecność Jezusa i Jego życie, lektura Pisma Świętego winna odbywać się w Duchu Świętym, bo to Duch Święty ożywia Słowo.

Reklama

Bp Grzegorz Ryś na przykładzie reguły św. Benedykta i św. Franciszka ukazał, w jaki sposób wspólnoty życia konsekrowanego prowadzone Słowem Bożym, żyjące na co dzień Ewangelią stają się „żywą pamięcią”, czyli przedłużeniem ideału pierwszej wspólnoty jerozolimskiej.

Kolejny prelegent ks. dr hab. Waldemar Turek przybliżając nauczanie św. Hieronima, wskazał, jak ważne jest poznanie Pisma Świętego i zażyłość ze Słowem Bożym, ponieważ prowadzi nas to do poznania Chrystusa zgodnie z Objawieniem, do zażyłej relacji z Nim oraz do naśladowania Go.

O. prof. Jerzy Gogola w swoim wystąpieniu pokazał bogactwo Słowa Bożego, które jest źródłem życia duchowego jako komunii ze Słowem Żywym. Ojciec podkreślił także, że autentyczna mistyka chrześcijańska jest zawsze zgodna z Objawieniem. Gospodarz konferencji, ks. Marian Królikowski ukazał Maryję, Matkę Jezusa i Matkę Kościoła, jako wzór w słuchaniu i przyjęciu z wiarą Słowa Bożego. – Wszyscy chrześcijanie, a szczególnie osoby konsekrowane, mogą naśladować Maryję, mówił: – Niewiastę wiary, ponieważ Ona sama wzrastała w wierze.

Ostatnim tematem poruszanym podczas konferencji był temat świadectwa, jakie osoby konsekrowane winny dać światu o Jezusie – Słowie Wcielonym. Ks. dr Sławomir Nasiorowski mówił o życiu konsekrowanym jako świadectwie Słowa.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja „Biblia o Finansach w Wieluniu"

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum Karoliny i Sebastiana Juszkiewiczów

Czy przestrzeń finansów omija jakąkolwiek rodzinę? Przecież wszyscy w niej żyjemy.

Ale mamy żyć jak Boże dzieci. Czy jednak jesteśmy dziećmi Boga tylko wtedy, gdy idziemy do kościoła, czy wtedy gdy klękamy do modlitwy? Na pewno nie, bo Bóg chce nas zbawić całych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję