Reklama

Wielki Post

Nikodemowe rozmowy

Gdy w lustrze widzę potwora...

W drugą już niedzielę Wielkiego Postu proponujemy eksperyment. Spójrz w lustro. Kogo widzisz? Uśmiechasz się czy raczej marszczysz twarz z niezadowoleniem? Jeśli bliższa jest Ci ta druga odpowiedź albo podejrzewasz, że któryś z Twoich bliskich tak mógłby pomyśleć o sobie, przeczytaj...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie lubisz patrzeć w lustro? Nie potrafisz być sobą, gdy przebywasz wśród ludzi? Ciągle czujesz się winny z jakiegoś powodu? Czasem masz ochotę powiedzieć, że się z czymś nie zgadzasz, ale ostatecznie zawsze milczysz, bo boisz się, że ktoś Cię skrytykuje, wyśmieje, odrzuci? Cokolwiek zrobisz, zastanawiasz się, co myślą o Tobie inni? Jeśli tak, idę o zakład, że po prostu nie lubisz siebie.

Być może w Twoim życiu było za mało miłości. Może tata nigdy nie powiedział Ci, że Cię kocha, że jesteś silnym mężczyzną albo piękną kobietą. Może mama nie miała dla Ciebie czasu albo często narzekała, że ciągle robisz coś nie tak. Może z jakiegoś powodu od dawna wierzysz, że jesteś do niczego. Bez względu na to, czy ktoś Ci to wmówił, czy sam w to uwierzyłeś, wiedz jedno – to kłamstwo. Prawdą jest fakt, że jesteś dzieckiem Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre

Twoje serce jest dobre. Możesz zapytać, skąd to wiem, chociaż Cię nie znam. Po pierwsze – kimkolwiek jesteś, stworzył Cię Bóg, a On nie robi bubli. Jeśli stwarza, to tylko to, co dobre i piękne. Po drugie – Bóg stworzył Cię na swój obraz, a to znaczy, że jesteś do Niego podobny. Skoro On jest doskonały pod każdym względem, Ty też masz w sobie coś wyjątkowego. Po trzecie – Syn Boży Jezus Chrystus stał się człowiekiem, umarł na krzyżu i zmartwychwstał, żebyś mógł żyć. Nie zbawił tłumu ludzi, ale każdego z osobna. Gdyby na świecie nie było nikogo oprócz Ciebie, i tak by to zrobił. Myślisz, że wpadłby na taki pomysł, gdyby nie widział w Tobie wartości? Nikt nie oddaje życia za błahostkę. To znaczy, że jesteś cenny. Jesteś ważny.

Tak o Tobie pisze prorok Izajasz: „Ale teraz tak mówi Pan, Stworzyciel Twój (...): Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś mój! Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą, i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie. Gdy pójdziesz przez ogień, nie spalisz się, i nie strawi cię płomień. Albowiem Ja jestem Pan, twój Bóg, Święty Izraela, twój Zbawca. (...) Ponieważ drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję, przeto daję ludzi za ciebie i narody za życie twoje” (Iz 43, 1-4).

Reklama

Miłość nie stawia warunków

Zobacz, Bóg nie mówi: „będziesz cenny, jak się poprawisz”, „będziesz drogi, kiedy zaczniesz mieć lepsze oceny”, „pokocham cię, jeśli będziesz lepiej się zachowywać”. Mówi: „jesteś cenny”, „jesteś drogi”, „miłuję cię”. Używa czasu teraźniejszego. Nie musisz sobie zasłużyć na miłość Boga. Jesteś kochany dzisiaj – taki, jaki jesteś. Niedoskonały, słaby, pełen wad. Skoro Bóg tak bardzo Cię kocha, pomyśl, jak musi się czuć, kiedy ciągle słyszy, jak myślisz i mówisz o sobie: „jestem do niczego”, „nikt mnie nie pokocha”, „nie można mi zaufać”! To tak, jakbyś wyrzucał Bogu: „Jak mogłeś mnie stworzyć takim beznadziejnym?!”. A przecież Bóg wie, że nie jesteś beznadziejny. Jesteś dobry. Bardzo dobry. Może więc czas, żeby zacząć próbować patrzeć na siebie Jego oczami? Prawda, że to trudne. Prawda, że nie da się tego zrobić od razu. Droga do pokochania siebie jest procesem. Ale spokojnie – mamy na to całe życie. Najważniejsze, żeby próbować.

Co można zrobić?

Pierwszym krokiem, żeby cokolwiek w sobie zmienić, jest przyznanie się od tego, że mamy z czymś problem. Dobrze jest nazwać to jak najdokładniej. Przykład: „Nie kocham siebie. Nie lubię w sobie tego, że jestem nieśmiała, mam lęk wysokości, a moje włosy są rude”. Teraz mogę zapytać siebie: „Dlaczego tak bardzo zależy mi na tym, żeby nie mieć lęku wysokości? Dlaczego chciałabym wyglądać inaczej, niż wyglądam?”. Warto porozmawiać o tym z Bogiem podczas modlitwy, na koniec prosząc Go, żeby wypełnił miłością wszystkie miejsca, w których jeszcze nie potrafię siebie kochać.

Ważne jednak, żeby nie skupiać się zbytnio na tym, co złe, ale szukać dobra. Dlatego zachęcam do modlitwy dziękczynienia. Jeśli codziennie przed snem poszukasz tego, co było dobre w ciągu dnia, i szczerze będziesz za to dziękować, przekonasz się, że z biegiem czasu zaczniesz zauważać coraz więcej dobra wokół siebie i w sobie.

Reklama

Rozmawiaj też z Bogiem o Tobie. Pytaj Go, co On o Tobie myśli, jak Cię widzi. Zajrzyj czasem do Pisma Świętego. Polecam zwłaszcza Pierwszy List św. Jana, Psalm 139 i oczywiście Ewangelie. Może sam znajdziesz fragment, który najlepiej przekonuje Cię o tym, że jesteś drogi w oczach Boga. Spróbuj patrzeć na siebie tak, jak On na Ciebie patrzy. Dobrym pomysłem może być też jakaś forma rekolekcji, np. Szkoła Kontaktu z Bogiem, czyli kilka dni w milczeniu, kiedy możesz posłuchać, co Bóg ma Ci do powiedzenia na Twój temat.

Wyjdź z ukrycia!

Dosyć chowania się przed ludźmi! Świetnym lekarstwem na brak miłości siebie są przyjaciele. Jeśli masz takie osoby wokół siebie, spędzaj z nimi dużo czasu. Jeśli nie masz przyjaciół, poszukaj ich. W relacjach z innymi zaczniesz zauważać swoje wady, ale i zalety. Kiedy poczujesz się akceptowany przez innych, łatwiej Ci będzie samemu siebie zaakceptować. I nie bój się wchodzić w sytuacje, w których czujesz się niepewnie. To trudne, ale próbuj. Jeśli panicznie boisz się odpowiedzi ustnych w szkole, bo nie lubisz, gdy inni na Ciebie patrzą, sam się zgłaszaj. Jeśli nawet coś pójdzie nie tak, nie martw się. Możesz to potraktować jak poligon – każda sytuacja jest po to, żeby czegoś się nauczyć. Najważniejsze, żeby nie uciekać przed własnym strachem.

Jak to się ma do pokory?

Mam wrażenie, że często trudności z zauważeniem dobra w sobie wynikają ze źle rozumianej pokory. Wielu ludzi uważa, że powinniśmy się uniżać, podkreślać to, co w nas złe, i zakrywać dobro, bo przecież nie wolno się wychylać, wywyższać itd. W rzeczywistości, pokora wcale nie polega na bezmyślnym i bezsensownym podkreślaniu własnej małości. Św. Teresa z Avila zwraca uwagę na to, że pokora oznacza chodzenie w prawdzie. Sztuka polega więc na tym, żeby znać swoje słabe i mocne strony, nie wywyższając się ani nie uniżając zbytnio. Chodzi o to, by po prostu być sobą i dawać światu to, co w nas najlepsze.

2016-02-17 08:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Te ramiona to nie byle co!

Pójdźmy wszyscy do stajenki – i to szybko, póki jeszcze bojownicy pod sztandarami genderyzmu nie wtargnęli tam z nakazem przedefiniowania pojęć, wyrzucenia wszelkich rekwizytów, wskazujących jednoznacznie na rodzaj męski lub żeński, i z ankietą pomagającą prostym pastuszkom w odkryciu swej prawdziwej tożsamości (bo jako ludzie niewykształceni mogą przecież nie zdawać sobie sprawy, jak niszcząca jest dla nich ta cała płeć kulturowa). Po takiej czystce w stajence ostałyby się chyba tylko wołek i osiołek – widzicie, jakie to jednak szczęście, że ubiegłoroczna plotka, mówiąca, że Benedykt XVI wyrzucił zwierzątka z szopki betlejemskiej, okazała się nieprawdziwa?
Ta posępna wizja to był oczywiście żart. Bez obaw! Jestem przekonana, że normalność i zdrowy rozsądek ostatecznie będą górą. Choć prawdą jest też, że im dłużej będziemy bezmyślnie stać i przyglądać się z zakłopotaniem, jak głupota krzykiem i łokciami toruje sobie drogę, tym dłużej przyjdzie nam na zwycięstwo normalności czekać.
Wracając jednak do stajenki – spójrzmy na jakiekolwiek jej przedstawienie: nieważne już nawet czy pędzla wielkiego mistrza, czy z pocztówki. Przeważnie nie za wiele tam rekwizytów, liczba osób i zwierzaków też jest zmienna. Niekiedy nawet autor ogranicza się do namalowania samej Świętej Rodziny i tylko tyle. Lub aż tyle – bo rodzice to akurat wszystko, co takiemu małemu dziecku do szczęścia wystarczy. I okazuje się, że zwykła kartka z życzeniami (choćby nawet kiczowata) może stać się punktem wyjścia do medytacji dla ludzi przekonanych, że dziecko to przede wszystkim wydatki. Tyle osób dziś twierdzi, że nie stać ich na dziecko, ale to oznacza zwykle, że po prostu nie stać ich na zmianę myślenia.
Strzelam teraz, ale chyba się nie pomylę twierdząc, że najwięcej świętych obrazów przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. To musi być motyw bardzo poruszający artystów. I w ogóle jest coś w obrazie matki i dziecka, nawet jeśli to współczesna fotografia amatorska. A skoro te obrazki, z których bije ciepło i dobre emocje, tak nas poruszają, to nie ma siły, musi w tym tkwić jakaś głębia.
Niektórzy twierdzą, że aby to zrozumieć, samemu trzeba być rodzicem (w obliczu tak twardej argumentacji strach w ogóle brać się za pisanie o relacjach matka – dziecko). Ale dużo w tym stwierdzeniu przesady. Przecież większość ludzi – poza dziećmi osieroconymi, porzuconymi lub odrzuconymi – od początku zna dotyk, głos, zapach swojej matki. Więcej nawet, relacje te rozwijają się w najlepsze już w życiu płodowym, którego jakość – jak się okazuje – odgrywa całkiem sporą rolę w późniejszym czasie. Uczestniczymy w tym związku od pierwszych chwil swojego istnienia. Potrafimy więc to i owo ogarnąć, prawda?
Tym bardziej, że najwięcej jest tu do ogarnięcia sercem. Od zawsze. Również w niepowtarzalnej historii Maryi i Jezusa. Bóg nic nie ulepszał od momentu, kiedy Maryja powiedziała „tak”, a Duch Święty zstąpił. Dziecko się rozwijało, słuchało głosów, kopało. Później było kołysane, wynoszone na spacer, przytulane. Jezusowi (Bogu-Człowiekowi!) wystarczały ramiona matki – macie pojęcie? Czuł się w nich dobrze i bezpiecznie. Ale, bo też ramiona matki to nie byle co! Pewna lekarka opowiadała w wywiadzie o dwóch szpitalach w Zimbabwe, jeden był dla pacjentów z kasą, drugi dla biedoty. W obu na świat przychodziły wcześniaki. W „lepszym” szpitalu dzieci wkładano do inkubatorów i zapewniano im fachową opiekę. W tym biedniejszym nie było takiego sprzętu, więc dzieci po prostu intubowano i kładziono matkom w ramiona, personel nic więcej nie mógł zrobić. I co? Okazało się, że większość dzieci z drugiego szpitala przeżyła, były też zdrowsze niż te z inkubatorów. Wnioski nasuwają się same. Swoją drogą, czy to nie zachwycające, jak Pan Bóg zatroszczył się o ludzkość?
I już tak zupełnie na koniec – człowiek instynktownie pragnie normalności. Miłości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Nie trzeba nic w tym zmieniać. Tylko poddać się Boskiemu planowi. Wzorem może być Maryja. Ale też każda inna dobra matka.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję