Reklama

Niedziela Częstochowska

Pokolenie Blachnickiego

Oblubienico Ducha Świętego, wyproś charyzmat ognia, który na nowo rozpali te charyzmaty, które dał Kościołowi Bóg przez posługę sługi Bożego – mówił bp Andrzej Przybylski na Jasnej Górze w 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.

2021-03-30 10:54

Niedziela częstochowska 14/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Karol Porwich/Niedziela

Ruch Światło-Życie pokazał ludziom Kościół jako dom

Ruch Światło-Życie pokazał ludziom Kościół jako dom

Nie pytaj, czy wolno, pytaj, czy trzeba” – te słowa sługi Bożego zjednoczyły uczestników diecezjalnych obchodów 100. rocznicy urodzin i chrztu (3 kwietnia) twórcy Ruchu Światło-Życie. Odbywały się one 24 marca w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie i na Jasnej Górze.

Prawda i wolność

W parafii św. Brata Alberta Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Podkreślił w niej: – Całe życie i cała posługa ks. Franciszka Blachnickiego były skoncentrowane na tym, aby wszystkich doprowadzać do Jezusa. Jak ktoś pozna Chrystusa, to pozna prawdę, pozna żywego Boga w Jezusie. Wyjaśnił, że Ewangelia o wyzwoleniu przez Chrystusa (J 8, 31-42) stała się kluczem do zrozumienia życia i posługi ks. Blachnickiego, szczególnie na rzecz wolności: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. A chodzi o Jezusa. Dlatego wszystkie dzieła ks. Blachnickiego powstały po to, aby głosić Chrystusa, który jest prawdą i Odkupicielem człowieka. Dlatego kaznodzieja zachęcał: – Zapragnijcie wolności zgodnej z życiem, prawdą i Chrystusem.

Zapragnijcie wolności zgodnej z życiem, prawdą i Chrystusem.

Ewangeliczny żar

Reklama

Ksiądz Blachnicki pierwszą Mszę św. sprawował na Jasnej Górze i Maryi oddał całe kapłaństwo. Stąd obchody odbyły się także na Jasnej Górze: modlitwa dziękczynna w Sali Papieskiej oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej prowadzony przez bp. Andrzeja Przybylskiego. Dziękował on Bogu za osobę, życie i dzieło ks. Blachnickiego, a był to „człowiek, któremu tysiące ludzi w Polsce zawdzięcza doświadczenie osobistej relacji z Bogiem i odkrycie żywego Kościoła”. – Charyzmatyczny kapłan, który w czasach komunizmu potrafił przyciągać do Jezusa pokolenia młodych i tak promieniował kapłaństwem, że wielu z nich odważnie poszło drogą kapłańskiego i zakonnego powołania. Inny byłby dziś Kościół w Polsce, ale nawet inna byłaby Polska, gdyby nie jego ewangeliczny żar i duchowa strategia konsekwentnie realizowana w Kościele na miarę wielkich wizjonerów i proroków – podkreślił.

Całkowicie zaufać

O tym, że tak jest, potwierdzają świadkowie życia ks. Franciszka: ks. Leonard Gołkowski oraz siostry adoratorki Krwi Chrystusa – s. Krystyna Kusak i s. dr Gabriela Janikula. Siostra Krystyna, która uczestniczyła w rekolekcjach dla sióstr zakonnych w Krościenku w 1976 r. prowadzonych przez ks. Blachnickiego, wspominała: – Zapamiętałam sługę Bożego jako człowieka bardzo otwartego i radosnego. On mnie nastawił do tego, aby żyć w Kościele w sposób otwarty, radosny, dawać świadectwo i żyć słowem Bożym.

– To mój idol – stwierdziła s. Janikula, która spotkała ks. Franciszka na dniach wspólnoty jako animatorka. Uczestniczyła w przekazaniu do Krościenka funduszy i listy uczestników oazy III stopnia w Rzymie, a potem w rekolekcjach oazowych, które tam prowadził ks. Franciszek. Była na jego grobie. Jej prace magisterska i doktorska są związane z Ruchem Światło-Życie. – Pokolenie 50-60-latków to pokolenie Blachnickiego – podkreśliła. I dodała: – To był człowiek, który całkowicie wierzył w Opatrzność Bożą, ale trzeba Bogu całkowicie zaufać. Byliśmy za młodzi i nie dorośliśmy do jego kazań, wizji Polski i Kościoła.

Więcej na: www.czestochowa.niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło i życie

– Oj tam, oj tam, że jesteś nie nasz – mówi 21-letni Kacper i zachęca do wejścia do środka. Nieśmiały z natury, w końcu się decyduję. Kilka dni później idziemy do salki na spotkanie.

Na miejscu tłum młodych z kapłanem. Informuję go, że chciałbym napisać artykuł. – Witaj, bracie, cieszę się, że tu przyszedłeś – pozdrawia mnie niezwykle serdecznie, a ja, oszołomiony, wracam na miejsce. Saletyn zaczyna przemawiać, po czym wszyscy, chodząc między stołami chyba przez 2 godziny, składamy sobie życzenia. Niektórzy modlą się wspólnie. Jestem w szoku, dotąd myślałem, że młodzi wierzący to wymierający gatunek... Tak oto poznałem oazę Ruchu Światło-Życie w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowe cuda świętego stygmatyka

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Łódzkie metro w budowie

2021-04-18 13:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy tunelu średnicowym pod miastem, nazywanym łódzkim metrem. Nowe połączenie kolejowe połączy główne stacje kolejowe - Łódź Widzew, Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Powstaną także dwie stacje pod centrum miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję