Reklama

Niedziela Lubelska

Ziemia uświęcona krzyżami

Niedziela lubelska 39/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

Grzegorz Jacek Pelica

Poświęcenie pamiątkowego krzyża

Poświęcenie pamiątkowego krzyża

Twoimi krzyżami, Panie, stojącymi pośród polskich dróg, uświęcona jest nasza ojczysta ziemia. Krzyż Twój jest dla nas nadzieją zmartwychwstania i chwały. Niech Twój krzyż będzie dla nas mocą przeciwko złu i wszelkim przeciwnościom. Niech będzie znakiem uświęcenia naszej pracy i naszych rodzin – mówił bp Mieczysław Cisło, poświęcając krzyż na dziedzińcu przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie. Dedykację pod napisem: „Sercu Serc” upamiętniają misje ewangelizacyjne i nawiedzenie przez kopię Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża. Codzienna adoracja relikwii w tygodniu od 27 sierpnia do 3 września prowadzona była przez róże różańcowe, Domowy Kościół, Sercańską Wspólnotę Świeckich, Margerytki i młodzież sercańską oraz kandydatów do Zgromadzenia Księży Sercanów.

Mów do serca

Postulant Łukasz Piróg tak napisał po rekolekcjach: „Rok Wiary (2014) zaowocował wspaniałą inicjatywą duszpasterską w postaci misji ewangelizacyjnych. Podobne doświadczenie przeżyliśmy w minionym tygodniu jako wspólnota sercańskiego postulatu i parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie. Chrystus obecny w tabernakulum i Krzyż Trybunalski w prosty sposób wprowadziły mnie w przeżycie Getsemani i Golgoty. Jednym z głębszych rysów sercańskiej duchowości jest trwanie przy Jezusie w tajemnicy Getsemani: Boga-Człowieka doświadczającego ludzkiej walki wewnętrznej, trwogi i strachu, ufnie przyjmującego wolę Bożą. Udział w tym błogosławionym czasie pozwolił mi głębiej zanurzyć się w to misterium, umocnić się w wierze i miłości do żywego i miłującego Boga. Wdzięczny jestem Matce Najświętszej w częstochowskiej ikonie, której uroczystość wypadało akurat w czasie misji, gdyż uprosiła mi łaskę otwartości serca i słuchania głosu Pana.

Reklama

„Jako postulanci w Zgromadzeniu Księży Sercanów włączyliśmy się aktywnie w animację czasu nawiedzenia. Tematyka rozważań przy adoracji dotyczyła krzyża, cierpienia w życiu człowieka, jego znaczenia, roli, sensu i celowości. Charyzmat sercański w sposób szczególny czerpie z ofiary krzyża, gdyż Serce Zbawiciela tętni niewyczerpaną miłością, wciąż nieustannie otwartą do każdego człowieka. To ona przyciągnęła nas do Zgromadzenia Księży Sercanów. Ofiara krzyża stanowi największy akt miłości Bożej względem stworzenia. Będąc wdzięcznym Bogu za tę ofiarę, staram się w duchu miłości i wynagrodzenia dostrzegać i przyjmować krzyż w obowiązkach, pracy, wyzwaniach i trudnościach, jakie napotykam w zwykłej codzienności. Może on objawiać się w formie nieoczekiwanej zmiany naszych planów, czy też przyjmować formę okazania posłuszeństwa wbrew naszej osobistej wizji i wewnętrznemu przekonaniu co do konkretnego pragnienia. Pan Jezus naucza nas: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje» (Łk 9, 23). Krzyż jest wpisany w nasze człowieczeństwo, będzie nam towarzyszył do końca naszej ziemskiej wędrówki. Główny problem sprowadza się jednak do tego, czy jesteśmy w stanie ten krzyż przyjąć w duchu miłości i wynagrodzenia za grzechy swoje i naszych bliźnich. Ta postawa pozwoli przenieść się na poziom współpracownika w dziele zbawienia; uczą nas tego rzesze świętych i męczenników, których życie stanowiło nieustanną ofiarę składaną Bogu z miłości. Św. Brat Albert pisał: «Niech Serce Najświętsze udzieli nam płomienia świętej miłości. Ofiarujemy się na znoje, trudy i cierpienia. Gotowi jesteśmy na krzyż dla uczczenia Najświętszego Serca Pana Naszego». Ewangelizacyjne dni stały się dla mnie okazją do zgłębienia tajemnicy krzyża. Krzyż może być ciężki, ale z Chrystusem nie mam się czego obawiać. Pan powiedział: «Odwagi, Jam zwyciężył świat». Jesteśmy w drużynie Pana, w drużynie zwycięskiej!” – napisał postulant Paweł Szelzinger. Świadectwa postulantów zebrał ojciec duchowny ks. Stanisław Gruca SCJ.

Wieczne szczęście

– Ten krzyż i wspomnienie rekolekcyjnych dni będzie przypominać nam, że Chrystus jest dla nas i bardzo nas kocha. Uczestniczyliśmy codziennie w Mszy św., adoracji, rozważaniach – mówił 3 września proboszcz ks. Henryk Lachur SCJ, witając wraz z wikariuszem ks. Mariuszem Wrzesińskim bp. Mieczysława Cisło. Kilkudziesięcioosobowa asysta przy ołtarzu, wypełniony po brzegi kościół i aktywność liturgiczna młodzieży w sposób imponujący podkreślały żywotność wspólnoty w Pliszczynie oraz harmonijną współpracę zgromadzenia i parafii.

Bp Mieczysław Cisło przypomniał dzieje Krzyża Trybunalskiego i genezę peregrynacji, która przekracza już półmetek. Wyraźnym akcentem homilii była postawa Apostołów wobec bóstwa i człowieczeństwa Jezusa oraz przemiana ludzkich serc w relacji do Chrystusowej ofiary na krzyżu. – Wstrząs wywołany śmiercią Chrystusa, zamieniony na nadzieję wieczności to przeżycie Apostołów. Wiara przygotowuje nas do ostatecznego celu, osiąganego według drogowskazów Jezusa Chrystusa – mówił Ksiądz Biskup. Nawiązując do najtajniejszych tęsknot ludzi wiary, przypominał, że „kochać to czynić swoje życie darem dla drugiego człowieka, wychodzić ponad chaos wynikający z naszego ja. Wtedy na końcu Golgoty będziemy widzieć światło wielkanocnego poranka”.

Reklama

Ksiądz Biskup podziękował parafianom za przyjęcie 90 uczestników Światowych Dni Młodzieży, piękny śpiew chóru, a Zgromadzeniu Księży Sercanów za ogromne zaangażowanie w życie archidiecezji oraz prowadzenie Fundacji Jana Pawła II. Modlił się za powołanych, aby nie zwątpili w łaskę powołania i wytrwali w wierności.

* * *

Rekolekcje „Źródło” w najbliższym czasie:
Lublin, parafia św. Agnieszki: rekolekcje: 29 września – 2 października, peregrynacja Krzyża 1-8 października

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Wieloletnia batalia sądowa o krzyż na bramie cmentarza przykładem sporów o symbole religijne

[ TEMATY ]

krzyż

cmentarz

Monika Łukaszów

Krzyż pokutny w Nowej Wsi Legnickiej

Krzyż pokutny w Nowej Wsi Legnickiej

Urzędowy laicyzm Francji obfituje w niespodzianki i sprzeczności. Wniebowstąpienie jest w tym kraju dniem świątecznym wolnym od pracy, ale krzyż na bramie cmentarza może być przyczyną wieloletniej sprawy sądowej. To jeden z przykładów sporów o symbole religijne w tym kraju.

W konstytucyjnie laickiej Francji święto Wniebowstąpienia to dzień wolny od pracy, a przez to, że zawsze wypada w czwartek, pozwala na przedłużenie weekendu do czterech dni.

CZYTAJ DALEJ

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

"Wirus Sars-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze dwa przypadki udaru pocovidowego u 2- i 3-latka. Wszystkie te trzy historie miały happy end, ale już sam incydent ostrego naczyniowego zaburzenia w obrębie mózgu każe nam myśleć o tej chorobie - w perspektywie dzieci - w zupełnie inny sposób" - powiedział PAP dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wstrząs w kopalni Bielszowice - nie ma kontaktu z dwoma górnikami

2021-12-04 11:16

[ TEMATY ]

górnicy

Karol Porwich /Niedziela

Po wstrząsie, do którego doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, nie ma kontaktu z dwoma pracującymi pod ziemią górnikami; trwa akcja ratownicza - przekazał Wyższy Urząd Górniczy.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego powiedział PAP, że do wstrząsu doszło przed godz. 9. w tzw. ruchu Bielszowice - części kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 780 metrów pod ziemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję